Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Radiožurnál chce být víc ekonomický

Nový tým pro ekonomiku má čítat až sedm redaktorů.

  • ČTK
  • 24. 07. 2014 15:22
Jan Pokorný. Foto: Český rozhlas

Radiožurnálu šéfuje Jan Pokorný, jeho zástupcem je Martin Ondráček. Foto: Karel Šanda, Český rozhlas

Český rozhlas plánuje pokračovat v programových změnách některých stanic. Radiožurnál se má víc věnovat ekonomice, Dvojka uvažuje o větším prostoru pro pořady mluveného slova Radio Wave by se mělo víc otevřít náctiletým. V rozhovoru pro ČTK to řekl generální ředitel Peter Duhan, který v příštím týdnu vstoupí do druhé poloviny svého mandátu.

„Pokud jde o Radiožurnál, musíme výrazně posílit ekonomiku. My ji teď máme v rámci domácí redakce, v příštím roce vznikne samostatná ekonomická redakce,“ řekl šéf veřejnoprávního rozhlasu. Nový tým bude součástí Centra zpravodajství, kromě vedoucího by jej mělo tvořit pět až šest redaktorů. Podobný důraz chce rozhlas klást také na datovou žurnalistiku. Částečně si Radižournál plánuje „pohrát“ třeba i s předpovědí počasí.

Proměny velkých stanic nemají být nijak revoluční. Radiožurnál je podle Duhana typickou proudovou stanicí, jejíž součástí je i kvalitní hudba. Poslední programovou a personální transformaci navíc hodnotí jako úspěšnou - čísla pravidelných průzkumů potvrzují trend omlazování posluchačů, o což se rozhlas snaží i u ostatních programů.

U stanice Dvojka chce rozhlas vyjít vstříc přáním posluchačů po větším zařazení mluveného slova a rozhovorech se zajímavými osobnostmi. Reagovat chce také na větší oblibu stanice po 22. hodině. „I toto musíme reflektovat a podle toho budeme pracovat se schématem Dvojky, což je jedna z dalších priorit následujících tří let,“ podotkl Duhan k profilu stanice, představující jakýsi přechod mezi Radiožurnálem a klasičtější Vltavou. „Lidé chtějí i klidné, pomalé a dlouhé povídání,“ popsal.

K mladšímu publiku se má přiklonit stanice Wave. „Chceme se podívat na současný programový profil a myslím, že budeme muset razantněji vykročit k teenagerské generaci a reflektovat jejich potřeby,“ uvedl Duhan. Tato stanice je ale podobně jako ostatní menší programy úzce spojena s připravovanou digitalizací rozhlasu.