V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Rady ČTK a Českého rozhlasu dnes vyslechnou kandidáty na post generálního ředitele

Šéfovat ČTK chtějí Stanislav Holec, Jiří Holna, Radim Hreha, Michal Jankovec, Jiří Majstr, Dušan Veselý a Petr Žantovský. Do čela rozhlasu nominováni Hana Hikelová, Jiří Franc, Petr Matoulek, Jan Menger, Karel Zýka a Peter Duhan, prozatímní šéf.

Rady dvou veřejnoprávních médií - České tiskové kanceláře a Českého rozhlasu - dnes zahájí proces výběru nových generálních ředitelů. Na svých schůzích vyslechnou kandidáty na nejvyšší manažerský post, kteří představí své projekty a představy o dalším fungování institucí.

Šéfem ČTK chce být i Hreha, který se soudí, že už jím je

Další postup rady tiskové agentury, tedy zda hned vybere vítěze, nebo určí kandidáty postupující do dalšího kola, se nedá dopředu určit, řekla předsedkyně Rady ČTK Pavla Valčáková.

„Vyslechneme si od nich, jakou mají představu o další koncepci ČTK, o další práci, jaká by navrhovali zlepšení a čím by sami chtěli agentuře přispět,“ uvedla Valčáková. Na každého z kandidátů si rada vyhradila půl hodiny.

O místo příštího generálního ředitele ČTK se uchází sedm lidí. Jsou jimi Stanislav Holec, Jiří Holna, Radim Hreha, Michal Jankovec, Jiří Majstr, Dušan Veselý a Petr Žantovský (vizitky kandidátů). Ti předložili přihlášky s projekty do stanoveného termínu na počátku února.

Radim Hreha uspěl v tendru předloni, poměrem 4:3 v hlasování radních zvítězil. Rada ČTK ho ale v den jeho plánovaného nástupu odvolala, Stibral vzal svou předchozí rezignaci zpět a ve funkci zůstal dodnes. Teď se Hreha soudí s Radou ČTK, že generálním ředitelem agentury už je, pravomocný rozsudek zatím nepadl.

Rada by měla nového generálního ředitele ČTK vybrat nejpozději do 21. března. Rada je nyní šestičlenná a od tohoto data bude jen pětičlenná.

Současný generální ředitel Milan Stibral, sloužící od roku 1993, podal rezignaci k 9. červnu a rada nechce riskovat, že by se ČTK ocitla bez ředitele až do doplnění počtu členů rady.

Český rozhlas rok bez řádného šéfa

Rada Českého rozhlasu dosud zveřejnila pouze to, že jedním z bodů její dnešní schůze bude „volba generálního ředitele ČRo, prezentace nominantů“.

Veřejnoprávní rádio je bez řádného generálního ředitele rok, ke konci února 2010 totiž ze zdravotních důvodů rezignoval Richard Medek, který byl ve funkci od . Radní poté určili přechodným šéfem Petera Duhana, který institucí řídí dodnes.

Podle zákona měli radní zvolit nového řádného ředitele, Medkova nástupce do tří měsíců, tedy konce loňského května. Protože jich ale v radě, která má ze zákona být devítičlenná, bylo tehdy jen pět, ředitele zvolit nemohli - zapotřebí je k tomu minimálně šest hlasů.

Doplňování mediálních rad je jednou ze zákonných povinností poslanců, ti ji ale neplní. Loni navíc do „běžné“ činnosti dolní komory parlamentu vstoupily parlamentní volby. Po nich poslanci zvolili do rozhlasové rady pouze jednoho nového člena, kněze Milana Badala, bývalého radního České televize.

Přesto, že rada nebyla schopna nikoho zvolit, odstartovala proces výběru řádného šéfa už loni na jaře. Nominovala šestici lidí, do níž patří Hana Hikelová, Jiří Franc, Petr Matoulek, Jan Menger, Karel Zýka a právě Peter Duhan, prozatímní ředitel.

Duhan, Franc, Menger i Zýka v září 2009 neúspěšně kandidovali proti Medkovi.