Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Radiožurnál chystá předvolební diskuse s Veselovským, začne 28. srpna ve Zlíně

  • ČTK
  • 22. 08. 2012 10:54

Stanice Českého rozhlasu Radiožurnál začne příští týden vysílat speciální diskuse lídrů stran a hnutí před krajskými volbami. Pořadu moderovaného Martinem Veselovským se zúčastní zástupci stran, které mají podle volebního modelu největší šanci ovlivňovat po volbách dění v jednotlivých krajích. To vyplyne z průzkumů, které pro rozhlas bude v krajích dělat agentura Factum Invenio.

Debaty se budou týkat témat, která budou moci kandidáti na krajské úrovni ovlivnit. ČTK o tom dnes informoval ředitel Centra zpravodajství Českého rozhlasu Tomáš Pancíř. Seriál předvolebních diskusí připravila také Česká televize.

Radiožurnál odvysílá z každého kraje jednu diskusi. První se uskuteční 28. srpna ve Zlíně, poslední 8. října v Jihomoravském kraji. Debaty budou vysílány živě vždy v úterý a ve čtvrtek od 17.05 do 18.00 na Radiožurnálu, příslušné regionální stanici a na webu zpravy.rozhlas.cz. Zúčastní se jich také publikum, lidé budou moci klást politikům dotazy.

Do diskusí budou pozváni lídři stran, které mají podle volebního modelu Factum Invenio minimálně devadesátiprocentní šanci, že jejich volební výsledek přesáhne pětiprocentní hranici, a budou mít tedy své zástupce v krajském zastupitelstvu.

„Snahou je představit názory relevantních politických subjektů a umožnit skutečnou debatu, ne jen monology a spíše anketní odpovědi, což by byl logický efekt v případě příliš široce nastaveného výběru,“ uvedl Pancíř. Tvůrci podle něj debaty chápou jako doplněk vizitek jednotlivých kandidujících subjektů, v nichž dostanou ve vysílání Českého rozhlasu stejný prostor všechny kandidující strany a hnutí.

Factum Invenio, která zakázku vyhrála ve veřejném tendru, připravuje volební model metodou osobního dotazování na 50 místech v každém kraji. Agentura místa vybere tak, aby pokrývala území kraje a byla rozvrstvena podle velikosti obcí. Celkem se tak dotazování uskuteční v 650 místech. Jeho obsahem budou stranické a volební preference, rozhodnutí o účasti ve volbách, volební chování při posledních volbách do sněmovny, zájem o činnost krajského úřadu, spokojenost s aktuálním stavem a tři otázky týkající se problematiky, jejíž řešení se může v programech jednotlivých stran lišit.

Česká televize bude předvolební Otázky Václava Moravce vysílat na programu ČT24 každé úterý a čtvrtek od 21.00. Cyklus debat nabídne pohled na celkem 78 kandidátů na hejtmana, začne 28. srpna v Karlovarském kraji a skončí 8. října ve středních Čechách.

Volby do krajských zastupitelstev a první kolo voleb do třetiny Senátu se uskuteční 12. a 13. října.