V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Radim Pařízek dostavěl multiplex 4, svou televizní síť

Celá síť stála “hodně přes 100 milionů korun”, návratnost investice podnikatel počítá na pět let.

Radim Pařízek a Jiří Krampol. Foto: TV Relax

Radim Pařízek a Jiří Krampol. Foto: TV Relax

Firma Digital Broadcasting mediálního podnikatele Radima Pařízka dokončila letos v říjnu výstavbu multiplexu 4, své celoplošné televizní sítě pro vysílání digitální televize. Ta nyní dosahuje k 95,5 % obyvatel Česka, měřeno metodikou regulačního Českého telekomunikačního úřadu, oznámila společnost. Pařízek zkompletování sítě oznamoval už před rokem, tehdy se dostal na 85,5 % a další rozšiřování podmiňoval požadavky provozovatelů stanic, které síť šíří.

V Pařízkově multiplexu nyní vysílají kanály Novy Fanda, Smíchov, Telka a zkušebně Nova Cinema (ta má do konce roku smlouvu s Českými Radiokomunikacemi na řádné šíření v multiplexu 2, kde je i hlavní kanál Novy), dále Pařízkova rodinná televize Relax (dřív Pohoda) a teleshoppingová Inzert TV. Oproti loňsku ubyly kanály ČT1 a Nova ve vysokém rozlišení obrazu (HD).

Jak Pařízek řekl ve čtvrtek novinářům, celá síť stála “hodně přes 100 milionů korun”, návratnost investice se počítá na pět let. Část investice hradil z vlastních prostředků (provozuje moravské Rádio Čas, v minulých letech ziskové), na část si vzal úvěr. Pařízkovým obchodním partnerem byl nedávno krátce Vladimír Železný, někdejší šéf Novy a nyní generální ředitel televize Barrandova. S ním se ale nyní Pařízek soudí o odstupné za čtvrtinový podíl ve firmě Digital Boradcasting.

Multiplex 4 Pařízek loni převzal od telekomunikačního operátora Telefónica O2, který využití kmitočtů přidělených regulátorech dlouho odkládal. Pařízkův technický manažer Martin Roztočil dnes doplnil, že řada z celkem 49 vysílačů, z nichž dnes multiplex 4 vysílá, je na jiných stanovištích než je měla Telefónica - že se „nesvítí do polí“, vysílače mají slabší výkony a proto se přesouvaly blíž diváků, obydleným oblastem.

Na 95 % se chce Pařízek dostat také se svou Regionální sítí 7, v níž od konce srpna šíří nové kanály České televize Déčko a Art. Ta má nyní pokrytí 82 %, po spuštění dvou nových veřejnoprávních stanic si stovky diváků stěžovaly na její špatnou dostupnost.