Novinky roku 2019 z 19 agentur přinesl letošní Digiveletrh. Podívejte se na fotografie.

Rada pro reklamu: Babišova reklama na kuře s Jágrem etiku neporušuje

Andrej Babiš vystoupil v reklamě na kuře ani ne měsíc před volbami, v nichž kandiduje

Andrej Babiš vystoupil v reklamě na kuře ani ne měsíc před volbami, v nichž kandiduje

Arbitrážní komise Rady pro reklamu zamítla dvě stížnosti na reklamní spot firmy Vodňanská drůbež z koncernu Agrofert, ve které vystupují Andrej Babiš a Jaromír Jágr. Etický kodex reklamy podle Rady tato kampaň neporušuje. Informuje o tom týdeník Dotyk.

“Přitom kodex Rady pro reklamu uvádí, že ‘reklama nesmí ke svému působení využívat nositele veřejné autority (například politiky, představitele odborných medicínských a jiných společností), i když by oni sami se svým úplatným či bezúplatným působením v reklamě souhlasili’,” podotýká Dotyk.

Spot sice propaguje potravinový produkt, v televizi se ovšem objevuje pár týdnů před parlamentními volbami, v nichž podnikatel a politik Babiš, majitel Agrofertu, kandiduje. Tak zněly i stížnosti – první poukazuje na to, že předmětná reklama využívá politicky činnou osobu v době kampaně do předčasných voleb, druhá vyslovuje názor, že předmětná reklama je zjevnou zástěrkou politické reklamy hnutí ANO.

Obě stížnosti arbitrážní komise na svém pondělním zasedání označila za neopodstatněné. Spot podle názoru Rady pro reklamu neporušuje etický kodex reklamní branže: Babiš prý zatím žádnou funkci nemá, takže není politikem, a vystupovat v reklamě firmy, kterou vlastní, tak může.

“Arbitrážní komise konstatovala, že propagace potravinového výrobku v reklamě na Vodňanské kuře je v souladu s Kodexem,” stojí ve zprávě, kterou má Dotyk k dispozici. Zároveň ale Rada upozorňuje, že se nezabývá politickou reklamou.

Reklamou s Babišem a Jágrem se podle zjištění Médiáře bude zabývat také Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Babišův Agrofert vypustil před volbami dvě verze spotu na Vodňanské kuře – s posilujícím kuřetem a se slepicemi – a sponzorský vzkaz, ve všech vystupují Babiš s Jágrem, a dále reklamu na Kostelecké uzeniny.