Rada ČT se chystá k volbě nové dozorčí komise

Nové složení poradního orgánu pro ekonomiku může vzejít ze schůze rady 25. listopadu.

  • ČTK
  • 18. 11. 2020 00:00
Petr Dvořák (vlevo) a René Kühn. Foto: Vojta Herout

Na snímku z června tohoto roku v čele předseda Rady České televize René Kühn, vlevo (s brýlemi) generální ředitel ČT Petr Dvořák a radní Martin Doktor. Foto: Vojta Herout

Rada České televize by mohla novou dozorčí komisi volit ještě během listopadu, pravděpodobně na svém jednání 25. listopadu, tedy příští středu. ČTK to v pondělí řekl předseda rady René Kühn. Rada svůj poradní orgán pro ekonomiku televize odvolala minulý týden. „Věřím, že akt odvolání dozorčí komise nenaruší proces schvalování a přijetí rozpočtu České televize na příští rok. Na druhou stranu se domnívám, že odvolání přišlo v nejméně vhodný okamžik, proto jsem také pro něj osobně nehlasoval. Rada ČT si totiž logicky vždy žádá stanovisko komise v otázkách přijetí rozpočtu i aktualizace dlouhodobých plánu ekonomického rozvoje ČT,“ uvedl Kühn.

Podle Kühna budou jednotliví členové rady navrhovat členy nové dozorčí komise především během tohoto týdne. On sám se pokusí navrhnout profesorku Stanislavu Hronovou, která byla členkou odvolané dozorčí komise. „Myslím, že vzhledem k okolnostem má svůj význam snaha prosadit do dozorčí komise někoho, kdo již zkušenost s působením v tomto orgánu má a kdo je dle mého mínění absolutně erudovanou osobností. Pochopitelně nevím, jestli vzhledem k okolnostem paní profesorka můj návrh bude akceptovat,“ podotkl.

Většina radních byla podle místopředsedy rady Pavla Matochy s prací komise dlouhodobě nespokojena, což dávali komisi opakovaně najevo. „Rada ČT je nástrojem, kterým se uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu veřejnoprávní televize, radní nesou odpovědnost za svá rozhodnutí a dozorčí komise jim má poskytovat odborná právní a ekonomická stanoviska a podklady pro rozhodování. Protože většina členů Rady ČT svým poradcům nevěřila, tak se rozhodla je vyměnit a naprostou většinou deseti hlasů ze 13 přítomných stávající dozorčí komisi odvolala. To je přece zcela srozumitelné a není to nic dramatického,“ uvedl Matocha na svém facebookovém profilu. Radní Hana Lipovská, která odvolání komise navrhla, se k němu dosud nevyjádřila.

Proti hlasovali radní Zdeněk ŠarapatkaMartin Doktor. Doktor podle svého vyjádření pro ČTK hlasoval proti, protože není přesvědčen, že nastaly zákonné důvody pro odvolání rady a navíc se mu zdá, že je pro to nejnevhodnější doba kvůli schvalování rozpočtu. „Způsob odvolání bez delší diskuse mi připadá divný a nejsem si vědom, že by byla na stole jména - návrhy na novou dozorčí komisi,“ dodal.

Mimořádná schůze k Ostravě

Odvolání dozorčí komise předcházela dlouhá debata o tom, zda má ČT odkoupit pozemek pod ostravským studiem ČT, na který má předkupní právo a kterého se původní vlastníci rozhodli zbavit spolu s dalšími nemovitostmi. Požadovaná cena 1,5 milionu Kč byla zhruba o půl milionu vyšší než znalecký posudek. Matocha označil postup dozorčí komise v této věci za diletantský.

K věci se Rada ČT mimořádně sejde tuto středu 18. listopadu, týden před dalším řádným termínem další schůze. Na programu má prakticky jediný bod, a to právě „žádost generálního ředitele ČT o schválení kupní smlouvy a smlouvy o směně pozemků Televizního studia Ostrava po obdržení doplňujících informací k dané problematice“.

Senátoři STAN: odvolání bylo nezákonné

Podle senátorského klubu Starostů a nezávislých nezákonný byl postup Rady ČT při odvolávání dozorčí komise nezákonný. Senátoři to dali do souvislosti s útoky na svobodu a nezávislost médií veřejné služby. „Média veřejné služby je nutné kontrolovat, ale nesmí jít o nezákonné kroky a šikanózní postupy na politickou objednávku. Takové jednání považujeme za útok na samu podstatu demokracie,“ uvádí se v prohlášení klubu, které v pondělí ČTK poskytl jeho mluvčí Jan Doležálek

Rada podle místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky (za STAN a TOP 09) porušila zákon při odvolání celé pětičlenné dozorčí komise, která je poradním orgánem rady při kontrole hospodaření České televize. „Z neznalosti to asi nebude, tak zbývá už jen politická objednávka... A tichá naděje, že si toho v čase korony nikdo nevšimne. Všimnul,“ uvedl Růžička na Twitteru.

Podle místopředsedy Rady ČT Matochy trvala nespokojenost rady s dozorčí komisí, která je jejím poradním orgánem, řadu měsíců. Opakovaně se tím podle něj rada zabývala na veřejných jednáních i na speciální pracovní poradě k tomuto tématu. „Teď to vyvrcholilo jejich diletantismem v kauze ostravských pozemků,“ uvedl Matocha na Facebooku.

Automobilová demonstrace

Postup rady vyvolal už minulý týden kritické komentáře na sociálních sítích. V úterý odpoledne se před pražským sídlem České televize uskutečnila automobilová demonstrace „na obranu nezávislosti České televize a veřejnoprávních médií“, kterou pořádají iniciativy Vraťte nám státSvobodu médiím s podporou spolku Milion chvilek.

Do Rady ČT při poslední volbě jejích členů byla podle organizátorů akce dosazena řada osob, jejichž jedinou kvalifikací je bezmezná loajalita k politikům a stranám, které se nikterak netají svou nevraživostí vůči médiím veřejné služby i potřebě zachování nezávislosti médií na politické moci. Tito radní podle nich opakovaně útočí na nepohodlné redaktory, množí se pokusy ovlivňovat obsah vysílání a personální politiku. Poslední varovnou ukázkou má být odvolání dozorčí komise.

„Česká televize je médium veřejné služby. Nesmíme připustit, aby se prostřednictvím stoupajícího mocenského nátlaku proměnilo stejně jako v Polsku a Maďarsku v médium politické služky,“ uvedl senátor a scenárista David Smoljak jako zástupce iniciativy Svobodu médiím. Kromě něj na demonstraci vystoupili filozof a zástupce iniciativy Vraťte nám stát! Václav Němec a předseda Milionu chvilek pro demokracii Benjamin Roll.