Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Radiožurnál spustil vzdělávací seriál Peníze nikdy nespí, s hlasem Gordona Gekka

Zlepšit finanční gramotnost hodlá nejposlouchanější stanice Českého rozhlasu novým cyklem Peníze nikdy nespí, inspirovaným názvem druhého dílu amerického filmu Wall Street.

„Slovníček finančních pojmů“ namluvil herec Jiří Štěpnička, dabér Michaela Douglase, který ztvárnil hlavní postavu Wall Streetu, makléře Gordona Gekka.

Cyklus na Radiožurnálu odstartoval v pondělí 21. prosince, má celkem 70 dílů, každý osvětluje jeden pojem. Krátké příspěvky půjdou denně ve 14.10, o nedělích po 16.10 je doplní vědomostní soutěž.

Pořad má být nezávislou protiváhou informací - často neúplných či matoucích - o finančních produktech v reklamách a médiích obecně. Český rozhlas ho nicméně obalil sponzoringem Poštovní spořitelny banky ČSOB.

Inspirace v zahraničí

Radiožurnál se inspiroval podobnými projekty, které nedávno proběhly ve veřejnoprávních rádiích v západní Evropě a v USA.

„Finanční gramotnost je nejen v Česku velkým problémem a tak se pokusíme posluchačům nejdřív vysvětlit úplně základní pojmy ze světa financí, jako například spořící účet, termínovaný vklad, akcie, stavební spoření, lichva, úrok, míra inflace a podobně,“ uvedla ředitelka zpravodajských stanic rozhlasu Hana Hikelová.

Odvysílané díly jsou v internetovém archivu ve zvuku i jako přepis.