Radek John připraví pro televizi Barrandov variaci na publicistiku Na vlastní oči

„Oči“ Johnovi i Věcem veřejným pomohly do politiky. Televize Nova pořad letos po třech letech obnovila, John má vytvořit podobný.

Josef Klíma a Janek Kroupa oživí Na vlastní oči. Foto: Linda Matásková

Josef Klíma a Janek Kroupa letos oživili Na vlastní oči. Radek John bude mít nový pořad na Barrandově

Radek John se zhruba po čtyřech letech vrátí na televizní obrazovku, ve společnosti Empresa Media podnikatele Jaromíra Soukupa, s níž podepsal autorskou smlouvu, má mít podle informací Médiáře na starosti ne hlavně investigativní novinařinu v časopisu Týden, ale především přípravu nového televizního publicistického týdeníku ve stylu Na vlastní oči.

Pořad by se měl objevit na televizi Barrandov, kterou Soukup také čerstvě vlastní, odstartovat by měl někdy kolem přelomu roku. Šéfredaktor Týdne František Nachtigall to odmítl komentovat, včera už nicméně Médiáři řekl, že psaní „není primární věc“, na které se s Johnem dohodl. „Hodlám publikovat fakta o rozkrádání v této zemi a informace z české politiky,“ prohlásil včera John, bývalý ministr vnitra.

Přitom stále zůstává politikem - je poslancem a předsedou Věcí veřejných, předsedou parlamentního bezpečnostního výboru a zároveň zastupitel na Praze 5. Takový střet zájmů vzbudil odmítavé reakce jak v novinářské obci, tak mezi předními politiky.

Radek John propůjčil svou televizní tvář politickému projektu Víta Bárty. Foto: Profimedia.cz, MF Dnes-Michal Sváček

Radek John propůjčil svou televizní tvář politickému projektu Víta Bárty. Foto: Profimedia.cz, MF Dnes-Michal Sváček

Pořad Na vlastní oči, který John spoluzakládal a moderoval, stál u zrodu jeho popularity, která jemu a Věcem veřejným v létě 2010 pomohla do poslanecké sněmovny a jemu osobně do křesla ministra vnitra. Televize Nova vysílala Na vlastní oči od svých počátků v roce 1994, v roce 2009, kdy z televize odešel i John, je přerušila a letos na podzim obnovila, s Josefem Klímou a Jankem Kroupou jako hlavními postavami.

Televize Barrandov publicistiku a prakticky ani zpravodajství dosud nevysílá. Nedávno stanice zrušila i satirickou Politickou střelnici Zuzany Bubílkové, kterou vysílala od svého startu v lednu 2009 - premiéry skončily s říjnem, v průběhu listopadu dobíhají střihové díly.

Reakce novinářů a politiků

Podle serveru Lidovky.cz právě kvůli nesouhlasu s Johnovým příchodem odchází z Týdne publicisté Renata Kalenská či Vladimír Ševela. Nelichotivě se o podstatě vztahu John-Soukup vyjadřuje Erik Best ve svém dnešním sloupku The Final Word.

„Pokud se chce Radek John skutečně vrátit k novinám, případně k televizní práci, měl by logicky skončit veškeré své politické aktivity. Byl dobrý novinář, o tom asi nikdo nepochybuje. Svůj kredit ale v politice ztratil a bude pro něj velmi těžká práce získat ho zpátky,“ napsal šéfkomentátor Týdne Martin Fendrych, který kdysi též pracoval na ministerstvu vnitra, jako náměstek.

Prezidenta Václava Klause například překvapilo, že předseda neodešel ze Sněmovny. „Když mi to píplo jako sms na můj mobilní telefon, tak jsem si ve své nevinnosti říkal, koho ty VV postaví, koho mají v řadě, aby nastoupil na jeho místo do Poslanecké sněmovny, neboli když jsem tu zprávu četl, tak mě ani ve snu nenapadlo, že bude pokračovat v práci poslance,“ řekl Klaus.

Předseda poslanců opoziční ČSSD Jeroným Tejc by prý dokázal u někoho tolerovat, že je novinářem a zároveň členem bezpečnostního výboru sněmovny, zkušenosti s Johnem však v tomto směru nejsou dobré. „V době, kdy nebyl novinářem, se jako novinář choval,“ podotkl Tejc.

Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík vyzval Johna ke složení mandátu. Lídr Věcí veřejných by měl podle něj v čele branného výboru skončit, prý byl dlouhodobě nekompetentní. „Z výboru dlouhodobě unikaly informace. Teď je vidět, že pan John se k tomu veřejně přihlásil. Už informace nebude poskytovat někomu jinému, už si to bude psát sám,“ prohlásil Gazdík. Kdyby se John mandátu vzdal, nahradil by ho ministr za vládní stranu LIDEM Kamil Jankovský, což by o jeden hlas posílilo vládní tábor ve Sněmovně.

Vedení Věcí veřejných naopak Johnovo rozhodnutí respektuje. Předsedkyně poslanců VV Kateřina Klasnová ČTK sdělila, že grémium a předsednictvo souhlasilo s volební konferencí na začátku příštího roku.