Rádio Retro vytěží zlatý fond Českého rozhlasu

Archivní zábavní pořady jsou dalším tématem digitálního streamu veřejnoprávního rádia.

O půlnoci z pondělí 30. března na úterý 31. března začíná Český rozhlas nabízet nový program nazvaný Rádio Retro Zlatý fond. Nabídne Rádio Retro Zlatý fond nejlepší nahrávky od 60. do 90. let z archivu veřejnoprávního rádia. „Český rozhlas chce v situaci, kdy jsou omezené kulturní a společenské akce, nabídnout posluchačům prostřednictvím speciálního vysílání nejlepší zábavní pořady z archivu Českého rozhlasu. Jednotlivé bloky budou moderovat osobnosti, které stály u zrodu těchto pořadů, případně s nimi měly něco do činění,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Novou stanici bude možné poslouchat přes webu Českého rozhlasu, v mobilním telefonu v aplikaci Můj rozhlas nebo na digitálním rádiu v síti DAB+, která aktuálně pokrývá 80 % populace Česka. „Od roku 2013, kdy jsme Rádio Retro spustili jako digitální stream Českého rozhlasu, jsme posluchačům nabídli bezmála třicet tematických vydání s mnoha stovkami historických zvukových dokumentů. V posledních dnech média reagují na náhlou změnu našeho životního rytmu a my v tom nezůstáváme pozadu,“ doplnil programový ředitel Českého rozhlasu Ondřej Nováček.

První blok bude příznačně patřit cyklu Všichni jsou doma z přelomu tisíciletí, kterým bude posluchače provázet jeho autor Vladimír Bernášek. Dlouholetý redaktor neděli co neděli na stanici Praha kolem roku 2000 navštěvoval populární osobnosti a povídal si i s jejich partnery a dětmi. Každý týden pak bude Český rozhlas přidávat nové bloky s legendárními pořady, mezi které patří A léta běží, vážení, Sedmilháři, imaginární cestování s Meteorem, záznamy z divadla Semafor, zvukové výpravy na neobvyklá místa v seriálech Svědectví z podzemí a Reportérům vstup povolen, či ukázky z někdejší produkce redaktorů Miloně Čepelky a Zdeňka Svěráka s jejich vlastním komentářem. 

Nahrávkami s hlasy prvorepublikových filmových hvězd, které vystupovaly v rozhlase v 60. letech i později, provede posluchače Aleš Cibulka. Nabídkou reportáží a pásem přispěly i regionální stanice Českého rozhlasu. Pořady Apetýt, Host do domu nebo záznamy někdejších přímých přenosů o moravských tradicích nabídne Dagmar Misařová z Českého rozhlasu Ostrava.