Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Rádio Zet chce do pilotní pražské sítě digitálního rozhlasu Radiokomunikací

Lagardere vysíláním zpravodajského rádia zabírá prostor, který zrušením stanice Česko vyklidil veřejnoprávní Český rozhlas.

Zpravodajské rádio BBC, která se má přejmenovat Zet, provozované koncernem Lagardere (Frekvence 1, Evropa 2, Bonton, Dance) se bude ucházet o zařazení do pilotního vysílání digitálního rozhlasu, který v Praze začátkem března spustily České Radiokomunikace. Médiáři to v pondělí řekl prezident české pobočky Lagardere Michel Fleischmann. Kdy by to mohlo být přesně, neřekl.

Testovací vysílání se šíří z vysílače Žižkov a pokrývá polovinu středních Čech a Prahy, celkem 11,5 % obyvatel Česka. Zatím zařadilo komerční rádia Impuls (provozuje Londa) a Frekvenci 1 (Lagardere). Pro příjem je nutné mít speciální moderní přístroje - ty už jsou déle na trhu a osazují se třeba i do nových modelů automobilů.

Obecně lze předpokládat, že stejně jako na každou jinou nastupující technologii na ně dosáhnou nejdřív především majetnější. Rádio Zet by přitom v nové síti bylo zatím jediným novým obsahem, které by mohlo ke koupi nových přístrojů přesvědčit. Lagardere vysíláním zpravodajského rádia zabírá prostor, který koncem února zrušením stanice Rádio Česko vyklidil veřejnoprávní Český rozhlas.

Rádio Zet má ambici rozšířit vysílání na 12 hodin denně, konkrétně od 6 do 18 hodin, později večer a v noci by zařazovala anglické vysílání BBC. Změna licenčních podmínek ale podléhá schválení radou pro vysílání. Ta už Lagardere opakovaně kárala právě za porušení původní licence - jádrem sporu, který může skončit u soudu, je to, že rádio BBC od 1. března, kdy jej převzala Lagardere, nezařazuje bloky programu Českého rozhlasu, jak původní licence předepisuje.

Dnes od 12 hodin začíná v síti Radiokomunikací vysílat také Český rozhlas Radiožurnál. Programy Českého rozhlasu se vysílají kromě multiplexu Radiokomunikací také v síti příbramské společnosti Teleko, která má v nabídce kromě Radiožurnálu další veřejnoprávní stanice Dvojka, Vltava, Jazz (0-16 hodin) a Plus (16-24), D-dur, Radio Wave a Rádio Junior.

Síť digitálního rozhlasu provozuje také plzeňska firma RTI cz, zatím z několika míst na jihozápadě Čech. Šíří v ní křesťanské rádio Proglas.

Pokrytí ČR signálem digitálního rozhlasu. Modře multiplex firmy Teleko, zeleně RTI cz. Zdroj: Český rozhlas

Pokrytí ČR signálem digitálního rozhlasu. Modře multiplex firmy Teleko, zeleně RTI cz. Zdroj: Český rozhlas