Rada ČT v čele s Novákem posunula volbu ředitele ČT o měsíc, až na červen

Hraje se o to, zda šéfa ČT zvolí stávající rada, anebo doplněná o nové členy po vládní novele.

Výběrové řízení na nového generálního ředitele veřejnoprávní České televize začne 15. února, volba by se měla uskutečnit 7. června. Na svém dnešním zasedání o tom rozhodla Rada ČT. Současnému generálnímu řediteli Petru Dvořákovi vyprší druhý šestiletý mandát letos na konci září. Zatím neoznámil, zda bude kandidovat do dalšího období.

Na základě přijatého harmonogramu Rada ČT plánuje v polovině února vyhlásit podmínky výběrového řízení, o dva měsíce později 17. dubna uzavřít přihlášky a dva dny nato na své schůzi zveřejnit seznam uchazečů. Za další měsíc, 17. května, chtějí radní hlasovat o zúžení počtu kandidátů na pět finalistů, kteří pak 7. června odprezentují své projekty před radními. Ti pak budou tentýž den volit generálního ředitele.

Přijatý návrh harmonogramu volby ředitele ČT

  • 15. února: zahájení výběrového řízení
  • 17. dubna: uzávěrka přihlášek
  • 19. dubna: zveřejnění seznamu přihlášených
  • 17. května: hlasování o zúžení počtu kandidátů na pět
  • 7. června: prezentace kandidátů, pohovory s nimi, následná volba

S novým harmonogramem volby přišel čerstvý předseda Rady ČT Karel Novák. Prakticky tak posunul volbu o měsíc, neboť předchozí šéf rady Pavel Matocha, který o předsednickou funkci přišel na minulé schůzi, navrhoval volit už 10. května. To v prosinci neprošlo. Dnes Matocha, nyní jeden z místopředsedů rady, protestoval, že termín volby je stanovený příliš pozdě s ohledem na to, kdy se má nový šéf televize ujmout funkce. S návrhem urychlit tendr o měsíc ale neuspěl.

Kromě Nováka pro volbu až v červnu hlasovali Vlastimil Ježek, Petr Šafařík, Tomáš Samek, René Kühn, Milada Richterová, Ladislav Mrklas, Ilja RacekMartin Doktor. Proti byli Luboš Xaver VeselýPavel Matocha, zdrželi se Jiří ŠlégrRoman Bradáč.

Podle dalšího místopředsedy rady Vlastimila Ježka bude spíše problém, aby někdo dostal aspoň 10 hlasů potřebných ke zvolení. „Hledat deset hlasů pro kohokoliv v tomto složení rady bude zajímavé,“ podotkl radní Kühn s nevysloveným odkazem na to, jak je nyní rada názorově rozdělena. To bylo vidět i při prosincové volbě předsedy, kdy Novák nad Matochou zvítězil nejtěsnějším možným výsledkem 7:6.

Rada ČT má být ze zákona patnáctičlenná, už dnes má jen 14 členů poté, co na sklonku loňska rezignoval Pavel Kysilka. Prvního července skončí mandát dalším třem radním Doktorovi, Kühnovi a Samkovi.

Klíčové pro výsledek bude, zda do termínu volby stihnou poslanci vládní koalice přijmout novelu mediálních zákonů, která zvyšuje počet televizních radních z 15 na 18 a doplnit kontrolní orgán televize, který ředitele volí, o nové členy. Novela dnes ve sněmovně prošla druhým čtením a vysloužila si kritiku opozičních hnutí ANO a SPD. Ty před třetím čtením navrhují nový zákon zamítnout, respektive odložit jeho platnost až na leden 2024. Pokud zákon projde, vládní koalice si tak zajistí šanci doplnit radu o tři „své“ členy. Kromě toho je v běhu výběr čtvrtého nového radního, na místo po Kysilkovi. Uchazeči se mohou hlásit do příštího úterý 17. ledna.