Šéf rozhlasu dostal pololetní bonus o 10 % nižší

René Zavoral si přijde na 432.000 Kč. Z kritérií nesplnil jediné - podíl rozhlasu na publiku. Nákup služebního volva za 1,35 milionu Kč Zavoralovi neuškodil, podle rady je v pořádku.

  • ČTK
  • 27. 02. 2019 18:00
René Zavoral. Foto: Vojta Herout

René Zavoral. Foto: Vojta Herout

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral dostane za loňské druhé pololetí odměnu 432.000 Kč, tedy o 10 % nižší, než je nejvyšší možná výše. Rozhodla o tom dnes Rada Českého rozhlasu, která Zavoralovi vyčetla, že nedodržel stanovený podílu na poslechovosti, ostatní kritéria podle ní však splnil. „Bylo dosaženo podílu poslechovosti 21,8 %, nebyla tak dodržena stanovená hranice 22,2 %,“ uvedla předsedkyně rady Hana Dohnálková. Jde o podíl na celkové poslechovosti tuzemských rádií za všechny stanice provozované rozhlasem.

Odměna generálního ředitele za pololetí může dosáhnout až trojnásobku jeho měsíčního platu, tedy právě 480.000 Kč. Rada o ní rozhoduje na základě plnění kritérií, mezi která patří dodržování kodexu a zákona o Českém rozhlasu, dodržování nařízení rady, kvalita předkládaných materiálů radě, plnění kandidátského projektu, podíl stanic rozhlasu na poslechovosti a hospodaření podniku. Za první pololetí roku 2018 dostal Zavoral odměnu v plné výši.

Zavoral tak měl podle rady splnit také hlavní kritérium dodržování kodexu a zákona o Českém rozhlasu. Rada se v této věci pozastavila u dvou případů z vysílání. Prvním byl srpnové pásmo stanice Vltava o vodě, které obsahovalo vulgarity. Rada se kvůli tomu obrátila na radu pro rozhlasové a televizní vysílání, ta ale v pořadu žádné porušení neshledala. Druhým případem byl říjnový rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem, který při něm použil několik vulgárních slov. Podle rady není vhodné upírat prezidentovi prostor ve vysílání, ocenila chování moderátora, který se proti vulgaritám ohradil.

Český rozhlas loni podle předběžných odhadů hospodařil se ziskem kolem 32 milionů Kč. Cílem média je vždy mít aspoň vyrovnané hospodaření. Za současným kladným výsledkem stojí zejména vyšší výběr koncesionářských poplatků u podnikatelských subjektů v období konjunktury.

Nákup vozu podle rady bez problémů

Rada při hodnocení práce generálního ředitele řešila také v médiích diskutovaný nákup služebního vozu Volvo S90 za 1,35 milionu Kč, na který upozornil Hlídací pes. Podle ředitele regionálního vysílání Jana Mengera, jenž dnes při jednání Zavorala zastoupil, byla na nákup vyhlášena veřejná zakázka, která splnila všechny zákonné podmínky. Český rozhlas podle něho poptával vůz vyšší střední třídy s maximální cenou 1,7 milionu. Dostal dvě nabídky, v obou dealeři nabízeli vozy Volvo a vybrána byla podle Mengera nejvýhodnější nabídka. Nákup českého vozidla podle něj vzhledem k nabídkám nebyl možný. Rada Českého rozhlasu po vysvětlení kauzy vyhodnotila nákup vozidla jako bezproblémový.

Nákup kritizovaly odbory, po loňském propouštění podle nich takový výdaj představuje pohrdání zaměstnanci. Menger na to dnes reagoval s tím, že propouštění nemělo s nákupem nic společného, ale bylo provedeno v rámci optimalizace provozu. Po ní byla zaměstnancům plošně zvýšena mzda. Menger vyčetl odborům, že věc řeší přes média, ačkoliv s nimi vedení pravidelně jedná.