V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Radní dali pokutu Čtvrtníčkově reklamě pro Partners, prý straší lidi

Kristán s Petrem Čtvrtníčkem pojali kampaň jako rozhovory starého klauna s mladším kolegou

Kristán s Petrem Čtvrtníčkem pojali kampaň jako rozhovory starého klauna s mladším kolegou

Rada pro vysílání rozdala pokuty za jeden ze spotů letošní kampaně pro finanční poradenství Partners - podle regulátora porušil zákon o regulaci reklamy. Společnost Partners Financial Services a reklamní agentura Kristián Zdeňka Kocábka a Ladislava Pleštila musejí každá zaplatit po 200.000 Kč. Zákon v takových případech umožňuje dát pokutu až 2 miliony.

„[Kampaň] je v rozporu s dobrými mravy, neboť nepřípustně využívá motiv strachu, když hrozí závažnými následky hladu a chudoby v důchodu, pokud nebude využito nabízené služby finančního poradenství,“ uvedli radní po své poslední schůzi. „Reklama vyvolává ve spotřebiteli účelné obavy a strach a může jej proto vést k emocionálnímu obchodnímu rozhodnutí, které by třeba jinak neučinil,“ doplnili.

Jde jim konkrétně o spot vysílaný na stanici Nova Cinema letos 21. ledna před pátou odpolední, v němž se praví „nechcete-li v penzi řvát hlady, zavolejte nám, Partners, připravte se na svůj důchod už dnes“. Závěrečná věta vychází z předchozí scénky, v níž herec Boris Hybner v roli stárnoucího klauna mluví s mladším kolegou o lvu Hectorovi a radí, jak se připravit na důchod. Spoty točil Petr Čtvrtníček.

Pokutované subjekty mohou postih napadnout u soudu, také tak často činí tento případ zřejmě nebude výjimkou. „S rozhodnutím RRTV nesouhlasíme a považujeme ho za nesprávné, jak jsme uvedli při správním řízení u RRTV,“ poznamenal ředitel právních služeb a člen představenstva Partners Vít Mikolášek. Reklama podle něj naopak používá nadsázku a humor a firma je připravena hájit se i soudně.

„Rozhodnutí RRTV nám zatím nebylo doručeno, takže se k němu nemůžeme vyjádřit. Tento samotný fakt považujeme minimálně za velmi nestandardní, kdy je veřejně komunikována skutečnost ze správního rozhodnutí, které nebylo doposud doručeno účastníkovi správního řízení, kterému je uložena pokuta. Takové rozhodnutí bez jeho doručení nevyvolává zamýšlené právní účinky, ještě není ani pravomocné a může poškodit dobré jméno dotčené společnosti, i když rozhodnutí o uložení pokuty může být shledáno jako neoprávněné a nesprávné,“ dodal Mikolášek z Partners. Rada pro vysílání standardně o všech rozhodnutích informuje v tiskové zprávě po skončení schůze.

Také agentura Kristián se podle jednatele Zdeňka Kocábka vyjádří, až bude mít rozhodnutí k dispozici.