Radní Žantovský chce pro partaje denně bezplatný prostor v servisu ČTK

Rada ČTK na zasedání 11. července

Rada ČTK na zasedání 11. července. Zleva Pavel Foltán, Jana Gáborová, Jaroslava Wenigerová, Petr Žantovský, Michaela Marksová

Politické strany zastoupené v parlamentu by mohly každý den publikovat v servisu České tiskové kanceláře (ČTK) svá sdělení, a to bezplatně. K úvaze to na červencové schůzi Rady ČTK dal místopředseda kontrolního orgánu Petr Žantovský. Každá partaj by podle něj měla mít možnost se denně vyjádřit bez zásahu editorů zpravodajské agentury, a to v rozsahu jedné normostrany, což znamená 1.800 znaků včetně mezer. „Uspokojovalo by to všechny kritiky a byla by to veřejná služba,“ míní Žantovský, který se do rady dostal coby nominant ANO.

Svůj návrh radní na červencové schůzi Rady ČTK popisoval jako možné „rozšíření veřejné služby agentury“, na srpnové schůzi teď ve středu ho blíž vysvětloval. Podle Žantovského jde přitom o doporučení. Rozhodnutí, zda se zrealizuje, přísluší vedení tiskové kanceláře. Generální ředitel ČTK Jiří Majstr se k němu má vyjádřit na příštím jednání rady.

Žantovský si představuje, aby vyjádření parlamentních stran vydávala agentura ve speciální sekci. „Pro občany by to mohl být zajímavý servis – dozvědět se bez dodaného editorského příspěvku, co strany chtějí říci. Navíc by to do jisté míry zmírnilo diskuse, že agentura preferuje tu či onu politickou stranu. Řekl bych, že je to spravedlivá věc, která by nám v radě dala do ruky argument,“ objasňoval svůj návrh Žantovský.

Argument vyváženosti podpořil i další radní Pavel Foltán, podle kterého by se muselo vyřešit fungování služby v případě Senátu a jeho nezávislých členů. Čerstvá radní Michaela Marksová, bývalá ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD, uznala užitečnost pro strany, zároveň podotkla, že všechny mají své vlastní weby. Na to odpověděla radní Jana Gáborová (v radě je za SPD) s tím, že poslat zprávu do ČTK je „něco jiného“: „ČTK s tím v tu chvíli může pracovat jako se stanoviskem, které nejde za půl hodiny změnit.“

Na její argument navázal Žantovský, podle kterého „na webu vím, že čtu propagandu, toto by ale mělo mít charakter zprávy, názoru na něco. Vidím v tom i pozitiva v rámci mediální výchovy pro ty, kteří tam budou dávat produkty. Na webu nejsou pravidla. Tady bude vázán zákonem, který říká objektivní, vyvážený‘, a to se mně líbí.“ Jak by toho bylo bez editoriálních úprav dosaženo, rada neřešila. Ani to, jaké by novinka přinesla náklady.

Žantovského návrh zpochybňovala pouze místopředsedkyně rady Jaroslava Wenigerová, která podotkla, že pro tiskové zprávy má ČTK placenou službu Protext. „Strany dostávají nemalé příspěvky od státu. Proto tady je služba Protext, kde mohou sdělit za malou úplatu, co chtějí,“ připomněla místopředsedkyně. „Jaké by pak navíc bylo postavení rady, když je volená stranami?“ ptala se též.