Radní budou rozhodovat o Duhanovi, ten nepřijde

Ve středu na mimořádné schůzi Rady Českého rozhlasu se může hlasovat o odvolání Petera Duhana z funkce generálního ředitele veřejnoprávního rádia. V jeho nepřítomnosti.

Peter Duhan. Foto: Český rozhlas

Peter Duhan. Foto: Český rozhlas

K mimořádné schůzi se ve středu ve 14 hodin sejdou členové Rady Českého rozhlasu. Hlavním bodem jejich zasedání přitom bude „dodržování zákona o Českého rozhlasu ze strany generálního ředitele Českého rozhlasu“, stojí na webu rady. Konkrétně půjde o to, zda Duhan zaměstnáváním svého syna v rozhlasu neporušil zákon. Řeč může přijít i na okolnosti neuskutečněného prodeje zámku rozhlasu v Přerově nad Labem. Kvůli tomu Duhan v květnu odvolal náměstka Michala Koliandra. Ten je podle středečního vydání deníku E15 mezi trojicí už údajně obviněných v této kauze.

Sám Duhan se veřejného zasedání v minulém týdnu, kde kritika ohledně angažmá jeho syna poprvé zazněla, nezúčastnil, a nebude ani na středeční schůzi kontrolní rady. „Generální ředitel je v pracovní neschopnosti. Zítřejšího (středečního) jednání rady se proto nebude moci zúčastnit,“ sdělil v úterý agentuře ČTK bez bližších podrobností mluvčí rozhlasu Jiří Hošna. Jeho prostřednictvím dnes Duhan prohlásil, že „jako generální ředitel Českého rozhlasu žádný zákon neporušil“, mimo jiné proto, že pravidlo zakazující zaměstnávat „osoby blízké“ platí pro radní, nikoli šéfy veřejnoprávních médií.

Tiskové prohlášení Petera Duhana z 6. 10. 2015

Tiskové prohlášení Petera Duhana z 6. 10. 2015. Kliknutím zvětšíte

Radní však mohou chtít Duhana odvolat, i když nepřijde. „Buď jednání odročíme, nebo budeme hlasovat v jeho nepřítomnosti,“ reagoval pro ČTK místopředseda a mluvčí rady Jiří Vejvoda s tím, že při rozhodování budou vycházet z dřívějšího vyjádření generálního ředitele a ze dvou právních analýz, jež mají k dispozici. „Pokud by radní shledali, že byl porušen zákon, mohou přikročit k hlasování o odvolání generálního ředitele,“ dodal na dotaz ohledně dalšího možného postupu.

Syn tu byl dřív, než mě zvolili

Zaměstnáním Andreje Duhana v rozhlasu se rada zabývala v minulém týdnu na základě zjištění dozorčí komise. Předseda rady Michal Stehlík přitom poukázal na zákon o Českém rozhlasu, který upravuje fungování generálního ředitele obdobným způsobem jako u členů rady. U těch zákon výslovně uvádí, že osoby jim blízké nemohou být v pracovněprávním vztahu k Českému rozhlasu.

Co říká zákon

§ 5, odstavec 3

Člen Rady nebo osoby jemu blízké nesmějí být v pracovněprávním nebo jiném obdobném vztahu k Českému rozhlasu, a to i dva roky po ukončení členství v Radě.

§ 8, oddíl Generální ředitel, odstavec 5

Funkce generálního ředitele je neslučitelná s členstvím v Radě; pro její výkon platí předpoklady stanovené v § 5 obdobně.

Zdroj: zákon o Českém rozhlasu

Duhan v prohlášení tvrdí, že jeho syn Andrej nikdy nebyl jeho podřízeným, že spolupracoval s rozhlasem jako řadový odborný rešeršista s měsíční odměnou 8.000 až 12.000 Kč ještě předtím, než se jeho otec stal generálním ředitelem. Zvolen byl v červenci 2011, rozhlas ale provizorně řídil už od března 2010, kdy rezignoval jeho předchůdce Richard Medek.

Opakovaně nižší bonusy

Rada Českého rozhlasu na srpnovém zasedání snížila Duhanovi odměnu za letošní první pololetí z maximálně možných 480.000 Kč o 30 % na 336.000 Kč kvůli několika porušením kodexu ve vysílání a nedostatkům v předkládaných materiálech. Generálního ředitele se mimo jiné ptala, proč odvolal náměstka Koliandra až dva měsíce po podání trestního oznámení v souvislosti s prodejem zámku v Přerově nad Labem. „Nemám oprávnění odpovídat na detaily,“ řekl tehdy Duhan s odůvodněním, že policie stále pokračuje ve vyšetřování.

Za loňské druhé pololetí dostal Duhan letos v březnu bonus nižší dokonce o 40 %, jednak proto, že rozhlas dosáhl nižšího než požadovaného podílu na publiku (21,8 % místo minimálně předepsaných 22%), jednak kvůli událostem spojené s loňskými Hovory z Lán, v nichž prezident Miloš Zeman mluvil sprostě. Tím byl podle radních porušen kodex rozhlasu.

Odměna se Duhanovi snižovala i za první loňské pololetí, tehdy mu radní přiznali 456.000 Kč, což bylo 95 % možné výše. Snížení o 5 % z maximální částky tehdy rada zdůvodnila některými odůvodněnými stížnostmi posluchačů.