Ze zájemců o členství v Radě ČT vystoupili ve čtvrtek před poslanci nejvýrazněji Vlastimil Venclík a Tomáš Němeček. Rozhodovat se ale samozřejmě nebude jen podle kvality vystoupení při veřejném slyšení, kandidátům ostatně z osmnáctičlenného volebního výboru naslouchala vesměs jen pětice poslanců – Golasowská (KDU-ČSL), HolomčíkMartínek (Piráti), Juchelka (ANO) a Španěl (SPD). Mohli se ovšem spolehnout na aktivistu Jana Šinágla, který se kandidátů ptal s nimi.

Radiokomunikace řídí Gebauer

Martin Čupa po roční epizodě v čele operátora odchází.

Martin Gebauer. Foto: České Radiokomunikace

Martin Gebauer. Foto: České Radiokomunikace

Rok a dva měsíce vydržel v křesle generálního ředitele Českých Radiokomunikací Martin Čupa. Nastupoval loni v dubnu, skončil s letošním květnem. Od června vedení firmy přebírá Martin Gebauer, Čupův dosavadní zástupce a finanční ředitel.

Australskou skupinou Macquarie vlastněné Radiokomunikace, dominantní tuzemský operátor rozhlasového a televizního signálu, předchozí dva roky vykazovaly zhruba miliardovou ztrátu.

Michal Čupa. Foto: České Radiokomunikace

Michal Čupa. Foto: České Radiokomunikace

Čupa za svého vedení ve firmě dohlížel na testy nových generací televizního vysílání a přípravy propojení televize s internetem. V prakticky posledním veřejném vystoupení ve funkci si předminulý týden na konferenci Digimedia 2014 stihl postesknout, že za víc než rok, co Radiokomunikace vedl, se o DVB-T2 pouze mluvilo, ale pro jeho zavedení se nic nedělalo. „Nové kmitočty přitom potřebujeme, my i naše konkurence jsme se dostali na samou hranu možností,“ prohlásil.