„Reakcí na černocha udělal Lidl z chyby postoj“

Český Facebook rozbouřily výlevy na adresu Lidlu, v jehož letáku se objevil muž černé pleti.

Česká pobočka německého obchodního řetězce Lidl se na Facebooku stala terčem nenávistných výlevů poté, co v aktuálním letáku použila jako jednoho z modelu černocha. „Proč se ve vašich letácích pro naší Českou republiku neustále objevují modelové negroidního typu?“ ptá se jistá Bohuslava Lobotková. „Takovouto reklamou si odradíte spousty vlastenců-zákazníků,“ prohlásila zase Miroslava Kapalová.

Z aktuálního letáku Lidlu

Z aktuálního letáku Lidlu

 

Z aktuálního letáku Lidlu

Z aktuálního letáku Lidlu

Vesměs uznání si na sociálních sítích Lidl získal následnou reakcí: „Žijeme v Evropě v 21. století, kde spolu soužijí různé rasy. A protože Lidl najdete také po celé Evropě, nevidíme rozdíly. Čím více ze světa totiž poznáte, tím větší toleranci vůči jiným máte. Proto jsou naši modelové ze všech koutů světa. Stejné fotky však najdete i v dalších zemích, kde působíme. Lidl nemá pro každý stát kolekci jiných modelů.“

Jeden ze série rasisticky podbarvených dotazů a následná reakce Lidlu

Jeden ze série rasisticky podbarvených dotazů a následná reakce Lidlu

Podle mluvčí Lidlu Zuzany Holé využívá Lidl své letáky výlučně k propagaci zboží a využívá k tomu jak vlastní, tak mezinárodní podklady. „Tento postup zachováme i nadále,“ sdělila Médiáři Holá. Na vzniklý ohlas řetězec už podle ní nechce žádnou další marketingovou ani PR aktivitou reagovat. „Nic takového neplánujeme.“ Správu svých stránek na sociálních sítích zajišťuje Lidl podle Holé vlastními silami a nevyužívá na to služeb žádné agentury.

Zmíněná úvodní reakce Lidlu nicméně stačila ve středu rozbouřit sociální sítě, přičemž řetězec svými komentáři na Twitteru podpořili například ministr pro lidská práva Jan Chvojka nebo lidovecký ministr zemědělství Marián Jurečka.

„Udělat z chyby na základě následné komunikace postoj je slušné, ale pořád je to jen leták,“ hodnotí reakci Lidlu spoluzakladatel Reklamní katovny, marketér Marek Prchal.

Dát do komunikace výrazně jiné lidi, než představitele cílovky, je podle mě chyba (chybná adaptace), protože to propojení (‚hele, to je něco pro lidi jako jsem já‘) pak nefunguje. Samozřejmě výjimkou by bylo, pokud by ten jiný představitel skýtal lepší, nebo naopak jedinečnou možnost představit produkt tak, jak to typický představitel neumožňuje. K tomu nedošlo. Triko za kilo skutečně není nic speciálního. Udělat z tohoto tahu na základě následné komunikace (a poměrně chatrnou linkou) postoj je slušné, ale: pořád je to jen leták. Co tam máme dál? Kampaň? Instalace in-store? Sítě? Televize? No, nemáme tam nic. Takže jsme se sekli a děláme z toho hodnotovou záležitost.
Marek Prchal