Radek John znovu investigativním novinářem. Povede publicistiku v Soukupově firmě Empresa Media

Do redakce nastupuje zítra, stále je přitom poslancem Věcí veřejných, šéfem bezpečnostního výboru a zastupitelem na Praze 5.

Donedávna ministrem vnitra, nyní stále poslancem. Teď bude John znovu i novinářem. Foto: Michal Sváček/MF DNES/Profimedia.cz

Donedávna ministrem, nadále poslancem. Teď bude John znovu i novinářem. Foto: Michal Sváček/MF DNES/Profimedia.cz

Exministr vnitra za Věci veřejné a jejich volební tvář Radek John se vrací k novinařině, byť zůstává politikem. K 1. listopadu nastupuje do vydavatelství Empresa Media podnikatele Jaromíra Soukupa, stane se vedoucím publicistického týmu. Podle výkonné ředitelky vydavatelství Kateřiny Jelínkové je John „novou posilou do týmu investigativních novinářů“. John je zároveň stále poslancem Věcí veřejných a šéfuje bezpečnostnímu výboru.

Josef Klíma a Janek Kroupa oživí Na vlastní oči. Foto: Linda Matásková

Klíma s Kroupou letos na Nově oživili Na vlastní oči. Dostane John nový pořad na Barrandově?

“Jsem rád, že jsme se s Radkem domluvili a že bude pracovat pro nás. Radek John za svou novinářskou kariéru dokázal odhalit spoustu nešvarů, korupce. V Česku asi není novinář, který by měl na svém kontě tolik psaných či televizních reportáží, úspěšných knih, filmových scénářů. Jsem přesvědčen, že Radek bude významnou posilou nejen pro Týden a Instinkt, ale i pro další plánované projekty do budoucna,” uvedl šéfredaktor Týdne František Nachtigall.

Jak řekl Médiáři, John by měl hlavně vést oddělení, ne psát. „Není to [psaní textů - pozn. red.] primární věc, pro kterou jsme se dohodli. Napíše-li kvalitní text, samozřejmě ho otiskneme,“ podotkl šéf Týdne.

V otázce toho, zda John bude externistou, či zaměstnancem, nechce být Nachtigall konkrétní, k podmínkám spolupráce řekl, že poslanec ve staronové roli novináře bude honorován: „Jestli u toho bude nebo nebude stíhat politiku, je jeho věc. Můj přístup ke každému novináři je takový, že mě zajímá výsledek. Jestli je ho schopen dosáhnout za deset minut nebo patnáct hodin, je mi jedno. Neměřím hodiny.“

John má za to, že „je běžné, že poslanci neopouštějí svou profesi, které se v životě věnovali“, a evidentně je přesvědčen, že to platí i pro novinařinu. Prohlásil též, že po volební konferenci už nechce být předsedou strany. Že by končil v dalších politických funkcích, o tom nemluvil.

„Hodlám publikovat fakta o rozkrádání v této zemi a informace z české politiky, které má česká veřejnost právo znát,“ plánuje.

PROHLÁŠENÍ RADKA JOHNA

Vzhledem k tomu, že mafiánskou chobotnici rozkrádající veřejné peníze v této zemi nelze zřejmě porazit pouze politickými prostředky, rozhodl jsem se vrátit také k autorské práci. Hodlám publikovat fakta o rozkrádání v této zemi a informace z české politiky, které má česká veřejnost právo znát. Podepsal jsem autorskou smlouvu s vydavatelstvím Empresa Media, neboť jsem přesvědčen, že v demokratickém státě nesmí být síla, která by politikovi bránila v publikování faktů, které při své práci zjistil. Publikační činnost politiků je zcela běžná, stejně jako je běžné, že poslanci neopouštějí svou profesi, které se v životě věnovali. Z předchozích zkušeností vím, jak je tato práce náročná, a proto jsem dnes předložil Grémiu VV svůj návrh na svolání volební konference Věcí veřejných na začátek příštího roku s tím, že nebudu po čtvrté kandidovat na pozici předsedy strany.

Zdroj: Věci veřejné

Zpět do televize?

Empresa Media vydává zpravodajský Týden, na ženy zaměřený společenský Instinkt, bulvární Sedmičku a měsíčníky pro mladé Popcorn a Top dívky, k tomu v září koupila televizi Barrandov. Soukup sám pak ovládá největší českou mediální agenturu Médea.

Co se týče Nachtigallem zmíněných „plánovaných projektů“, Empresa Media si nedávno zaregistrovala značku Deník 7 Sedmička. V branži se mluví také o tom, že televize Barrandov uvažuje o zpravodajské relaci (nyní prakticky žádné zpravodajství ani publicistiku nevysílá, zrušila i satirickou Politickou střelnici Zuzany Bubílkové). Pokud by se tak stalo a John byl opět činný na obrazovce, vrátil by se k tomu, co ho nejvíc proslavilo.

Léta býval tváří publicistického pořadu Na vlastní oči, který televize Nova vysílala od svých počátků v roce 1994 (a letos jej po třech letech obnovila). Televizní popularita Johnovi a Věcem veřejným před dvěma lety pomohla do poslaneckých lavic, bývalému moderátorovi konkrétně až do křesla ministra vnitra. Partaj řízená Vítem Bártou ovšem - eufemicky řečeno - skončila neslavně.

Televizi Nova John opouštěl v únoru 2009 poté, co se začalo víc mluvit o jeho souběžném, kontroverzním angažmá ve společnosti Ora print, která za příliš draho vyráběla časopis pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu anebo audiovizuální kuchařku pro státní Lesy ČR. „Po mnoha letech chci opustit svět médií a mediálních tlaků,“ prohlašoval tehdy.

Téhož roku 2009 se stal ředsedou Věcích veřejných, v roce 2010 se strana dostala do Sněmovny a John byl jmenován ministrem vnitra. Za necelý rok byl ale odvolán z funkce a ve vládě zůstal jako vicepremiér odpovědný za boj s korupcí. Toto křeslo ale později sám opustil s tím, že necítí dostatečnou podporu. Od října 2010 je také členem zastupitelstva městské části Praha 5.