Radní Foltán je připraven žalovat ČTK kvůli proplacení cestovného

Radní žádá po tiskové agentuře, na kterou dohlíží, na cestovném zpětně zaplatit 47.517 Kč.

Pavel Foltán a Angelika Bazalová se hádají

Pavel Foltán v minulosti ze zasedání Rady ČTK odcházel předčasně (snímek z února 2020, vpravo radní Angelika Bazalová)

Radní ČTK Pavel Foltán (zvolený za ANO) chce po tiskové agentuře, aby mu zpětně proplatila cesty na pražská zasedání rady, na která dojíždí z Brna. Celkem žádá o 47.517 Kč, a to za období od svého zvolení v březnu 2018 do konce roku 2019. V dopise doručeném 2. března uvedl splatnost do 3. března a dodal, že pokud mu agentura nevyhoví, má dopis chápat jako předžalobní výzvu. Radní ČTK nemají oproti svým protějškům z kontrolních orgánů České televize a Českého rozhlasu na proplácení výloh ze zákona nárok. To na dotaz radních potvrdilo i ministerstvo práce a sociálních věcí. Foltán se o proplácení výloh - zejména právě cestovného - zasazuje dlouhodobě.   

Radní o Foltánově výzvě informoval generální ředitel ČTK Jiří Majstr. „Dostali jsme 2. března dopis od pana radního Foltána, že mu máme do 3. března zaplatit škodu 47.517 Kč, která mu vznikla nevyplacením úhrad cestovních výdajů na zasedání rady ČTK. Myslím, je nutné, aby to rada věděla,“ řekl radním Majstr. Údajnou pohledávku agentura neproplatila a čeká, jak se Foltán zachová. Ten svůj záměr přímo na zasedání nekonkretizoval.

Radní se většinou pěti hlasů usnesli, že má předseda rady David Soukup (za ANO) o záměru Foltánovu informovat poslanecký volební výbor, který má ve sněmovně na starosti kontrolní rady veřejnoprávních médií. Proti usnesení hlasoval sám Foltán, zdržel se Petr Žantovský (za ANO).

„Pan Foltán a jízdné, to už myslím vešlo do dějin. Že se teď radní začne soudit s ČTK, to je jeho vizitka,“ prohlásila Anglika Bazalová (za Piráty). „Mě trochu překvapuje částka. Vychází mně to asi na 2.100 Kč za jednu cestu,“ komentoval Aleš Mareček (za ČSSD). Místopředsedkyně Jaroslava Wenigerová (za ODS) připomněla, že ČTK nevybírá koncesionářské poplatky, takže na odměny pro radní musí vydělávat pouze svou činností. „Předpokládala bych, že kdo přijme funkci radního, ten si zjistí podmínky,“ soudí Wenigerová.

Vedení ČTK se pokusilo téma cestovného vyřešit loni v červnu, kdy z části svého zisku vytvořilo zvláštní fond pro proplácení cestovného. Do něj uložilo 200.000 Kč na tři roky. Foltán tehdy existenci fondu napadl, šlo podle něj o „nedovolené obohacování“. Absenci náhrad loni kritizoval i v souvislosti s videokonferencemi, které neuznával, mimo jiné proto, že ČTK neproplácí využívání příslušných technologií. Letos v lednu pro změnu navrhl, aby radní po další tři roky zasedali v Brně.