Rada ČTK vyhlásila výběrové řízení na ředitele agentury, Majstra nahradí v červnu

Jiří Majstr, jenž agenturu vedl 12 let, už nekandiduje. Jedním ze zájemců je Jaroslav Kábele.

Jiří Majstr. Foto: Karel Choc

Letos šestašedesátiletý Jiří Majstr (zde na snímku z roku 2019) je generálním ředitelem ČTK od roku 2011, v roce 2017 byl znovuzvolen a druhý šestiletý mandát má do června 2023. Foto: Karel Choc

Rada České tiskové kanceláře schválila volební řád a zadání výběrového řízení na nového šéfa veřejnoprávní zpravodajské agentury. Pro bylo všech pět radních přítomných na dnešní schůzi, Petr ŽantovskýPavel Foltán se z jednání omluvili. Foltán předem písemně sdělil, že je proti přijatému volebnímu řádu, a Žantovský napsal, že se zdržuje. Ani jeden z nich ale do volby už prakticky nezasáhne, za měsíc oběma pětiletý mandát radních končí - Žantovskému koncem února, Foltánovi v prvním týdnu března.

Už v prosinci rada schválila, že nového šéfa či šéfku agentury bude hledat formou výběrového řízení. Dnes tendr vyhlásila. Zájemci mohou své přihlášky podávat do 22. února. Veřejné slyšení kandidátů se bude konat o měsíc později, tedy 21. března, přičemž radní ještě určí, zda to bude jen přímo na jejich zasedání, či bude zároveň přenášené přes internet. Volit by se mohlo hned po slyšení kandidátů 21. března. „Pokud by byla rozprava delší, uskuteční se volba generálního ředitele či ředitelky až na dalším zasedání 17. dubna,“ upřesnila dnes místopředsedkyně Rady ČTK Jaroslava Wenigerová, která podklady připravila.

Na dubnovém zasedání pak rada plánuje nového ředitele či ředitelku jmenovat, a to k 10. červnu, kdy končí funkční období stávajícímu generálnímu řediteli ČTK Jiřímu Majstrovi. Ten už znovu kandidovat nebude. „Harmonogram je navržen tak, abychom do 10. června splnili všechny úkoly spojené s volbou a jmenováním generálního ředitele či generální ředitelky,“ připomněla místopředsedkyně Wenigerová.

Generální ředitel ČTK je volený radou na šestileté funkční období. Dnes zveřejněné podmínky tendru mimo jiné říkají, že uchazeči musí mít praxi v médiích a zkušenosti z řídících funkcí v mediální oblasti.

Účast ve výběrovém řízení zvažuje stávající ředitel pro strategii a rozvoj ČTK Jaroslav Kábele, který v minulosti vedl mimo jiné zpravodajský web iDnes.cz. „Ano, já o kandidatuře uvažuji, jen se musím dopodrobna seznámit s pravidly a podmínkami, které Rada ČTK vyhlásila,“ uvedl dnes.

Jaroslav Kábele (Protext ČTK)

Jaroslav Kábele na snímku z roku 2019

ČTK vznikla roku 1918 jako státní agentura, od roku 1993 je veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu. Orgánem, jímž se uplatňuje právo veřejnosti na její kontrolu, je sedmičlenná Rada ČTK volená poslaneckou sněmovnou na základě stranického klíče.

Aktuální složení Rady ČTK

  • David Soukup (předseda) - za ANO
  • Jaroslava Wenigerová (místopředsedkyně) - za Spolu
  • Jana Gáborová (místopředsedkyně) - za SPD (mandát jí končí 30. května)
  • Angelika Bazalová - za Piráty
  • Aleš Mareček - za ČSSD
  • Pavel Foltán - za ANO (mandát mu končí 7. března)
  • Petr Žantovský - za ANO (mandát mu končí 28. února)

Agentura zaměstnává 250 lidí. Letos - poprvé po 10 letech - plánuje hospodařit se ztrátou 4,8 milionu Kč. Důvodem je skokový nárůst cen energií spolu s inflací. Předloni - tedy v roce 2021 - vykázala zisk 4,2 milionu a za loňský rok očekává rovněž ziskové hospodaření, s 0,5 milionu v plusu. Celkové tržby předloni vzrostly o 5,9 % na 283 milionů Kč.