Radní ČTK Žantovský kandiduje s podporou SPD do Senátu

Petr Žantovský jde do podzimních voleb na Kolínsku. Spoléhá na SPD a Parlamentní listy.

Petr Žantovský. Foto: Karel Choc

Petr Žantovský. Foto: Karel Choc

Petr Žantovský, jeden ze sedmi členů Rady ČTK, kandiduje jako nezávislý v kolínském obvodu do Senátu. Podporu mu vyjádřilo hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Sám Žantovský se na svém předvolebním webu inzeruje jako „novinář, pedagog a od roku 2012 stálý autor a komentátor portálu Parlamentní listy“. Do rady veřejnoprávní agentury byl zvolen za hnutí ANO v roce 2018. Pokud ho kolínští během podzimních voleb pošlou do horní komory, jako radní podle svého vyjádření pro Médiář skončí. Zákon explicitně zapovídá pouze souběh funkcí radního a poslance.

„SPD mě oslovila, abych kandidoval jako nezávislý. Priority si určuju sám podle toho, čemu se věnuju dlouhá léta,“ říká Žantovský ke genezi své kandidatury s tím, že původně sám „žádné aktivní kroky neučinil“. Podle svého programu, nadepsaného heslem Nebát se a nelhat, chce hájit národní zájmy, soukromé vlastnictví, rodinu a svobodu slova. Tu podle něho ohrožují plány Evropské unie o regulaci sociálních sítí a další snahy o „zglajchšaltování veřejného prostoru“.

„Pro mě to je příležitost prosazovat správné věci a bránit těm, které považuju za nesprávné. Neslibuju žádné stavění školek a silnic,“ doplňuje Žantovský, který měl v minulosti blízko k ODS, pak ANO a nyní i SPD. „Důležité je, jestli člověk říká stále to samé. Je jedno, pod jakou slupkou,“ objasňuje svou politickou historii a zdůrazňuje, že členem žádné strany nikdy nebyl.

V říjnových volbách se Žantovský utká s Pavlem Kárníkem za STAN, Cyrilem Kokym za Piráty nebo ředitelkou Střední zdravotnické školy Ivankou Kohoutovou figurující ve sporu o hidžáb, která kandiduje za hnutí Trikolóra. Emílie Třísková zvolená v tomto obvodu za ČSSD, nebude mandát obhajovat.

Žantovský se průběžně zasazuje o digitalizaci fotoarchivu veřejnoprávní tiskové kanceláře s víc než stoletou historií. V Radě ČTK se také dostalo pozornosti po návrhu na bezplatný prostor pro parlamentní strany v agenturním servisu a pro pravidelné hádky mezi ním a Pavlem Foltánem (zvolen za ANO) na jedné straně a zbývajícími pěti radními na straně druhé, přičemž předseda rady David Soukup byl zvolen také za ANO.

V 80. letech publikoval v normalizační Melodii, ale svůj profesní životopis začíná až roky 1989 a 1990, kdy uvádí, že byl vedoucím kulturního oddělení deníku Práce. Později se stal poradcem Václava Klause, respektive byl zvolen členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Neúspěšně kandidoval do Rady České televize, na pozici generálního ředitele ČTKČeského rozhlasu. V roce 2017 ho „za zásluhy o stát v oblasti kultury a školství“ vyznamenal prezident Miloš Zeman. Se Zemanem i s Klausem vydal knihy rozhovorů.

Petr Žantovský není jediným mediálním radním, který to zkusí do Senátu. Do horní parlamentní komory podle iDnes.cz kandiduje též Vítězslav Jandák, současný člen Rady Českého rozhlasu, o funkci se bude ucházet za hnutí ANO. Ten byl v minulosti byl členem stran Republikánská unie, KDU-ČSL, ODS a nakonec ČSSD, za níž působil i jako ministr kultury.