Novinky roku 2019 z 19 agentur přinesl letošní Digiveletrh. Podívejte se na fotografie.

Radim Pařízek dostavěl multiplex 4, svou televizní síť

Celá síť stála “hodně přes 100 milionů korun”, návratnost investice podnikatel počítá na pět let.

Radim Pařízek a Jiří Krampol. Foto: TV Relax

Radim Pařízek a Jiří Krampol. Foto: TV Relax

Firma Digital Broadcasting mediálního podnikatele Radima Pařízka dokončila letos v říjnu výstavbu multiplexu 4, své celoplošné televizní sítě pro vysílání digitální televize. Ta nyní dosahuje k 95,5 % obyvatel Česka, měřeno metodikou regulačního Českého telekomunikačního úřadu, oznámila společnost. Pařízek zkompletování sítě oznamoval už před rokem, tehdy se dostal na 85,5 % a další rozšiřování podmiňoval požadavky provozovatelů stanic, které síť šíří.

V Pařízkově multiplexu nyní vysílají kanály Novy Fanda, Smíchov, Telka a zkušebně Nova Cinema (ta má do konce roku smlouvu s Českými Radiokomunikacemi na řádné šíření v multiplexu 2, kde je i hlavní kanál Novy), dále Pařízkova rodinná televize Relax (dřív Pohoda) a teleshoppingová Inzert TV. Oproti loňsku ubyly kanály ČT1 a Nova ve vysokém rozlišení obrazu (HD).

Jak Pařízek řekl ve čtvrtek novinářům, celá síť stála “hodně přes 100 milionů korun”, návratnost investice se počítá na pět let. Část investice hradil z vlastních prostředků (provozuje moravské Rádio Čas, v minulých letech ziskové), na část si vzal úvěr. Pařízkovým obchodním partnerem byl nedávno krátce Vladimír Železný, někdejší šéf Novy a nyní generální ředitel televize Barrandova. S ním se ale nyní Pařízek soudí o odstupné za čtvrtinový podíl ve firmě Digital Boradcasting.

Multiplex 4 Pařízek loni převzal od telekomunikačního operátora Telefónica O2, který využití kmitočtů přidělených regulátorech dlouho odkládal. Pařízkův technický manažer Martin Roztočil dnes doplnil, že řada z celkem 49 vysílačů, z nichž dnes multiplex 4 vysílá, je na jiných stanovištích než je měla Telefónica – že se “nesvítí do polí”, vysílače mají slabší výkony a proto se přesouvaly blíž diváků, obydleným oblastem.

Na 95 % se chce Pařízek dostat také se svou Regionální sítí 7, v níž od konce srpna šíří nové kanály České televize Déčko a Art. Ta má nyní pokrytí 82 %, po spuštění dvou nových veřejnoprávních stanic si stovky diváků stěžovaly na její špatnou dostupnost.