Radní schválili letošní rozpočet ČT, napotřetí

Náklady i výnosy České televize v roce 2020 se plánují vyrovnané, ve výši 6,760 miliardy Kč.

Rada České televize schválila rozpočet veřejnoprávní televize pro letošní rok. Stalo se tak až poté, co management v čele s generálním ředitelem Petrem Dvořákem předložil třetí verzi rozpočtu. První měsíc a půl Česká televize fungovala v rozpočtovém provizoriu, až po dnešní schůzi televizních radních má plán, jenž počítá s náklady i výnosy ve výši 6,760 miliardy Kč. To je o 185 milionů míň, než bylo v první verzi rozpočtu, a o 15 milionů míň než v druhé. Pro schválení rozpočtu dnes hlasovalo celkem 11 radních, proti byl jediný, Michael Hauser. „Očekával jsem větší sáhnutí do střev,“ řekl radní a bývalý přechodný šéf ČT Vladimír Karmazín, který se při dnešním hlasování zdržel. Dva radní Vratislav DostálJaroslav Maxmilián Kašparů se dnešní schůze nezúčastnili, o rozpočtu tedy nehlasovali.

Tři verze rozpočtu ČT na rok 2020

  1. 6,945 miliardy Kč, odmítnuto
  2. 6,775 miliardy Kč, neschváleno
  3. 6,760 miliardy Kč, schváleno

Zdroj: Rada ČT

Hlavní nákladová položka ČT, tedy takzvaný výrobní úkol má letos činit 2,295 miliardy Kč, což je oproti původnímu předpokladu o 125 milionů míň (ušetřilo se na dvou seriálech, menší úspory potkaly také zpravodajství či sport), ale díky letošním sportovním akcím pořád o 10 milionů víc než loni. Mzdové náklady mají dosáhnout 2,12 miliardy Kč, kvůli reakci na všeobecný růst mezd meziročně o 80 milionů víc. Naopak z předchozí, druhé verze rozpočtu zůstalo v plánu 321 milionů Kč na investice i 430 milionů Kč na přechod na úspornější standard digitálního vysílání DVB-T2. Radní totiž oproti předchozí verzi především vyžádali podrobnější informace - chtěli  hlavně rozepsat právě náklady na přechod na DVB-T2 a také doplnit přehled nejdražších natáčených děl. A zasadit rozpočet do aktuálních dlouhodobých plánů.

Na co půjdou letošní investice ČT

Televize letos na investice vyhradila 321 milionů, z toho

  • 132 milionů: generační výměna
  • 100 milionů: digitalizace archivu, IT
  • 48 milionů: správa areálu
  • 41 milionů: televizní technologie

Zdroj: Rada ČT

ČT se nyní řídí dlouhodobými plány schválenými v minulosti pro léta 2017 až 2021. Radní ale předtím, než kývnou na letošní rozpočet, chtěli „vidět za roh“, tedy mít znát vizi managementu ČT pro další roky. „Celé odkládání a složité projednávání nemuselo být, kdybychom od vedení České televize dostali aktualizované dlouhodobé plány dřív,“ kritizoval dnes předseda Rady ČT Jan Bednář s tím, že o občerstvení plánů žádali Dvořákův tým už v prosinci 2018 a urgovali ho na podzim 2019. Až teď mají na stole pracovní verzi dlouhodobých plánů veřejnoprávní televize pro léta 2021 až 2024.

Ty podle dřívějších požadavků rady musejí počítat s tím, že na účtech České televize zbude vždy koncem roku rezerva zhruba ve výši desetiny rozpočtu, konkrétně minimálně 700 milionů Kč. „Konečný finanční stav prostředků na konci roku 2020 je v souladu s dlouhodobými plány pro roky 2021 až 2024,“ potvrdil dnes předseda Bednář. Dozorčí komise Rady ČT, jejíž postoj Bednář minule odmítl, dnes konstatovala, že letošní rozpočet televize „lze považovat ze realistický“. Rezerva, s níž počítala už předchozího verze rozpočtu, má koncem letoška činit 1,19 miliardy Kč.

Hlavní část výnosů ČT dál tvoří příjem z výběru televizních poplatků, letos to má být kolem 5,6 miliardy Kč (na základě letošního přírůstku televize očekává drobný meziroční nárůst 10 milionů). Výnosy z podnikatelské činnosti mají vzrůst na 777 milionů Kč, a to o 107 milionů oproti loňsku, to proto, že letos bude víc velkých sportovních akcí (fotbalové Euro, letní olympiáda), díky čemuž se očekává víc peněz z reklamy a sponzoringu.

I tak ale Česká televize musí dál sahat do zmíněných rezerv. Letos se sice završí její investice do DVB-T2 (přechod vyvrcholí koncem června), ruku v ruce s tím ale končí legislativní výjimka České televize na odpočet DPH. To by od roku 2022 znamenalo zátěž televizního rozpočtu až o 400 milionů Kč ročně. Také kvůli tomu radní tlačí na úspornější fungování.

„Ideální situace by byla, kdyby Česká televize byla schopna své výdaje přiblížit tomu, kolik vybere na poplatcích a z další činnosti. K tomu musíme směřovat,“ předeslal jeden z místopředsedů Rady ČT Jaroslav Dědič k dlouhodobým plánům, jejichž novou podobou se budou televizní radní zabývat už na březnové schůzi. Pokud je neschválí do konce března, promluví do nich i šestice nových radních, které momentálně vybírá poslanecká sněmovna. Dědiče - jak rovněž řekl - mrzí, že podnět k tomu, „zatáhnout za ruční brzdu“ ohledně hospodaření přišel od Rady ČT, nikoli od vedení či dozorčí komise.

Veřejnoprávní ČT, jejíž produkce na celkem šesti kanálech je na českém televizním trhu nejsledovanější, se potýká především s tím, že navzdory inflaci i růstu cen zůstává léta neměnný její hlavní zdroj, takzvaný koncesionářský poplatek. Ten už víc než dekádu činí 135 Kč měsíčně. „Poplatek je zafixován na úrovni roku 2008 a inflace jeho hodnotu čím dál víc snižuje,“ připomněl dnes radní Luboš Beniak, který jako jeden ze dvou členů Rady ČT podporoval už předchozí verzi rozpočtu.