Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Radu rozhlasu povede Šafařík, Stehlík rezignoval

Petr Šafařík ve funkci střídá Michala Stehlíka, který dnes odstoupil. „Bude fajn, když do volby povede radu někdo jiný,“ napsal Stehlík před volbou nového šéfa Českého rozhlasu.

Petr Šafařík

Petr Šafařík

Novým předsedou rady Českého rozhlasu byl dnes zvolen Petr Šafařík. Ve funkci nahradil Michala Stehlíka, který dnes rezignoval spolu s dalšími členy vedení rady, tedy s místopředsedy Šafaříkem a Jiřím Vejvodou. Novými místopředsedy budou Ivan Tesař a Milan Badal. Novým mluvčím rady byl zvolen Tesař, nahradil Jiřího Vejvodu. 

Kdo je Petr Šafařík

Petr Šafařík je původním povoláním vysokoškolský profesor a publicista. Členem Rady Českého rozhlasu se poprvé stal 8. června 2011 s mandátem do 15. března 2012. Na druhé funkční období byl zvolen 20. června 2012. Od 14. května 2014 působil jako místopředseda Rady Českého rozhlasu. Od roku 2004 do roku 2007 byl členem Strany zelených.

Zásadním úkolem rady s přeskládaným vedením bude do února zvolit nového generálního ředitele Českého rozhlasu, nástupce Petera Duhana, který v listopadu sám z funkce odešel. Svou rezignaci Stehlík na dnešním zasedání rady zdůvodnil právě okolnostmi kolem Duhanova odchodu a následné opakované volby prozatímního ředitele. „Po dramatických měsících bude fajn, když do volby a dalších měsíců povede radu někdo jiný. Já už si užil své,“ glosoval Stehlík na Twitteru. „Demokratická většina preferuje jiné vedení rady,“ napsal taky.

Duhan svou rezignaci ohlásil na začátku října, údajně ze zdravotních důvodů, a to krátce předtím, než se mimořádně svolaná rada začala zabývat jeho údajným porušením zákona a možným odvoláním v souvislosti se zaměstnáním jeho syna Andreje Duhana. Dozorčí komise rady dnes informovala, že podle ní bylo zaměstnání syna bývalého generálního ředitele Duhana i zaměstnání bývalého radního Tomáše Ratiborského a jeho syna v rozporu se zákonem.

Rada dnes také schválila snížení mzdy prozatímního generálního ředitele Karla Zýky na 150.000 Kč měsíčně. Jeho předchůdce bral o 10.000 Kč více.

Rada vzala na vědomí, že novou šéfredaktorkou stanice Českého rozhlasu pro mladé Wave bude od prosince Iva Jonášová. Nahradí Tomáše Turka.