V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Radiokomunikace šíří ČT Déčko zadarmo, naznačil televizní radní

Náklady na rozjezd a letošní fungování ČT 😀 a ČT Art mají činit 157 milionů Kč: 146 milionů je na pořady, zbytek spolknou mzdy a režie.

  • ČTK
  • 21. 11. 2013 14:06
Déčko se probudilo v sobotu 31. srpna v 6 hodin ráno

Déčko se probudilo v sobotu 31. srpna v 6 hodin ráno

Česká televize při rozšiřování pokrytí nových kanálů ČT 😀 (Déčko) a ČT Art nakonec využila sítě Českých Radiokomunikací, protože dostala mnohem příznivější nabídku než dříve, vysvětloval ve středu Radě ČT generální ředitel Petr Dvořák. Reagoval tak na dotaz, proč nové programy byly v pozemním vysílání dostupné nejprve jen v regionální síti firmy Digital Broadcasting Radima Pařízka. Radní Jan Prokeš s odvoláním na obchodní tajemství pouze uvedl, že následná nabídka Radiokomunikací byla „tak výhodná, že výhodnější již být nemůže“.

Česká televize dva nové kanály spustila na konci prázdnin, nejprve v regionálních sítích, které přinesly pokrytí 82,5 % domácností. Po následné kritice kvůli „bílým místům“ bez signálu v říjnu rozšířila dostupnost nových programů na 95 %, a to díky smlouvě s Českými Radiokomunikacemi.

Duplicitní vysílání podle Dvořáka vzniklo na základě doporučení Českého telekomunikačního úřadu, jakým způsobem signál rozšířit. „To, že se nám potom podařilo dojednat dohodu s Českými Radiokomunikacemi, bylo výsledkem konkurenčního boje, který v tu dobu na trhu distribučních platforem panoval,“ poznamenal šéf České televize. „Ta původní nabídka Českých Radiokomunikací byla pro nás zcela neakceptovatelná,“ upřesnil s tím, že dokrytí prostřednictvím takzvaného převzatého vysílání v rámci multiplexu Radiokomunikací už bylo jen „třešničkou na dortu, která se nám podařila dojednat právě proto, že Radiokomunikace uznaly, že ČT je pro ně významný zákazník a že stojí za to obětovat část své ziskové marže“.

„Jestliže Česká televize měla možnost spustit pátý kanál hned na multiplexu Českých Radiokomunikací, tak je na pováženou, proč se tak nestalo,“ prohlásil na středečním jednání radní Radek Mezuláník, který - tvrdí - Dvořáka opakovaně vyzýval ke spuštění programů, až bude zajištěno jejich plné pokrytí.

Pokud prý byla možnost hned na počátku využít ČRa, šlo by podle Mezuláníka o porušení zákona a on je potom prý připraven podat návrh na podnět orgánům činným v trestním řízení ve smyslu možného porušení povinnosti při správě cizího majetku. O podobném usnesení se ale na večerejším zasedání rady nehlasovalo. Mezuláník poté dodal, že navrhne několik otázek na generálního ředitele a podle odpovědí se rozhodne, jak bude konat.

Rada ČT měla tentokrát na programu také hospodaření dvou nových programů ČT, které byly spuštěny 31. srpna. „Situace v nově spuštěných kanálech, které fungují teprve třetí měsíc, nedošlo k žádné nepředvídatelné události, která by znamenala navýšení schváleného rozpočtového rámce,“ poznamenal Prokeš.

Náklady na rozjezd a fungování do konce letošního roku mají činit 157 milionů Kč. Nejvyšší položky představují náklady na výrobu pořadů, a to 146 milionů Kč, personální výdaje 4 miliony a režijní náklady asi 6 milionů Kč. Generální ředitel Dvořák při spouštění obou kanálů Médiáři řekl, že rozjezd a letošní fungování Déčka a Artu má stát nejvýš 232 milionů Kč.

Proti předloženým údajům o hospodaření se ozval Mezuláník, který by požadoval podrobnější finanční rozbor. Navíc z dosavadních čísel podle něj vyplývá, že roční náklady se budou pohybovat kolem 300 milionů Kč, což je v rozporu s tím, co sliboval generální ředitel ve svém kandidátském projektu, tedy roční náklady kolem 120 milionů Kč s počáteční investicí 30 až 40 milionů. Také podle něj není zřejmé, jaká částka v budoucnu připadne na akvizice v porovnání s vlastní tvorbou. Celková nákladovost takzvaného pátého kanálu tak do budoucna může být podstatně vyšší, než se předpokládalo, míní.

Na to reagoval radní Prokeš, že původně se počítalo s částkou na rozjezd v prvním roce 230 až 250 milionů Kč a jen kvůli časovému odložení se suma snížila na oněch 157 milionů Kč.