V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Radiožurnál 2011: Výborná s Pokorným zpátky, živé večery a nedělní glosy arcibiskupa Duky

Vlajková loď Českého rozhlasu představila také inovovanou kampaň s oběma moderátory coby hlavními tvářemi, která navazuje na loňskou.

Posílení moderátorského týmu o Jana Pokorného a Lucii Výbornou, rozšíření aktuálního zpravodajství ve večerním vysílání a pravidelné Glosy Dominika Duky – to jsou hlavní změny, se kterými přichází od ledna 2011 vlajková loď Českého rozhlasu – Radiožurnál.

Lucie Výborná a Jan Pokorný se vracejí na Radiožurnál, i do kampaně (foto: Český rozhlas)

Lucie Výborná a Jan Pokorný se vracejí na Radiožurnál, i do kampaně (foto: Český rozhlas)

Novináře o tom dnes informovala ředitelka zpravodajských stanic Českého rozhlasu Hana Hikelová. O návratu Výborné s Pokorným Médiář psal už před devíti dny, rozhlas dnes představil také inovovanou drobnou kampaň s oběma moderátory coby hlavními tvářemi, která navazuje na loňskou.

„Radiožurnál bude mít nepochybně nejkvalitnější moderátorský tým ze všech rádií v České republice,“ prohlašuje Hikelová.

Ve vysílání Radiožurnálu dnes mluvené slovo převládá nad hudbou v poměru 57 %. Na začátku roku 2008, kdy hudební formát „čistila“ tehdejší ředitelka stanice Barbora Tachecí, bylo v nabídce zhruba 400 až 450 písní. „Teď tam je dvojnásobek, a ještě se obměňují,“ přiblížila Hikelová.

Jak řekla Médiáři, stanici se osvědčily internetové videopřenosy publicistických speciálů, letos hlavně před parlamentními a komunálními volbami. Využije je i napřesrok. „Minimálně jednou za tři týdny, za měsíc bude Martin Veselovský vysílat zvenku, z terénu,“ plánuje Hikelová zájem o regionální témata. V lednu konkrétně to bude téma Aero Vodochody.

Takové hodinové Speciály Martina Veselovského budou mít místo samozřejmě i v klasickém vysílání, a to od 17 do 18 hodin (začínat tedy budou v téže dobu, jako pravidelných Dvacet minut, všednodenních debat Radiožurnálu). „Logicky tyto pořady využíváme i pro PR Radiožurnálu,“ doplnila Hikelová. Velkou kampaň plánuje Radiožurnál příští jaro, zřejmě v květnu.

Živě moderované bude od ledna nově i večerní vysílání ve všední dny. V nově zaváděném Večerním Radiožurnálu (od 20 do 23 hodin) se budou střídat Jiří Chum, Daniela Karafiátová a Michaela van Erne. Tento proud nahradí ve všední den ve vysílání bloky monotematických hodinových pořadů. „Chceme mít možnost i večer rychle reagovat na nejnovější události, aktuální zpravodajství je jednoznačnou prioritou Radiožurnálu,“ vysvětluje šéfka.

Tematika blokových pořadů z vysílání stanice nezmizí. Posluchači dále uslyší informace o vědě, technice, designu, ale i záchranných složkách nebo reportáže a příspěvky určené tělesně a zrakově postiženým.

Součástí Večerního Radiožurnálu zůstává publicistický pořad Stalo se dnes. Reprízu 20 minut Radiožurnálu, která se vysílala od 21.30, si mohou posluchači naladit po půlnočních rozšířených zprávách. Vysílání pro národnostní menšiny se přesouvá na víkendové večery. V sobotu po dvacáté hodině se ozvou moderátoři O Roma vakeren, v neděli ve stejný čas slovenského Stretnutie. O hodinu později bude Radiožurnál vysílat velmi úspěšné Příběhy 20. století (sobota) a diskusní pořad Radiofórum (neděle). Ve 22.05 začnou po oba dva dny Doteky víry, repríza Zápisníku zahraničních zpravodajů se odsunula na půlnoc. V sobotu jí bude předcházet hudební pořad Naživo, v neděli Týden v kultuře Jany Klusákové.

Novinkou ve víkendovém vysílání bude pravidelná Glosa Dominika Duky, kterou Radiožurnál zařadí každou neděli v 8.20.

Nové programové schéma Radiožurnálu od ledna 2011 (zdroj: Český rozhlas)

Nové programové schéma Radiožurnálu od ledna 2011 (zdroj: Český rozhlas)