Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Řecko kvůli úsporám přerušuje vysílání i provoz veřejnoprávního rozhlasu a televize

  • ČTK
  • 12. 06. 2013 03:14
ERT

Oznámení o dočasném konci ERT

Řecko kvůli úsporám od středy dočasně přeruší vysílání a veškerou činnost veřejnoprávního rozhlasu a televize (ERT). Společnost by se měla restrukturalizovat a znovu zahájit provoz s menším počtem zaměstnanců, oznámil dnes mluvčí řecké vlády Simos Kedikoglu. Není však jisté, od kdy bude ERT znovu vysílat. S rozhodnutím nesouhlasí odbory i některé koaliční strany. Odborový svaz již přislíbil, že se pokusí udržet stanice v provozu, napsala agentura AP.

Hlavním důvodem pro okamžité zastavení činnosti ERT je podle Kedikoglua korupce a špatné vedení. „ERT je charakteristickým případem mimořádné neprůhlednosti a neuvěřitelného plýtvání,“ citovaly Kedikoglua internetové noviny enet.gr. „A to dnes končí. Vláda se rozhodla zavřít ERT. Na jejím místě bude zřízena moderní televizní a rozhlasová stanice, která bude fungovat co nejdříve,“ dodal mluvčí.

Ukončení činnosti ERT znamená vypnutí tří celostátních a jednoho satelitního televizního kanálu a sedmi celostátních a 19 regionálních rozhlasových stanic. V budoucnosti by měla být vytvořena menší státní rozhlasová a televizní společnost se zhruba tisícovkou zaměstnanců. Mluvčí vlády uvedl, že okleštěná verze společnosti ERT by měla zahájit provoz během několika týdnů, nejpozději do začátku podzimu. „Nezavřeli jsme ERT. Dočasně jsme přerušili její aktivity, abychom ji dali do pořádku a zajistili její fungování na zdravých základech,“ uvedl mluvčí.

Šéf opoziční levicové strany SYRIZA Alexis Tsipras označil rozhodnutí ukončit činnost ERT za nezákonné. „Slovo puč se často používá jako nadsázka. V tomto případě to však nadsázka není,“ řekl v internetovém vysílání ERT. Dodal, že se dnes setká s prezidentem Karolosem Papuliasem a požádá ho, aby zrušil nařízení, jehož podpisem umožnil ERT uzavřít.

Evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn dnes uvedl, že Evropská komise zastavení činnosti ERT v rámci podmínek úvěrové pomoci nepožadovala. „Komise nežádala uzavřít ERT, nezpochybňuje však pravomoc řecké vlády řídit soukromý sektor,“ řekl.

Řekové platí veřejnoprávní rozhlas a televizi v rámci účtu za elektřinu. Podle mluvčího dostane ERT tímto způsobem ročně kolem 300 milionů eur (7,7 miliardy Kč). Podle zpravodajského serveru BBC činí koncesionářský poplatek 4,30 eura (110 Kč) měsíčně. V České republice se platí 135 Kč měsíčně za televizi a 45 Kč měsíčně za rozhlas. Televizní poplatky činí zhruba 88 % příjmů ERT. Vzhledem k počtu posluchačů a diváků má ERT mnohem více zaměstnanců i mnohem vyšší příjmy, než obdobné společnosti jinde, dodal Kedikoglu.

Média rovněž spekulují, že zavření ERT má přispět k nařízenému propouštění státních zaměstnanců. Řecko slíbilo výměnou za záchranný úvěr propustit do konce příštího roku 15.000 státních zaměstnanců, z toho 4.000 v letošním roce. ERT má kolem 2.800 zaměstnanců.

První vysílání řeckého veřejnoprávního rozhlasu se uskutečnilo v roce 1938. Televize začala vysílat v roce 1966.