Radní ČTK odmítli Foltánův podnět, neřekl důvod

Pavel Foltán ostatním radním nezdůvodnil, proč se zabývat vánočními projevy politiků.

Pavel Foltán (zvolen za ANO) neuspěl na dnešní schůzi Rady ČTK se svým podnětem k projednání zpravodajství veřejnoprávní tiskové agentury, týkajícího se vánočního poselství prezidenta a novoročních projevů předsedů obou komor parlamentu. Stejně jako minule k němu totiž odmítl sdělit cokoliv bližšího. „Já nejsem povinen radě nic vysvětlovat. Můžu dát podnět a nemusím nic vysvětlovat,“ prohlásil Foltán. Bod nakonec radní uzavřeli, protože neznali jeho důvod. Pro jich hlasovalo pět, proti byl Foltán a Petr Žantovský (za ANO).

Radní se ptali po důvodech Foltánova podnětu už na minulé schůzi. Ten jej s odkazem na právo radního neobjasnil, radní přesto přijali usnesení, ve kterém požádali vedení ČTK o poskytnutí přehledu, co vše agentura publikovala o zmíněných projevech. Očekávání radních, že tentokrát přednese konkrétní stížnost, ani na dnešním zasedání Foltán nenaplnil. Stěžoval si totiž, že materiály dostal až den před zasedáním. „Nemohl jsem si to ani vytisknout, natož prostudovat a udělat analýzu. Navrhuju to přesunout na příští zasedání,“ řekl radní Foltán.

„Jsem ochotná bavit se o tématu, pokud dostanu odpověď, proč se o tom máme bavit. Očekávala jsem, že se povede debata o důvodech - nevyvážené zpravodajství a podobně,“ odpověděla mu místopředsedkyně rady Jaroslava Wenigerová (za ODS). Její výzvu zopakoval i radní Aleš Mareček (za ČSSD): „Já si materiály přečetl, ale stále nevím, kterým směrem to mám analyzovat. To tady nebylo minule řečeno.“ Další místopředsedkyně rady Jana Gáborová (za SPD) přitakala s tím, že předpokládala Foltánovo odůvodnění na této schůzi. „Já měla za to, že teď se dozvíme, kam [Foltán] směřuje,“ shrnula.

„Já jenom využívám svého práva člena rady. Prosím: pokud mě chcete zbavit mých práv, udělejte to,“ kontroval právník Foltán, který ke zbavení vlastních práv vyzývá opakovaně. Nakonec oznámil, že důvod mají všichni znát ze zákona, podle něhož mají radní dohlížet na objektivitu a vyváženost zpravodajství. „Důvod já tady nemusím říkat, máte znát zákon. Pokud neznáte zákon, to je na pováženou,“ uzavřel Foltán.

Wenigerová tato slova označila za „nonsens“, Mareček za „demagogii nejhrubšího zrna“ a spolu s dalšími třemi radními přijali usnesení, že se tématem nebudou nadále zabývat. Tak skončila rozprava nad bodem, kterému radní ČTK věnovali většinu času ze svých posledních dvou zasedání.