Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Regionální televize chtějí druhou veřejnoprávní síť a na ni 35 Kč z poplatku pro ČT

  • ČTK
  • 30. 05. 2012 11:57

Asociace regionálních a lokálních televizí (ARLT) prosazuje vznik takzvané Druhé veřejnoprávní televize. Z velké části by ji tvořila síť již fungujících regionálních televizí. Podle ARLT by také měla získat část koncesionářských poplatků, protože na mnoha místech prakticky plní veřejnoprávní úlohu.

Do mnoha menších míst se Česká televize nedostane, pokud se nestane nějaké neštěstí nebo závažná událost, řekla dnes ČTK předsedkyně asociace Eva Stejskalová. ARLT vznikla letos v květnu, zatím sdružuje 16 stanic.

Regionální televize již podle Stejskalové vysílají na satelitu vedle ČT, televize Nova a Prima čtyřiadvacetihodinový tok zpravodajských pořadů. „Regionální televize jsou těmi, které skutečně dokumentují život v našich regionech, aniž by za to byly odpovídajícím způsobem ohodnoceny. Mnohé z nich plní tuto funkci na bázi dobrovolnosti,“ řekla Stejskalová. Některé televize jsou spolufinancovány z veřejných rozpočtů obcí, měst a krajů.

Projekt Druhé veřejnoprávní je podle člena rady ARLT Milana Brunclíka inspirován německou ARD. „Její program vychází odspodu, od měst a spolkových zemí ke střechovému centrálnímu programu. Předpokládá se rozdělení koncesionářského poplatku na dvě části, z níž první ve výši 100 korun by nadále patřila České televizi a druhá v částce 35 korun síti Druhé veřejnoprávní,“ uvedl Brunclík.

Studia Druhé veřejnoprávní by měla existovat v každé obci s rozšířenou působností. „Tato studia však není potřeba znovu vytvářet, malé soukromé televizní stanice tady existují a denně od listopadu 1989 v nich tvoří osm stovek profesionálů hodiny zpravodajství, ale i uměleckých žánrů,“ poznamenal Brunclík. Síť regionálních stanic je tak podle Stejskalové již nyní dostatečná.

Třetí sektor médií

Asociace touto aktivitou reaguje na záměr Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která začala hledat způsob, jak kromě veřejnoprávní a soukromé sféry umožnit i existenci třetí kategorie neziskových médií.

„V České republice v současnosti existuje duální systém vysílání, kdy platná mediální legislativa rozlišuje pouze dva typy vysílání - veřejnoprávní a soukromé (komerční). Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zpracovala materiál, který mapuje způsoby, jakými mohou být do stávajícího mediálního systému inkorporována tzv. komunitní (nezisková) média,“ oznámil regulátor.

Terciální sektor má být nyní podle rady předmětem veřejné diskuse, a to do 15. října tohoto roku. Jako půdorys pro kýženou debatu o sektoru komunitních médií rada zvolila studii irských mediálních odborníků [kompletní znění v PDF].