Radní rozhlasu Kňourek kritizoval „cenzuru“ SPD

Český rozhlas ustřihl větu z předvolební vizitky kandidátky za SPD, radní mluví o cenzuře.

Místopředseda Rady Českého rozhlasu Tomáš Kňourek na středečním jednání kritizoval vymazání části předvolební vizitky lídryně SPD pro Karlovarský kraj Karly Maříkové. Šlo podle něho o cenzuru. Karlovarská redakce z její odpovědi na předem dané otázky neodvysílala větu, že lidi jsou „trestáni za vlastní názor“. Podle Českého rozhlasu byla pasáž v rozporu s předvolebními pravidly.

Český rozhlas tradičně před volbami vysílá na regionálních stanicích krátké rozhovory se všemi krajskými lídry, s předem danými otázkami. Zpracování rozhovorů se teď stalo předmětem dvou stížností, uvedl místopředseda Kňourek. Obě budou radní oficiálně projednávat až na příštím zasedání, Kňourek jejich podstatu ale přiblížil s odkazem na článek Parlamentních listů, které popsaly případ lídryně a stávající poslankyně za SPD Maříkové. 

„Český rozhlas některé pasáže zcenzuroval, nebojím se toho slova. Já bych to chápal, kdyby tam kandidát někoho urážel, používal vulgarity, to by bylo legitimní. V některých případech to ale bylo podle mého za hranou,“ prohlásil Kňourek s odkazem na vizitku Maříkové. 

Poslankyně prohlásila následující: „Společnost je dlouhodobě rozštěpená a zpolitizování koronaviru to jen prohloubilo. Krásným příkladem toho je očkování proti onemocnění covid-19, které vláda využívá k rozdělování lidí na dvě kategorie a neštítí se do toho zatahovat taky děti. Dalším příkladem je cenzura, kdy jsou lidi udáváni a trestáni za vlastní názor.“ Ve vysílání končí její věta slovem „udáváni“. Pokračování bylo v rozporu s předvolebními pravidly rozhlasu, stojí v odůvodnění od vedoucí regionální redakce, které publikovaly Parlamentní listy. 

Podle Kňourka ale jsou dnes lidé za vlastní názory skutečně trestáni. Nemusí přitom jít o odnětí svobody, trestání má podle něho širší význam. „Trestání je třeba to, že dostane od Facebooku ban na měsíc za svůj názor,“ vysvětloval Kňourek a požádal vedení Českého rozhlasu o přehled všech zásahů, které regionální redakce provedly. Radní o požadavku ale nehlasovali.

Kňourkovi namísto nepřítomného generálního ředitele odpovídal šéf regionů Jan Menger. Ten připomněl, že kandidáti dostávají předem daná pravidla, současně nechtěl přímo rozebírat konkrétní případ Maříkové. „Pokud je ve vizitce jasně prokazatelná lež, je to problém. Názor tam má samozřejmě zůstat,“ prohlásil obecně. 

Shodně s Kňourkem zpochybňoval samotný formát vizitek. „Přiznám se, že po letošní zkušenosti se daleko víc přikláním k debatám s krajskými lídry, protože tam je osoba moderátora, který může reagovat, pokud tam zazní nějaký problém,“ uzavřel Menger.