Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Regulátor brzdí plány Radiokomunikací, komerční DVB-T2 nepřijde před rokem 2015

  • ČTK
  • 05. 09. 2013 10:53
Kódované programy šíří Radiokomunikace z vysílače na pražském Žižkově. Foto: Profimedia.cz

Kódované programy šíří Radiokomunikace z vysílače na pražském Žižkově. Foto: Profimedia.cz

Komerční pozemní digitální televizní vysílání v novém standardu DVB-T2 zřejmě nebude spuštěné před rokem 2015. Teprve v tomto roce budou evropské státy jednat o tom, které frekvence pro technologii vyčlení. Na setkání s novináři to dnes řekl předseda regulačního Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák.

Vysílání v DVB-T2 v současnosti testují České Radiokomunikace. Lhůta pro experimentální šíření signálu z pražského vysílače na Žižkově vyprší v polovině ledna 2014. V rámci testu vysílají programy ve vysokém rozlišení (HD) a nově i zkouší možnosti placené televize.

ČTÚ podle Nováka v lednu test dále neprodlouží.

Nový standard DVB-T2, který by měl v budoucnu nahradit současné pozemní digitální vysílání DVB-T, Radiokomunikace testují od července minulého roku. V rámci testu si uživatelé vybavení příslušnými přijímači mohou naladit HD programy ČT1, Prima a Barrandov. Mimo to v neveřejném testu placeného příjmu nově šíří Eurosport a Film Europe Channel HD, jejich provozovatelé přitom včera oficiálně slíbily být „brzy“ šířeny celoplošně.

DVB-T2 potřebuje méně vysílacích frekvencí a poskytuje kvalitnější příjem. Vedle pozemního vysílání signálu ve vysokém rozlišení umožňuje šíření více televizních programů a služby interaktivní televize.