Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Regionální Deníky snížily ztrátu na 20 milionů Kč, prodělávají od roku 2006

  • ČTK
  • 21. 06. 2013 02:29

Mediální skupina Vltava-Labe-Press, včetně dceřiných společností zaměřených na časopisy, polygrafii či distribuci, loni vykázala zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) 120 milionů Kč. Meziroční srovnání skupina neuvedla vzhledem ke změnám své struktury v posledním roce. Celkový obrat firem představoval 1,7 miliardy Kč, což bylo meziročně méně o 9 %. ČTK o tom informovala firma. Samotné vydavatelství regionálních deníků snížilo ztrátu před zdaněním na 20,2 milionu Kč.

„Naši pasovští majitelé jsou s výsledkem spokojeni,“ řekla ČTK předsedkyně představenstva a generální ředitelka Jitka Bosáková. „Akvizice největší soukromé distribuční společnosti v neadresné roznášce Česká distribuční, a.s., z druhé poloviny 2012 je příslibem do budoucna, kdy chceme uplatnit veškeré synergie, jež se nabízejí,“ dodala šéfka největšího vydavatele regionálních novin. Další rozvoj očekává mimo jiné v on-line prostoru, kde se chce zaměřit i mimo základní web vydavatelství Denik.cz.

Do skupiny Vltava-Labe-Press patří vedle společnosti zajišťující vydávání 71 regionálních deníků polygrafická firma Novotisk, dále Astrosat, která vydává časopisy TV Magazín, Glanc, Gurmet či Magazín Šíp, a od loňského října také Česká distribuční. Skupina se loni dále rozrostla o agenturu pro obchodování na webu a v nových platformách MixMedia, naopak jí ubyl podíl v Distribučním holdingu. K výsledku je podle vydavatelství nutné přičíst také dividendu z PNS, kde má pasovský dům akcionářský podíl spolu s ostatními vydavateli deníků a časopisů.

Hlavní společnost mediální skupiny, Vltava-Labe-Press a.s., je ve ztrátě od roku 2006. Ještě v roce 2009 byla na úrovni 300 milionů Kč, od té doby postupně klesá. Předloni ztráta před zdaněním činila 31 milionů Kč při tržbách 1,145 miliardy Kč. Loni podle databáze Prodata tržby činily 1,038 miliardy Kč.

Vltava-Labe-Press je jediným vydavatelem placených regionálních deníků. Podle posledních údajů Media Projekt jedno vydání Deníku čte v průměru 794.000 čtenářů. Prvenství mezi novinami a časopisy drží společnost v počtu předplatitelů. Skupina VLP patří koncernu Verlagsgruppe Passau, který v Německu vydává například regionální noviny Passauer Neue Presse.