Radní Kňourek zase na Radiožurnálu postrádá SPD

Členové Rady Českého rozhlasu se na své dnešní schůzi osočovali kvůli stranickým zájmům.

Tomáš Kňourek. Foto: Vojta Herout

Tomáš Kňourek. Foto: Vojta Herout

Místopředseda Rady Českého rozhlasu Tomáš Kňourek na dnešní schůzi kontrolního orgánu znovu kritizoval absenci zástupců parlamentního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury ve vysílání zpravodajství veřejné služby. Chyběli podle něho ve zpravodajském pokrytí jednání vlády s lídry opozice v sobotu 10. října. „Na hraně porušení zákona a kodexu,“ popsal svůj pohled Kňourek, který si na nízké zastoupení SPD stěžoval už v červnu, kdy šlo o hlavní publicistický pořad Radiožurnálu.

Tentokrát Kňourek poslouchal na Radiožurnálu zpravodajství. Kňourkova stížnost spustila kritickou rozpravu, která nebývá na půdě rady Českého rozhlasu - narozdíl od kontrolních orgánů České televize a České tiskové kanceláře - obvyklá. Na Kňourka reagoval zejména radní Marek Pokorný. Upozornil, že Kňourek nezmínil ve svém výčtu zastoupených ani zástupce KSČM, zdůrazňoval přitom jen na absenci SPD. „Vy jste exponent nějaké politické strany?“ řekl směrem ke Kňourkovi, který si opakovaně stěžuje, že Český rozhlas přehlíží například „vlastenecká témata“.

To se nelíbilo radnímu Vítězslavu Jandákovi, který otázku označil za „soudružskou“. „Nebylo zvykem, dokud jste nepřišel, abychom se napadali, že jsme exponenti politických stran,“ dodal Jandák, který letos neúspěšně kandidoval do Senátu za hnutí ANO. V minulosti byl členem také Republikánské unie, KDU-ČSL, ODS a ČSSD. Pokorný odpověděl, že má jeho otázku příčinu. „Stále bavíme pouze o jedné straně,“ prohlásil ředitel ostravské galerie Plato a bývalý expert ODS pro kulturu, kterého zvolili poslanci do rozhlasové rady letos v březnu. 

Čerstvý radní Josef Nerušil, PR pracovník Arcibiskupství pražského, byl podle svých slov přehlédnutím SPD a KSČM také zaražen. „Ptal bych se, jestli se jedná o ojedinělý exces, nebo systémovou záležitost,“ řekl Nerušil, pro něhož to bylo druhé jednání. Jako bývalý pracovník Českého rozhlasu navrhoval podívat se do denních plánů, kde je i jméno odpovědného editora. Na to Pokorný kontroval, že by se radní neměli dostávat na úroveň jednotlivých redaktorů a vedoucích, za vysílání před radními totiž podle zákona zodpovídá pouze generální ředitel. To potvrdil i Miroslav Dittrich, nedávno zvolený předseda rady.

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral na Kňourkovu stížnost odpověděl, že si nechá vypracovat analýzu pokrytí tématu, se kterou radní seznámí. Připomněl také, že vedení rozhlasu radním poslalo první z pravidelných analýz zastoupení stran v publicistických pořadech. To si vyžádali radní na zmíněné červnové schůzi. Chodit jim má každého čtvrt roku. Analýzu nicméně dnes konkrétně neřešili. Absenci SPD v publicistice vedení Českého rozhlasu už dřív vysvětlovalo tím, že zástupci hnutí pozvánky do vysílání odmítají.

Zavoral radním také oznámil, že během podzimní vlny Český rozhlas napočítal už 36 zaměstnanců nakažených koronavirem. Během jara byli tři.

Sdílejte