Radní ČT Kratochvíl usiluje o odvolání dozorčí komise

Dnešní striktní návrh Jiřího Kratochvíla neprošel, podpořil ho už jen Vladimír Karmazín.

Jiří Kratochvíl. Foto: Vojta Herout

Režisér Jiří Kratochvíl byl do Rady ČT poprvé zvolen už v květnu 2000, a to za ČSSD. Byl tedy v radě, která odvolávala z funkce tehdejšího generálního ředitele ČT Dušana Chmelíčka, načež celou radu v roce 2001 v rámci takzvané televizní krize odvolala sněmovna. Znovu Kratochvíl přišel do rady v květnu 2009 (v letech 2011 až 2013 byl místopředsedou), v květnu 2015 pak mandát obhájil. Foto: Vojta Herout

Poradní orgán Rady České televize v oblasti hospodaření se stal terčem kritiky Jiřího Kratochvíla, nejdéle sloužícího člena televizní rady. Ten na dnešním zasedání Rady ČT navrhl „s okamžitou platností“ odvolat dozorčí komisi, a to „pro dlouhodobé ignorování pokynů členů Rady ČT, pro špatnou a nekvalitní práci a pro ztrátu důvěry“, jak navrhl v usnesení. Jeho návrh nakonec neprošel, spolu s Kratochvílem pro něj totiž hlasoval už jen jediný radní, a to Vladimír Karmazín. Proti byli tři, zbytek patnáctičlenné rady se v hlasování zdržel.

Dozorčí komise je pětičlenný orgán, který si jmenuje Rada České televize, aby ji pomáhal prověřovat smlouvy a další záležitosti ohledně hospodaření. Aktuálně ji tvoří předseda Jiří Staněk, místopředseda Jiří Maceška a členové Simona Holubová, Stanislava HronováJiří StránskýPodle Kratochvíla hrozí ze strany současné dozorčí komise „nesmírné chyby s velkými finančními důsledky“. Řekl to po další ze zpráv dozorčí komise k přechodu ze systému SAP na Helios. „Bude na vás jednou se dívat, zdali dovolíte, aby dozorčí komise jednala tak, jak jedná, ne tak jak by měla jednat,“ apeloval na ostatní radní, aby se zamysleli „nad dalším jednáním a konáním“ dozorčí komise.

Předseda dozorčí komise Rady ČT Jiří Staněk. Foto: Vojta Herout

Předseda dozorčí komise Rady ČT Jiří Staněk, vpravo radní Luboš Xaver Veselý. Foto: Vojta Herout

Předseda Rady ČT René Kühn rozporoval Kratochvílovo prohlášení, že komise pokyny radních dlouhodobě ignoruje. „V posledních letech jsem neslyšel kritiku dozorčí komise z vašich úst,“ pozastavil se Kühn nad tím, že dosud Kratochvíl připomínky k práci komise prakticky neměl. „Takto procedurální krok, bez toho, že by ho rada předtím projednala, se mi nelíbí,“ řekl Kühn Kratochvílovi. Předseda také řekl, že naposled padl návrh na odvolání dozorčí komise před deseti lety, v roce 2010, a to právě opět od Kratochvíla. „Váš návrh proběhl podobným způsobem,“ připomněl Kratochvílovi, že tehdy odvolávaná dozorčí komise byla čerstvě zvolená, pracovala pouhé tři měsíce.

Radní Kratochvíl opáčil, že činnost dozorčí komise se nelíbila ani předsedovi Kühnovi či místopředsedovi Rady ČT Jaroslavu Dědičovi. „Na chodbě jste říkal, že špatně pracuje, totéž kolega Dědič,“ zmínil se o zákulisních debatách. „Mám výhrady, ale také máme důvody procedurální a praktické,“ odvětil Kühn. Ten právě „z procedurálních a praktických důvodů“ navrhl práci dozorčí komise i spolupráci s ní ještě projednat.

Podobně radní Daniel Váňa varoval před okamžitým odvoláním dozorčí komise, když nejsou jasné další kroky. Též radní Pavel Kysilka byl pro „dlouhodobější diskusi“. A místopředseda Dědič připomněl, že radu čeká „horký podzim“, který zahrne jak aktualizaci dlouhodobých plánů České televize, tak přípravu jejího rozpočtu na další rok, a k tomu odborný hlas komise bude nezbytný. Podle radního Zdeňka Šarapatky nedošlo k tomu, že by členové dozorčí komise porušili zákon o České televize, aby bylo lze je odvolat kvůli závažným excesům či dlouhodobé nečinnosti.

Sdílejte