Radiokomunikace koupily konkurenční CDG, mohou se pustit do pozemního HD

Radiokomunikace tak v pozemním digitální vysílání získaly faktický monopol, protože jejich jediný možný nynější konkurent, největší zdejší telefonní operátor Telefónica O2, navzdory vládnímu plánu svou síť nestaví.

České Radiokomunikace, které dosud vládly analogovému vysílání rozhlasu i televize, si zajistily podobné výsadní postavení i na digitálních pozemních vysílačích.

Firma s téměř padesátiletou tradicí už zajišťuje vysílací služby pro Českou televizi (tzv. digitální síť 1), ve vlastní síti 2 vysílá programy Novy, Primy a Barrandova a teď si přikoupila i síť 3, respektive jejího provozovatele Czech Digital Group. Změna to je do jisté míry formální, protože CDG už přes dva roky vysílá ze stanovišť Radiokomunikací - ty její síť stavějí a provozují.

Radiokomunikace tak v pozemním digitální vysílání získaly faktický monopol, protože jejich jediný možný nynější konkurent, největší zdejší telefonní operátor Telefónica O2, navzdory vládnímu plánu svou síť nestaví.

CDG měla problémy získat zákazníky. Nejslibnější z nich, televize Prima se v říjnu 2008 nakonec rozhodla jít digitální cestou spolu s konkurenční Novou a Barrandovem a zařadit svůj hlavní kanál a Primu Cool do sítě 2. V červenci 2009 odešla ze sítě CDG hudební televize Óčko. A zpravodajská Z1, vzhledem ke své kondici, uzavírá s CDG smlouvy o šíření signálu z měsíce na měsíc (víc by se jí líbilo být v síti Telefóniky, plánované jen na pokrytí velkých aglomerací, ale tento operátor je už dlouho nečinný).

Pak už jsou v síti 3 jen převzaté signály satelitních stanic - pražské lifestylové Public TV a křesťanské TV Noe.

Naproti tomu Radiokomunikace živí služby pro veřejnoprávní ČT, která si zaplatila svižné pokrytí už celé republiky, a dále dlouhodobé kontrakty s třemi největšími komerčními televizemi v síti 2, minimálně na pět let. „Nabízeli jsme kontrakty na tři, pět a deset let. Neřeknu tajemství, když povím, že tříletou smlouvu nepodepsala žádná z nich,“ přiblížil loni LN Kamil Levinský z Radiokomunikací.

„Jeho“ firmě tak - kromě lokálních pozemních multiplexů Klimkovice či českobudějovické Gimi - konkurují pouze alternativní platformy, tedy rostoucí satelitní a kabelová televize a zatím marginální (a co do počtu zákazníků navíc stagnující) IPTV od Telefóniky.

HD v DVB-T2

Radiokomunikace ústy své generální ředitelky Jane Hannah tvrdí, že „primárním zájmem je pokračovat v investicích do výstavby třetího zemského multiplexu a jeho rozvoji v souladu s uzavřenými smlouvami a Technickým plánem přechodu (vládním harmonogramem digitalizace - pozn. red.)“. Ve finále by měla síť 3 dosáhnout z celkem 15 vysílačů k víc než 85 % obyvatel Česka.

Nový majitel si tak může nechat za vysílání platit od dalších několika televizí, pokud je dokáže nasmlouvat. Nová kmitočtová sada by se mohla hodit také pro vysoké rozlišení obrazu (HD, high definition), v němž Radiokomunikace plánují vysílat televizní kanály v budoucnu. Jednu síť bude operátor potřebovat jako přechodovou, z aktuálního standardu DVB-T na úspornější DVB-T2.

„Divák bude muset znovu přejít, jako přechází z analogu na digitál, i z digitálního standardního rozlišení na digitální vysoké rozlišení. Vedle nyní budovaných digitálních sítí bude třeba vystavět ještě přechodovou síť pro programy v HD. Bez toho to nepůjde. Až se rozšíří přijímače pro HD, bude možné přepnout na vysoké rozlišení i stávající digitální sítě. Podle nás to nastane až se systémem DVB-T2, který umožní do každé sítě dostat plnohodnotné čtyři kanály v HD,“ popsal loni ředitel Radiokomunikací pro transformaci Levinský.

Firma letos v květnu vysílání v HD ve standardu DVB-T2 předvedla v Praze a přitom zveřejnila smělý plán pokrýt do letní olympiády v Londýně v roce 2012 pozemním HD signálem až 8,5 milionů Čechů.

Nezbytnou volnou sadu kmitočtů pro HD by mohly Radiokomunikace získat tak, že ze sítě 3 vyexpedují malé stanice Public a Noe, vysílající primárně na satelitu a do pozemních sítí jen „překlápěné“ - záleží, na jak dlouho nimi mají uzavřeny smlouvy. Pokud by operátor chtěl ještě jinou sadu extra, musel by počkat do června 2012, až se vypne poslední analogový vysílač v Česku. Teprv pak uvažuje regulátor, Český telekomunikační úřad, že by vyhradil ušetřené kmitočty pro DVB-T2.

V červnu 2012 se koncem analogu zároveň nastane liberalizace trhu, což značí, že digitální televizní licence už nebude záviset na radě pro vysílání, ale bude nárokové - každý ji po splnění formálních požadavků dostane. Tím by mohl vzrůst i zájem o pozemí digitální vysílání a nahrnout by se do něj mohlo víc televizí, pokud by měly licenci takto jistou.

*

Sto procent akcií Czech Digital Group dosud vlastnila SP D Corporation, která předloni přesídlila do Nizozemska. Předtím operátora CDG vlastnila česká Czech Digital Corporation, respektive její ředitel Josef Stránský, nynější šéf SP D Corporation.

Samy Radiokomunikace před týdnem změnily vlastníka, finanční skupina Mid Europa Partners (menšinový podíl v ní má katarský vládní fond Al-Bateen Investment) je prodal skupině fondů vedené největší australskou investiční bankou Macquarie, viz Hospodářské noviny.