Televize Prima změnila svůj bulvární web Prima Style na Lajk.cz, se zaměřením na youtuberskou scénu. Rebranding následuje poté, co na Prima Style v návštěvnosti vedly už ne celebrity, ale právě youtubeři. Nový web následuje zahraniční 9gag či Ladbible, cílí na mladé, řídí ho Milan Rozšafný.

Radiokomunikace budou rok testovat novou generaci digitální televize DVB-T2

Firma České Radiokomunikace, dominantní tuzemský operátor televizního a rozhlasového vysílání, dostal od regulačního Českého telekomunikačního úřadu kmitočty pro experimentální vysílání ve standardu DVB-T2. To umožňuje šířit programy ve vysokém rozlišení obrazu, tzv. HD.

Test povolený na 12 měsíců chce zahájit o půlnoci v úterý 17. července z pražského vysílače Žižkov, do letošního 31. prosince poběží také z plzeňského Krkavce. Programy z obou vysílačů budou šířeny na 50. kanále.

Pokrytí testu DVB-T2 z vysílače Plzeň-Krkavec

Pokrytí testu DVB-T2 z vysílače Plzeň-Krkavec. Kliknutím zvětšíte

Pokrytí testu DVB-T2 z vysílače Praha-Žižkov

Pokrytí testu DVB-T2 z vysílače Praha-Žižkov. Kliknutím zvětšíte

„Na zařazení do zkušebního multiplexu DVB-T2 jsme domluveni s Českou televizí, televizemi Prima a Barrandov pro HD vysílání a s televizí Óčko ve standardní kvalitě. V HD rozlišení budeme vysílat také olympijské hry na ČT2 a ČT4, a to nejen v DVB-T2 formátu, ale i ve třetím multiplexu společnosti Czech Digital Group, který pro ni technicky zajišťujeme,“ uvedl šéf Českých Radiokomunikací Kamil Levinský.

Radiokomunikace si přejí, aby vzápětí po završení přechodu z analogového vysílání na digitální standard DVB-T započal přechod na DVB-T2, což má podle základě evropských zkušeností trvat 5 až 7 let.

Zaváděním DVB-T2 se Radiokomunikace snaží srovnat krok s kabelovými a satelitní operátory. Ti mohou díky kapacitě sítí, řádově nižším nákladům, které televizím účtují, a možností zpoplatnit část nabídky poskytovat mnohem vyšší počet kanálů. Radiokomunikace při zavádění DVB-T2 argumentují tím, že v pozemních sítích je obraz v HD zdarma.

Architekt digitalizace České televize Pavel Hanuš ale už před časem upozornil, že standardu DVB-T2 zatím v Česku chybí obchodní model – datově náročný tok vysílání v HD je pro televize coby zákazníky operátora levnější šířit přes satelit než v pozemních sítích.