Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Radu pro vysílání čeká volba šéfa, Kalistová se vrací na ministerstvo kultury

Novým předsedou rady pro vysílání má být někdo ze stávajících členů. Mezi nimi stále převládají nominanti ČSSD a ODS.

Bývalá náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová kandidovala v březnu 2009 na místopředsedkyni ČSSD, neúspěšně. Pár měsíců nato se stala členkou a záhy předsedkyní rady pro vysílání. Foto: ČTK/Vondrouš Roman

Bývalá náměstkyně ministrů kultury Jandáka a Štěpánka Kateřina Kalistová kandidovala v březnu 2009 na místopředsedkyni ČSSD, neúspěšně. Pár měsíců nato se stala členkou a záhy předsedkyní rady pro vysílání. Foto: ČTK/Vondrouš Roman

Předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Kateřina Kalistová v úterý na zasedání rady rezignuje na svou funkci. Má být totiž jmenována do funkce první náměstkyně ministra kultury Daniela Hermana, a to k 1. únoru. Řekla to agentuře ČTK ve čtvrtek po schůzce s novým šéfem resortu. V radě byla za ČSSD, stejně tak bude na ministerstvu.

Tam by měla mít na starosti legislativní odbor, odbor autorského práva, církve a odbor médií a audiovize. „To se ještě samozřejmě může v průběhu prvních měsíců změnit,“ dodala Kalistová, která na ministerstvu jako náměstkyně působila už v letech 2006 a 2007, za ministrů Vítězslava Jandáka a pak Martina Štěpánka.

„Členkou rady nadále zůstávám pouze do předání agendy novému nastupujícímu předsedovi nebo předsedkyni,“ uvedla Kalistová, která je v radě od května 2009, její předsedkyní pak od června 2011 a znovu od června 2013. Volba nového šéfa by se podle ní měla konat za čtrnáct dnů po jejím vyhlášení, tedy asi už na dalším zasedání. Zřejmé je tak zatím pouze to, že funkce se ujme někdo ze stávajících členů rady.

Složení regulačního orgánu, který uděluje i odnímá licence k vysílání či pokutuje nezákonnosti v televizi či rozhlasu, přitom neodpovídá aktuálnímu rozložení politických sil ve sněmovně. Rada přetrvává prakticky tak, jak si ji v průběhu roku 2009 rozdělily tehdy nejsilnější ČSSD a ODS.

Předsedkyně Kalistová v radě reprezentovala ČSSD, místopředsedy jsou Irena Ondrová, Milan Bouška (nominanti ODS) a Pavel Foltán (nominant ČSSD). Řadovými členy jsou Martin Bezouška (bývalý mluvčí někdejšího ministra kultury Jandáka z ČSSD), Jan Kostrhun (bývalý poslanec ČSSD), Ivan Krejčí (oblastní volební manažer ČSSD a asistent Lubomíra Zaorálka), Jiří Šenkýř (bývalý senátor ODS), Dalibor Matulka (bývalý poslanec KSČM), dále od léta 2011Václav Jehlička (bývalý ministr kultury za KDU-ČSL), od podzimu 2012 Milada Richterová (bývalá redaktorka Českého rozhlasu, v radě za LIDEM, formálně navržena TOP 09) nejčerstvěji, od jara 2013 a Richard Svoboda (bývalý senátor ODS).

Vzhledem k tomu, že funkční období členů rady je šest let a většina současných slouží od roku 2009, dá se zásadní obměna očekávat až v příštím roce 2015. Pokud se ovšem sněmovna, jejíž mediální výbor nově ovládají ČSSD s Babišovým ANO, nerozhodne orgán nestandardně obměnit dřív. Minimálně jednoho nového člena ale mohou poslanci zvolit už teď - rada má být třináctičlenná, ale už několik let je v ní jedno místo neobsazené. V krajním případě by se mohli poslanci shodnout, třináctého radního rychle zvolit a vzápětí jej nechat se stát předsedou rady. Konkrétně ČSSD a ANO na to ale v radě chybí většina.