Novinky roku 2019 z 19 agentur přinesl letošní Digiveletrh. Podívejte se na fotografie.

Radio 1 znovu uvádí Skoumalovu a Štindlovu hru Cizinec přichází do města

Původním záměrem rozhlasové hry z roku 1992 Cizinec přichází do města bylo pobavit posluchače rockery a přinést do rádia více mluveného slova.

Radio 1 v rámci oslav svých dvacetin uvede od 10. do 23. března ve znovuobnovené premiéře rozhlasovou hru z původní produkce Cizinec přichází do města.

Každý všední den v 16 hodin bude vysílán jeden díl a hře se bude věnovat také 23. března od 21 hodin v diskusním pořadu Zátiší. Hra z pera scénáristů Davida Skoumala a Ondřeje Štindla byla na Radiu 1 vysílána pravděpodobně v roce 1992.

Původním záměrem rozhlasové hry Cizinec přichází do města bylo pobavit posluchače rockery a přinést do rádia více mluveného slova. Dalším důvodem byla nevytíženost tehdejší produkce, která vytvářela reklamní spoty Radia 1, a protože v té době nebylo v éteru zdaleka tolik reklamních spotů jako dnes, hra vznikla vlastně z kreativního přetlaku.

Scénáristé David Skoumal a Ondřej Štindl (který nedávno za scénář k filmu Pouta získal Cenu českých filmových kritiků a Českého lva) psali hru díl od dílu a zápletka se tak vyvíjela za pochodu.

Celou hrou se rovněž prolíná posluchačská soutěž, respektive tajná číselná šifra, o které si nikdo z původních tvůrců nepamatuje, jestli je stále funkční. Souvětí, které z šifry posluchači vyluštili v 10. díle, bylo tehdy vstupenkou do reálné hry, probíhající v čističce odpadních vod zvané „sračkárna“, dnešním Ekotechnickém muzeu.

Reálné hry v kanálech čističky se zúčastnilo zhruba 20 až 30 lidí, kteří byli tehdy za statečnost odměněni symbolicky potřesením ruky a pozvánkou na drink v dnes již neexistující kavárně Jednorožec s harfou.

Hra se nahrávala v AE Studiu Landscape v Hloubětíně a slyšet v ní jsou herecké výkony stávajících moderátorů Ondřeje Štindla a Stanislava Zímy nebo bývalých Michala Máky, Mirka Šulce a Jardy Jehličky. Hudbu složil a nahrál David Skoumal.

Protože v roce 1992 nebyla hra archivována, podařilo se ji rekonstruovat jen díky úsilí našich posluchačů a našeho bývalého technika Jaroslava Jehličky.