Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Rada opět kritizuje zpravodajskou stanici BBC/Zet kvůli zařazování hudby

  • ČTK
  • 28. 06. 2013 12:44

Rozhlasová stanice BBC si vysloužila upozornění od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání kvůli údajnému neplnění licenčních podmínek. Rada dnes na základě analýzy programu oznámila, že stanice zařazovala do vysílání hudbu v denních blocích od 8 do 11 a od 13 do 16 hodin. Z licenčních podmínek přitom vyplývá, že v tuto dobu stanice může vysílat pouze zpravodajství, publicistiku, vzdělávání, sport či zábavu.

„Povinnost přebírat vysílání ČRo nemá právní oporu a RRTV jsme dali k dispozici rozbory v této věci. Přes správní řízení jsme přesvědčeni, že pravda je na naší straně, jinak bychom do projektu nevstupovali,“ sdělila ČTK mluvčí Lagardère Active ČR Radka Pilzová. Podle rozhlasu je ale součástí licence povinnost vysílat dopoledne a odpoledne dva tříhodinové bloky dodávané Českým rozhlasem.

Stanice BBC se po letošním převzetí mediální skupinou Lagardère dostala do hledáčku vysílací rady již poněkolikáté. V dubnu kvůli možnému neplnění podmínek rada dokonce zahájila správní řízení, a to v souvislosti s ukončením spolupráce této stanice s Českým rozhlasem. Provozovatel BBC Radiocom již dříve požádal vysílací radu, aby licenční podmínky upravila. Toto řízení nyní rada přerušila až do rozhodnutí pražského Městského soudu v Praze v související kauze.

Spor kolem tohoto rádia se týká celoplošné vysílací licence, kterou prostřednictvím BBC Radiocom vlastnila britská BBC. S tou Český rozhlas spolupracoval až do letošního převzetí firmy společností Lagardere Active ČR. Obě strany se teď nemohou shodnout na interpretaci licenčních podmínek, konkrétně zda z nich vyplývá povinnost Lagardère spolupracovat s Českým rozhlasem.

V uplynulém měsíci se Český rozhlas také obrátil na Městský soud v Praze, který má posoudit souhlas vysílací rady se samotným převodem BBC Radiocom pod Lagardère Active ČR.

Rádio BBC je zpravodajsko-informační stanice, jejíž značnou částí je vysílání BBC World Service. Česky vysílá dva tříhodinové bloky a jejich obsahem jsou čtyři základní tematické okruhy - byznys, věda, kultura a společnost. Lagardère kvůli novému programu také spustil multimediální projekt Zet, který vedle zpravodajského vysílání pro BBC zahrnuje i nový web ZET.cz. Lagardère Active ČR dnes oznámila, že obsah pro Zet připravuje 13 lidí. „V ‚plné verzi‘ to bude dvaapůlnásobek. Nepočítáme-li externí spolupracovníky najímané na jednotlivosti a provozní a technické zázemí,“ upřesnila Pilzová. Dodala, že firma nyní dokončuje výběrové řízení na vedoucího manažera projektu.

V minulých dnech server RadioTV informoval, že zpravodajský tým opouštějí novináři Petr Nosálek, Ondřej Černý či Barbora Kreuzerová, kteří do projektu přišli se zkušeností ze zaniklého Rádia Česko. „Nestavíme tento projekt na jednotlivcích, jak se někteří mylně domnívali. Na BBC/ZET nám jde o fungující tým, který vybuduje multimediální platformu - včetně rádia zaměřeného na informace z byznysu,“ reagovala dnes Pilzová.