Pátek jsme strávili na Marketing Festivalu. “Zabíjet značky je dobré,” pravil Mark Ritson.

Reflex.cz opisuje z Wikipedie a propaguje Svobodné

Přebírání z internetové encyklopedie se děje bez uvedení odkazu, o Svobodných píše jejich stranická kolegyně.

Kandidát TOP 09 na senátora Viliam Buchert v říjnu 2012 při své předvolební kampani. Foto: Dan Materna / Mafra / Profimedia.cz

Kandidát TOP 09 na senátora Viliam Buchert v říjnu 2012 při své předvolební kampani. Ve volbách neuspěl, po krátkém angažmá v Českých drahách se v prosinci 2013 vrátil do Reflexu. Foto: Dan Materna / Mafra / Profimedia.cz

Autoři internetové odnože časopisu Reflex neposkytují ve svých textech vždy úplný čtenářský komfort. Minulý týden převzali kus textu z online encyklopedie Wikipedia, aniž citovali, nebo nechali mluvit sympatizanty jedné konkrétní politické strany, aniž o tom byla v textu zmínka.

Nepřiznané citace z Wikipedie využil ve svém textu o prezidentovi Uruguaye José Mujicovi [screenshot] vedoucí Reflex.cz Viliam Buchert (zkratka vib). Upozornil na to na Facebooku Josef Bouška nebo v diskusi pod článkem někteří čtenáři. Poukázali, že úvodní odstavec textu se shoduje s tím z českého hesla na Wikipedii [screenshot]. Ta v článku není zmíněna slovem ani odkazem. Že kus textu na Reflexu pochází z Wikipedie, ne naopak, lze vyčíst z toho, že autor hesla ve Wikipedii ve zmíněném odstavci cituje Novinky.cz či web Českého rozhlasu, nikoli Reflex.cz, jenž neuvádí ani odkaz na žádný z původních zdrojů. Reflex navíc používá dvě verze prezidentova příjmení: v převzatém odstavci správné “Mujica”, zatímco v titulku a zbytku textu chybné “Mucija”.

Problematický je také text Andrey Holopové. Ta se v jednom ze svých článků ptá, zda “si ekonomové myslí”, že “je eurozóna z nejhoršího venku” [screenshot].  Závěry staví na citacích tří lidí – analytika Lukáše Kovandy, Dominika Stroukala z Vysoké školy finanční a správní a Jakuba Skaly z Mises Institutu. Holopová, která má také pravidelnou rubriku Tak to ne v tištěném Reflexu, i Stroukal jsou přitom členy Republikového výboru strany Svobodných a Skala se na webu téže partaje prezentoval jako “sympatizant Svobodných”. O politickém angažmá dvou zmíněných respondentů se čtenář nedozví, autorka to o sobě neuvádí ani v článku, ani v profilu na stránce Reflexu [screenshot].

Časopis Reflex pod vedením šéfedaktora Pavla Šafra v posledních měsících ostře vystupuje proti prolínání politické moci, byznysu a mediální sféry a s tím souvisejícímu konfliktu zájmů. Přitom pravidelná přispěvatelka tištěné i webové verze Reflexu je zároveň politicky činná a své partajní kolegy používá jako respondenty. Vedoucí webu Reflexu se zase do redakce v prosinci vrátil mimo jiné komentovat politiku, a to po předloňské neúspěšné kandidatuře do Senátu za TOP 09 a následném nedlouhém angažmá ve státních Českých drahách; přičemž na webu jako nejčerstvější údaj o sobě uvádí, že je od července 2010 zástupcem šéfredaktora Reflexu [screenshot].