České Radiokomunikace plánují spustit vlastní streamovací službu

Nová služba má odstartovat v příštím půlroce, jedná se i s televizními firmami v Česku.

  • ČTK
  • 28. 11. 2022 12:15
Miloš Mastník

Miloš Mastník řídí České Radiokomunikace od července 2021, předtím byl od října 2016 obchodním ředitelem společnosti. Foto: České Radiokomunikace

České Radiokomunikace, dominantní tuzemský operátor televizního i rozhlasového signálu, spustí během příštího půlroku projekt streamovací služby pro sledování videí přes internet. O zapojení do projektu jednají s některými televizními firmami na českém trhu. V rozhovoru s ČTK to uvedl generální ředitel Českých Radiokomunikací Miloš Mastník.

„Je to projekt o kterém si myslíme, že má své opodstatnění a místo na trhu. Máme srovnání z různých zemí, například z Francie, kde to funguje velmi dobře. Momentálně na tomto konceptu pracujeme,“ uvedl Mastník. Technologicky je podle něj služba připravená už nyní. Na tuzemském trhu bude soutěžit zejména se zahraničními platformami Netflix, HBO Max a Disney+, respektive s videotékami Voyo televize Nova a tou, kterou plánuje Prima. Všechny zmíněné služby jsou placené, vedle nich existuje také zdarma přístupné iVysílání, videoarchiv České televize.

Podle Mastníka je v současnosti na trhu patrný pokles zájmu o placený příjem televizního signálu a roste tak význam bezplatného terestrického vysílání, které v současnosti využívá jako primární způsob příjmu signálu okolo 53 % populace. Proto považuje jakékoli úvahy o dalším snižování počtu frekvencí pro terestrické vysílání ve prospěch mobilních sítí po roce 2030 za špatný směr. „V některých oblastech by se měl naopak počet kmitočtů pro televizní vysílání zvýšit, aby se zlepšila kvalita signálu. Například pro multiplexy České televize a Českých Radiokomunikací,“ podotkl. O budoucnosti kmitočtů bude rozhodovat světová telekomunikační konference v příštím roce a následně Evropská komise.

České Radiokomunikace se vedle provozování vlastní sítě televizních a rozhlasových vysílačů zaměřují právě na propojování světa televize, rádia a internetu. Provozují také vlastní datová centra a optickou páteřní síť. Společnosti ve finančním roce 2020/2021 klesly tržby meziročně zhruba o 7 % na 2,25 miliardy Kč, zisk klesl na 141,5 milionu. Firma loni po 10 letech změnila majitele, koupily ji fondy Cordiant Digital Infrastructure, obchodované na hlavním trhu londýnské burzy.