V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Rada pro vysílání odsouhlasila prodej české pobočky BBC Francouzům

Lagardere slibuje provozovat vysílání BBC v Česku jako „informačně zpravodajský servis s prvky zábavy“.

Provozovatel tuzemských komerčních rádií Frekvence 1, Evropy 2, Bonton a Dance, francouzský mediální koncern Lagardere může chystat novou podobu programu BBC pro Českou republiku. „Velká“ rada pro vysílání mu tento týden odsouhlasila, že může koupit českou pobočku BBC, tedy firmu BBC Radiocom, dosud vlastněnou britskou veřejnoprávní korporací.

Česká BBC dosud spolupracovala s Českým rozhlasem, spolupráce končí příští týden 28. února. Rozhlas se v minulosti dožadoval rozšíření spolupráce na 12 hodin denně, to ale velká rada zamítla. BBC poté už nechtěla dotovat své vysílání v Česku, které od jara 2006, od zavření tuzemské redakce, probíhalo jen v angličtině. Protože rozhlas řešení nenašel, domluvila se s Michelem Fleischmannem, prezidentem tuzemské filiálky Lagardere.

Nyní rozhlas požadoval, aby radní žádost Francouzů zamítli, tomu ale rada podle dnešní zprávy nevyhověla. Do řízení chtěli též zasáhnout bývalý radní Českého rozhlasu Štěpán Kotrba a rozhlasová skupina Media Bohemia, prostřednictvím dceřiné firmy M+M provozující chomutovské vysílání Fajn rádia Agara, obě tyto žádosti ale rada odmítla.

Lagardere koupí české BBC získává k užívání 12 lukrativních kmitočtů v největších městech republiky, s potenciálem růstu poslechovosti - programová síť BBC má v Česku aktuálně 20 tisíc posluchačů denně, což dělá tržní podíl 0,1 %. Poslední zveřejněnou účetní závěrkou je ta z roku 2010 - podle ní měla BBC Radiocom výkony 10 milionů Kč, při provozním zisku 18 tisíc Kč.

Lagardere může využít synergie se svými dvěma celoplošnými programy, které jsou po Rádiu Impuls v Česku nejposlouchanější - Frekvence 1 má 966 tisíc posluchačů (podíl 11,6 %), Evropa 2 (902 tisíc, 8,5 %).

Pokrytí rádia BBC v České republice. Zdroj: licenční podmínky BBC, RRTV

Pokrytí rádia BBC v České republice. Zdroj: licenční podmínky BBC, RRTV