
René Zavoral. Foto: Vojta Herout
Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral chce vyjednat navýšení rozhlasového poplatku na 60 Kč, tedy o 15 Kč víc oproti stávajícímu stavu. Dosud mluvil o indexaci, tedy každoročním navyšování o inflaci, respektive o navýšení o 5 Kč. Na dnešním zasedání Rady Českého rozhlasu poprvé veřejně prohlásil, že dosavadní představy považuje za příliš nízké.
„Navýšení o 15 Kč na 60 Kč je absolutní prioritou. Čekám na ustavení vlády, abych ji mohl oslovit,“ řekl dnes rozhlasovým radním. Připomněl přitom, že vzniká novela zákona, která počítá s navýšením poplatku na 50 Kč, jak popsalo Info.cz. „To je ale částka, která nepokrývá ani inflaci stávajícího poplatku,“ dodal Zavoral, podle něhož má dnes poplatek reálnou hodnotu okolo 30 Kč. „Rozpočet na rok 2022 tak bude velmi napjatý a Český rozhlas bude muset nutně přistoupit k vnitřním úsporám, například optimalizaci pracovních míst. Při stále rostoucích nákladech na provoz jinak nebude dlouhodobě možné ufinancovat služby Českého rozhlasu,“ prohlásil také.
Rozhlasový poplatek se neměnil od roku 2005, kdy byl navýšen na stávajících 45 Kč. Poplatky tvoří asi 93 % rozpočtu Českého rozhlasu, který letos hospodaří s 2,31 miliardy Kč. Výběr poplatků zůstává dlouhodobě stabilní, a to i přes pandemii – celková vybraná částka letos klesla pouze o desetinu procenta.
„Nepředpokládám, že [navýšení poplatku] přijde během roku,“ naznačil Zavoral reálné vyhlídky. Jeho zvýšení podle něj ale představuje nutnost. „Do budoucna bychom mohli zapomenout na valorizaci mezd i rozvoj služeb,“ soudí ředitel, kterému začne v lednu druhý šestiletý mandát. Pokud by podle něho nedošlo ke zvýšení poplatku do června 2023, počítá Český rozhlas s nutností zrušit 140 pracovních pozic. Rozhlas má nyní obsazených 1.430 míst.
Plány na rušení „stovky pracovních míst“ nedávno René Zavoral avizoval v rozhovoru s Médiářem. „Velkou část finanční rezervy, kterou optimalizací [pracovních míst] získáme, chci nasměrovat do personálních nákladů, do mezd zaměstnanců. Abychom byli konkurenceschopní a aby tu pracovali lidi dobře zaplacení,“ vysvětloval v listopadu.
Po dalších propočtech dnes plán na rušení korigoval na zmíněných 140 pozic do poloviny přespříštího roku. V prvním čtvrtletí příštího roku půjde o 30 míst, řekl ředitel dnes radním. Rušit chce zejména neobsazené pozice, některé interní poměry mají nahradit externisté. „Ušetříme tak alespoň na straně odvodů,“ vysvětloval Zavoral, který očekává „vnesení ducha konkurence do výroby“. Každou rušenou pozici chce projednávat s odbory, jasno má být na konci ledna. Český rozhlas se při vyjednávání s odbory také zavázal, že aspoň 60 % úspor vzniklých propouštěním investuje od začátku roku 2023 zase do platů. Naposled veřejnoprávní rádio ve velkém propouštělo v roce 2018, kdy vedení v čele se Zavoralem zrušilo 116 míst.
Radní Zavoralovy plány nijak nerozporovali, až na Marka Pokorného, který v záměru propouštění postrádal kritéria, podle nichž chce vedení postupovat. Jediný se tak zdržel při hlasování o rozpočtu na příští rok, pro který bylo zbývajících osm radních. Rozpočet Českého rozhlasu na rok 2022 má být vyrovnaný, ve výši 2,236 miliardy Kč. Oproti letošku se tak má snížit o 77 milionů Kč. Osobní náklady klesnou o 15 milionů Kč, rozhlas ušetří ukončením vysílání přes dlouhé a střední vlny (AM).
Český rozhlas vysílá celkem 25 stanic. Letos přibyla jedna věnovaná sportu a jedna pro nejstarší posluchače.

Prezident Pavel uvedl vlastní podcast Podhradí, otázky pokládá Michal Půr

Šéf TV Nova Daniel Grunt: „Není reálné, aby vznikl Czechflix. Může jím být Voyo“

Tištěný časopis Moje psychologie se po půl roce vrací

Economia představuje webový Centrum Výběr
