Radu pro nezávislost Bakalovy Economie vede autor McMafie

Hájit práci novinářů mají Misha Glenny, Alice Bota, Aleksander Kaczorowski, Václav Štětka.

Alexander Kaczorowski, Misha Glenny, Alice Bota, Václav Štětka

Členové Rady pro redakční nezávislost, nového orgánu Economie. Zleva Alexander Kaczorowski, Misha Glenny, Alice Bota, Václav Štětka. Foto: Economia

Mediální dům Economia Zdeňka Bakaly ustavil Radu pro redakční nezávislost. Má přijímat a prověřovat podněty od kohokoliv, kdo bude mít „opodstatněné podezření“, že obsah některého z titulů Economie byl ovlivněn k podpoře zájmů vlastníka. „V době, kdy je důvěryhodnost médií v nebývalé míře ohrožována, musí Economia svým čtenářům zaručit, že se mohou s jistotou spoléhat na informace, které v jejich titulech dostávají. Je to nezbytné jak z etického, tak z obchodního hlediska,“ prohlásil majitel vydavatelství Bakala. Ten ustanovení rady inicioval a už počátkem roku „deklaroval nezávislost obsahu na vlastníkovi tím, že odstoupil z orgánů společnosti“.

Předsedou rady je britský spisovatel a dlouholetý novinář Misha Glenny, mimo jiné autor knihy McMafia, podle níž byl natočen i populární televizní seriál. Dalšími členy jsou německá novinářka Alice Bota, polský novinář a bohemista Aleksander Kaczorowski a odborník na média Václav Štětka.

„Rada pro redakční nezávislost bude pojistkou nebojácné, svobodné žurnalistiky, kterou tituly Economie představují. Chceme čtenáře svojí činností ujistit, že redaktoři nejsou ovlivňováni vlastnickými či politickými zájmy. Naše rozhodování a názory přitom budou zcela nezávislé na akcionáři a orgánech Economie,“ tvrdí Misha Glenny.

Jak Médiáři přiblížila Šárka Samková, šéfka komunikace Bakalovy zastřešující firmy BM Management, majitel Economie Bakala nejprve vybral Glennyho a ten si pak sám vybral další tři členy rady: „Fakticky členy vybíral Misha a akcionář do výběru jmen nijak nezasahoval. O složení rady byl informován pár dní před zahájením její činnosti.“

Misha Glenny

Misha Glenny

Členové jsou vybíráni na období dvou let, mohou být takto zvoleni opakovaně. Funkce je může zbavit sám Bakala. „Členy může podle stanov odvolat akcionář Economie, ale pouze ve krajních případech, kdy daný člen významným způsobem porušuje své povinnosti, například se bez omluvy opakovaně neúčastní zasedání. Jde o extrémní případy, které mají zabránit tomu, aby se rada stala nefunkční. Naopak, členy rady nelze v žádném případě odvolat pro jejich názory, stanoviska nebo vyjádření,“ ujišťuje Samková.   

Každý člen rady bude od Economie pobírat odměnu necelých 11.000 Kč za měsíc. „Jako například i u nezávislých ombudsmanů a podobných dozorových orgánů, funkce je placená. S ohledem na angažmá členů rady je odměna spíš symbolická a slouží na pokrytí minimálních nákladů souvisejících s výkonem práce. Rozhodně se nejedná o částku, na níž by byli členové závislí,“ tvrdí mluvčí s tím, že „největším důkazem nezávislosti jsou osobnosti, které se členy rady staly“.

Vydavatelství v oficiální zprávě slibuje, že „rada bude ve svém rozhodování a postojích zcela nezávislá, její stanoviska nebudou odrážet oficiální názor Economie ani jejího vlastníka“. Podle mediální firmy má její rada „hájit svobodnou žurnalistiku a bude čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu“.

Členové Rady pro redakční nezávislost

Misha Glenny

Spisovatel a novinář s bohatými zkušenostmi v oblasti kybernetické bezpečnosti, geopolitiky, kriminologie a televizního vysílání. Po studiích na univerzitě v Bristolu a na Karlově univerzitě se stal korespondentem deníku The Guardian a později BBC pro střední Evropu. Zaměřoval se především na zpravodajství o válkách v bývalé Jugoslávii na počátku 90. let. Během svého působení v BBC získal cenu Sony Gold Award za „výjimečný přínos rozhlasovému a televiznímu vysílání“. Misha je také autorem tří knih o střední a východní Evropě. Podle jeho nejprodávanějšího díla McMafia o globalizaci organizovaného zločinu byl natočen televizní seriál vysílaný v USA, Velké Británii a nyní také v Česku.

Alice Bota

Německá novinářka a spisovatelka polského původu. Přes 10 let je redaktorkou týdeníku Die Zeit specializující se na východní Evropu. Od roku 2015 je jeho moskevskou korespondentkou. V roce 2012 vydala společně s Khuê Pham a Özlem Topçu knihu Wir neuen Deutschen (česky My noví Němci) o imigraci a identitě v moderním Německu. Za svou novinářskou práci získala několik cen. Je členkou poroty pro cenu Free Media Awards.

Aleksander Kaczorowski 

Polský novinář, bohemista, autor řady knih a překladatel české literatury. Působil jako zástupce šéfredaktora v Newsweek Polska a šéfredaktor názorové sekce listu Gazeta Wyborcza. V současné době je šéfredaktorem Aspen Review Central Europe a přednáší na Varšavské univerzitě. Mezi jeho poslední knihy patří životopisy Václava Havla, Bohumila Hrabala a Oty Pavla. Získal ocenění Ambassador of New Europe, udílené Evropským střediskem Solidarity v Gdaňsku (2015), a Cenu Václava Buriana.

Václav Štětka

Přednáší obor komunikace a média na Loughborough University ve Velké Británii a je členem Výzkumného centra pro komunikaci a kulturu. Ve své výzkumné činnosti se zaměřuje na politickou komunikaci a roli nových médií, mediálních systémů ve střední a východní Evropě, vlastnictví médií a autonomii novinářů. Od roku 2016 je místopředsedou sekce politické komunikace v rámci organizace ECREA (European Communication Research and Education Association) sdružující odborníky na komunikaci napříč Evropou.

Ztrátová Economie bude propouštět

Ztrátovou Economii Bakala dotuje - loni 40 miliony Kč, letos podle jeho tvrzení v Deníku N 55 miliony. Předloni mediální dům skončil ve dvoumilionovém zisku, rok předtím ovšem přinesl ztrátu 20 milionů.

Ředitelka Economie Zuzana Řezníčková proto říká, že vydavatelství balancuje na hraně byznysu a filantropie. Sama chce dosud sjednocený newsroom rozdělit zpět podle titulů novin a časopisů, pro které jednotliví redaktoři píší, ořezat doplňkové služby, které nesouvisejí s obsahem médií a měly jen vylepšovat tržby firmy, a avizuje propouštění v redakcích.

„Je to sice drsné, ale musíme se podívat také na efektivitu novinářské práce - zda děláme tolik obsahu, kolik jsme schopni vytěžit. Mám ráda méně kvalitních a lépe placených lidí než více méně kvalitních. Je to velmi citlivé téma, ale nevyhneme se mu,“ řekla Řezníčková Deníku N.