Ředitel Českého rozhlasu Duhan rezignoval

Peter Duhan řídil veřejnoprávní rádio provizorně od března 2010, řádně po zvolení generálním ředitelem pak od července 2011. Rozhodl se odejít za měsíc, k 3. listopadu.

Peter Duhan ještě jako kandidát na generálního ředitele rozhlasu v červenci 2011. Foto: Profimedia.cz

Peter Duhan ještě jako kandidát na generálního ředitele rozhlasu v červenci 2011. Foto: Profimedia.cz

Generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan rezignoval, odejde k 3. listopadu. Oznámil to dnes půl hodiny před mimořádným zasedáním Rady Českého rozhlasu, která se měla zabývat tím, zda porušil zákon, když zaměstnával svého syna. To Duhan včera v tiskovém prohlášení odmítl. „Máme k dispozici dvě právní stanoviska, že zákon porušen byl,“ prohlásil na úvod dnešní schůze rady její předseda Michal Stehlík.

Dále informoval, že Rada Českého rozhlasu obdržela dnes kolem 13.30 vzdání se funkce ze strany Petera Duhana. Podle Stehlíka Duhan píše, že „přetrvávající zdravotní komplikace mu nedovolují dále pokračovat ve funkci“. Rada Duhanovu rezignaci vzala na vědomí a požádala ho, aby do doby konečné rezignace nečinil žádná ekonomická, programová ani personální rozhodnutí. O možném Duhanově porušení zákona rada nejednala, bude se mu pravděpodobně věnovat na dalším jednání 21. října.

Rada poslední dobou kritizovala Duhana i za okolnosti nakonec zrušeného prodeje zámku rozhlasu v Přerově nad Labem. O tom prý řeč dnes být neměla. „Nebylo to dnes na programu. Každý člen rady samozřejmě může zvednout jakékoliv téma, ale podle mě by tato záležitost nebyla bodem dnešního jednání, mimo jiné také proto, že bylo mnou svoláno mimořádně,“ řekl Médiáři Stehlík. Před novináři také řekl, že na odvolání Duhana nakonec nemuselo dojít: „O odvolání by se hlasovalo, pokud by to některý z členů rady navrhl. Já bych to nenavrhoval, vzhledem k nepřítomnosti generálního ředitele, vzhledem k nutnosti doplnit dané posudky.“

Schůze trvala jen několik minut

Mimořádná schůze rozhlasových radních začala o čtvrt hodiny později oproti plánu, ve 14.15, a příslušný bod o údajném porušení zákona trval jen asi pět minut. Déle pak Stehlík odpovídal na dotazy přítomných novinářů.

Na dotaz Médiáře poskytl prvotní hodnocení Duhanova působení ve veřejnoprávním rádiu. „Rada jako taková se k tomu bude vyjadřovat 21. října a možná i v budoucnosti. Já jako Michal Stehlík, jedna devítina rady, bych rád ocenil projekt generálního ředitele, se kterým byl zvolen, byl jsem jeho volitelem. Zejména první tři roky restrukturalizace a kroky, které se snažil činit, byly naplňováním tohoto projektu,“ řekl.

Proč se ředitel Duhan rozhodl rezignovat až k 3. listopadu? „Výborná otázka na pana generálního ředitele,“ odvětil předseda rady Stehlík. „Není k tomu žádné zdůvodnění,“ odkázal k obsahu Duhanova rezignačního dopisu. Den před rezignací, v pondělí 2. listopadu, má startovat nově s celodenním programem a s větším pokrytím stanice mluveného slova Český rozhlas Plus. Později odpoledne Duhan v prohlášení zaslaném novinářům potvrdil, že skutečně odstoupí právě den po spuštění nové podoby zmíněné stanice.

Tiskové prohlášení Petera Duhana ze 7. 10. 2015

Tiskové prohlášení Petera Duhana ze 7. 10. 2015. Kliknutím zvětšíte

„Byl jsem pod enormním tlakem a to se podepsalo na mém zdraví,“ řekl Duhan webu iDnes.cz. „Každý manažer v podobné funkci musí být logicky vystaven tlaku, ať už je pozitivní, nebo negativní. Český rozhlas je zásadní veřejnoprávní instituce, myslím, že tlak obecně je součástí práce v této funkci,“ reagoval na dotaz Médiáře šéf rozhlasové rady.

Zavoral: rezignaci se mnou nekonzultoval

Prvním mužem rozhlasu bude teď přechodně Duhanův náměstek René Zavoral. „Pan generální je od pondělní na pracovní neschopnosti a se mnou tento krok nikterak nekonzultoval,“ řekl Médiáři. „V této chvíli, kdy není zvolen prozatímní ředitel, který by měl vést rozhlas do volby řádného generálního ředitele, do té doby, pokud bude generální ředitel v pracovní neschopnosti, jej podle organizačního řádu budu zastupovat já, coby náměstek pro program a vysílání,“ připomněl. Na otázku, zda se bude v budoucnu ucházet o místo řádného generální ředitele, odpověděl, že je „hodně předčasné“ o tom uvažovat.

Duhana do čela rozhlasu tehdejší rada zvolila v červenci 2011, veřejnoprávní rádio provizorně řídil od března 2010, když předtím rezignoval jeho předchůdce Richard Medek. Duhan přitom vzešel z výběrového řízení, do něhož se nemohli přihlásit všichni zájemci, účastnila se ho jen šestice nominovaná tehdejší radou. Dnes se předseda Stehlík vyslovil pro to, aby Duhanova nástupce současní radní vybrali v otevřeném výběrovém řízení.