V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Rada si opět došlápla na Active TV

Vysílání teleshoppingové stanice provází trestní oznámení a pokuty - tahá z diváků peníze a nespolupracuje s regulátorem.

Za televizí Active TV stojí bývalý šéf Vltava-Labe-Press Zoltán Morvai. Foto: Lenka Hatašová / iDnes.cz / Profimedia.cz

Za televizí Active TV stojí bývalý šéf Vltava-Labe-Press Zoltán Morvai. Foto: Lenka Hatašová / iDnes.cz / Profimedia.cz

Teleshoppingová televize Active TV dál odmítá spolupracovat s regulátorem vysílání. Rada, která na obsah televizí a rádií dohlíží, ji proto udělila další pokutu. Provozovatel stanice, firma TV CZ má zaplatit 100.000 Kč za to, že v rozporu se zákonem nedodal ke kontrole řádný záznam svého vysílání z 26. října mezi třetí a půl čtvrtou ranní. Rada sdělila, že jí od provozovatele došel záznam jinak barevný i zvukově deformovaný. Televize mají ze zákona povinnosti uchovávat záznamy svého vysílání za poslední měsíc.

Není to zdaleka první problém, který s radou pro vysílání Active TV má. Už loni v červnu radní podali trestní oznámení kvůli podezření, že televize spáchala trestný čin podvodu, a to odvysíláním pořadu Sexy výhra 29. dubna 2013 po 22. hodině. „V jeho průběhu byli diváci lákáni k telefonickému volání (za cenu 90 Kč za minutu hovoru) za účelem možného získání peněžité výhry, přičemž jim byla kladena hádanka, na niž ovšem byla očekávána odpověď, která neodpovídala zadání hádanky. Přesuntím dvou sirek v čísle 6856 lze totiž získat například číslo 1E956, což je výsledek vyšší než provozovatelem uvedená správná odpověď 1E656. Tím docházelo k možnému podvodu na divácích, neboť ti nemohli správným zodpovězením hádanky získat slibovanou výhru,“ popsala tehdy rada.

Rada stanici loni také pokutovala za to, že v srpnu 2013 vysílala po šesté ranní teleshopping s výjevy soulože. Radě dále vadil průběh telefonické soutěže Sexy Game, přičemž provozovatel Active TV včas nevysvětlil požadované pasáže, proto letos v březnu dostal pořádkovou pokutu 5.000 Kč. Totéž se opakovalo v dubnu a v květnu v případě pořadu Cenokat z ledna, kdy šlo o informaci, kdo zadal závadnou reklamu na automobily Škoda (ve vysílání mimo jiné tehdy zaznělo „je to opravdu veliká škoda, že vám tady nemůžu říct jméno této automobilky, protože bohužel by to byla reklama, škoda, převeliká škoda, to je. Ale já jí mám strašně rád. Dokonce já mám osobní automobil od této značky, škoda, že vám to nemůžeme říct, která to je automobilka. Opravdu škoda.“)

Dnes navíc rada začala zkoumat vysílání z 19. května, kdy Active mezi 5. a 6. hodinou ranní vysílala teleshoppingový blok na erotickou zpoplatněnou telefonickou linku, který obsahoval sexuální praktiky, podle radních „zobrazené zcela otevřeně a samoúčelně, bez vřazení do širšího kontextu, pouze jako stimul sexuálního pudu“. Blok se objevil bezprostředně přes šestou hodinou, rada se tudíž obává, že u obrazovek už mohly sedět děti, a být tím negativně ovlivněny.

Stanice Active TV začala vysílat loni 22. dubna, v terestrickém multiplexu 3. V srpnu pak dostala licenci k satelitnímu šíření pro Česko a Slovensko. Provozuje ji česká firma TV CZ, jejíž jednatelkou je někdejší šéfka zkrachovalé Public TV Renata Pešková. Firma TV CZ patří maďarské produkci EsoTV, za níž jedná Zoltán Morvai, bývalý výrazný šéf Němci vlastněného vydavatelství regionálního tisku Vltava-Labe-Press.

Závadný pořad Sexy Game vysílá také další menší televize, hudební Óčko ze skupiny Mafra Andreje Babiše. Tam před pár dny zdokumentoval reportér Jan Tuna na online televizi Stream.cz podvod spojený s výzvami, aby diváci telefonovali do studia správné odpovědi. Tuna provolal několik hodin, aniž by se mu podařilo spojit se s moderátorkou. Provozovatel služby přitom natahoval telefonát třeba předčítáním pornografických textů.

Závadný pořad Sexy Game se vysílá na Active TV i hudební stanici Óčko. Repro: stream.cz

Závadný pořad Sexy Game se vysílá na Active TV i hudební stanici Óčko. Repro: stream.cz