Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Radiokomunikace posílí síť 8 v Praze

Do televizní sítě pokrývající krajská města přibude vysílač Cukrák a Regionálnítelevize.cz.

Vysílač Cukrák. Foto: Profimedia.cz

Vysílač Cukrák. Foto: Profimedia.cz

Silnější pokrytí a sedmou stanici nasadí od 1. října televizní Regionální síť 8 provozovaná Českými Radiokomunikacemi. Síť, která pokrývá všechna krajská města, začnou šířit také z vysílače Cukráku. Tím se její pokrytí navýší na 57 % obyvatel Česka. Pokrytí se má zvýšit o 1,7 % obyvatel, tedy teoreticky o 170.000 lidí.

Dosah signálu Regionální sítě 8. Modře nové pokrytí z Cukráku od října

Dosah signálu Regionální sítě 8. Modře nové pokrytí z Cukráku od října

„Zásadní změnou je, že obyvatelé Prahy dostanou daleko větší možnost příjmu Regionální sítě 8. Některé lokality nejsou pokryty ze Žižkova a mají lepší příjem právě z Cukráku,“ řekl dnes novinářům Marcel Procházka, ředitel regulace Českých Radiokomunikací. Lepšího pokrytí by se tak měla dočkat jižní část středních Čech. Ze Žižkova i z Cukráku se bude síť šířit na 51. kanálu, výkonem 5 kW.

Regionálnítelevize.cz jde do peoplemeterů 

Síť 8 totiž dosud sahala k 55,3 % obyvatel. Začínala v červnu 2014, s pokrytím 46,5 % a stanicemi Sport 5 a Noe. Postupně zařadila Óčko Expres, Slovak Sport 2, Mňam TV a Barrandov Muzika. Od října v ní přibude Regionálnítelevize.cz. Ta vysílá ve čtyřhodinové smyčce, kterou opakuje šestkrát denně. „Budeme dál televizí, která je zaměřená na pozitovní zprávy, komunální politiku, sport,“ podotkla ředitelka stanice Eva Stejskalová. Od října stanice program oživí o cyklus Žijí mezi námi, monotematické medailony o významných osobnostech regionů.

Od ledna 2016 pak chce být zařazena do měření sledovanosti a poskytovat inzerentům a mediálním agenturám denní data z peoplemetrů. To ji přinese jednak informaci o velikosti publika (zatím přesné číslo neudává), jednak umožní líp prodávat reklamu.

Další růst sítě se neplánuje

Radiokomunikace dál investovat do sítě 8 neplánují. Její licence, stejně jako ostatních regionálních sítí, totiž končí s rokem 2017, investice by se tedy nevrátila. Navíc státní regulace omezuje výkon sítě, čili znatelné navýšení pokrytí signálem není možné.

„Nemáme už žádný volný prostor v celoplošných multiplexech. Nemůžeme přidat programy ani zvýšit kvalitu, tedy zařadit vysoké rozlišení obrazu, i když by o to byl zájem. Změní se to až zavedením standardu DVB-T2. Zatím je rozvoj pozemního digitálního vysílání možný pouze v regionálních sítích,“ připomněl Procházka.