Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Radio Wave plánuje letošek jako rok podcastů

Veřejnoprávní stanice pro mladé se letos chce víc věnovat šíření pořadů přes internet.

Iva Jonášová

Iva Jonášová

Radio Wave, stanice Českého rozhlasu určená hlavně mladým od 20 do 30 let, se letos zaměří na podcasty, zvukové záznamy svých pořadů šířené prostřednictvím internetu. V rozhovoru pro aktuální vydání časopisu Mediažurnál to řekla šéfredaktorka stanice Iva Jonášová. „V současnosti se můžou posluchači přihlásit k odběru 21 podcastů našich pořadů, magazínů a rubrik. Ne všichni to ale vědí. Chceme se proto více zaměřit na to, aby využili poslech mimo vysílání, ať už si pořady stáhnou nebo poslechnou na našem webu ve streamu z audioarchivu. A taky jim nabídnout některé tematicky nebo žánrově související obsahy jako podcastové série, aby se jednoduše dostali k více dílům, když je jeden zaujme,“ uvedla.

„V březnu uvedeme poprvé originální podcast o sexu a intimitě Zhasni!, který Radiu Wave chyběl a posluchači po něm opakovaně volají. Bude artově-dokumentárním doplněním nově zaměřeného publicistického pořadu o vztazích, partnerství, sexu a rodině Kvér. Otevřeme v něm několik specifických témat od online seznamek přes sex a mateřství až po asexualitu,“ přibližuje šéfredaktorka. Zhasni! startuje 1. března, bude mít devět dílů. Mají je tvořit Bohdan Bláhovec, Tereza Nvotová, Roman Štětina, Johana Švarcová, Daniel Moravec a zvukaři Stanislav Abrahám, Dominik Gajarský, Martin Ožvold či Studio Needles.

„Od února se budou ve vysílání objevovat radiodokumenty mladých tvůrců a tvůrkyň DokuVlna na témata, kterým se na Radiu Wave běžně věnujeme v publicistice. Nasklonku loňska odstartoval satirický virální videoformát Dementi, který připravují Martin Tvrdý a Ondřej Franta, a rozhlasové divadelní improvizace Rádia Ivo, které mohou naši posluchači navštívit i osobně ve studiu S2 v budově Českého rozhlasu,“ připomíná též. Rádio Ivo tvoří Johana Švarcová, Petr Marek a Marian Moštík, kteří od roku 2006 sehráli téměř stovku kompletně improvizovaných rozhlasových her.

Bez internetu by podle Jonášové Wave nemělo šanci dostatečně oslovit publikum. Stanici, která si letos v lednu připomíná 11 let od svého startu, prvních několik let provázely spory mezi rozhlasem a kontrolní radou o analogové vysílání programu na VKV, které by Wave dostalo k lidem. Od roku 2008 vysílá na internetu, na jaře 2015 dostalo i hodinu na VKV, na stanici Vltava.

Na webu aktuálně nabízí i průběžný videopřenos ze studia a také obsah na videoportálu YouTube. „Radio Wave ale určitě nemá ambici stát se televizí ani čistou videoplatformou,“ podotkla přitom Jonášová.