„Reklama Letgo splnila svůj účel, nic víc, nic míň“

Aplikace na prodej věcí Letgo podle reklamních katů propaguje akorát, co nabízí, proto zvítězila. Moneta dělá z Bartošky ansámbl Ulice, Škoda s olympioniky propadla vyloženě.

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 32. a 33. týden 2016

 1. VCCP, Adwood: Let Go (38 %)
  značka, klient: Letgo
 2. Bistro, Bistro Social, Gong: Rupturalismus (36 %)
  značka: Moto X Force, klient: Lenovo
 3. Labstore: Měníme jen jméno / Jiří Bartoška(25 %)
  značka, klient: Moneta Money Bank
 4. Closer, Adwood: Léto + vlak = zážitky na dosah (24 %)
  značka: České dráhy, klient: České dráhy
 5. Zaraguza: Jedeme v tom spolu (16 %)
  značka: Škoda Czech Team, klient: Škoda Auto

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 6 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení. 

1. Letgo rozjíždí prodej z druhé ruky (38 %) 

Nová aplikace Letgo nabízí nákup a prodej z druhé ruky

Nová aplikace Letgo nabízí nákup a prodej z druhé ruky

Na český a slovenský trh vstoupila v srpnu nová mobilní aplikace Letgo, která má v reálném čase propojovat na základě geolokace lidi, kteří prodávají či kupují věci z druhé ruky. Její zaváděcí kampaň připravila agentura VCCP Prague, která letos v červnu vyhrála výběrové řízení. Základ kampaně tvoří dva reklamní spoty, jež režíroval Daniel Růžička v produkci Adwood. Spoty běží v Česku ve stanicích skupiny Nova a v kabelových televizích, na Slovensku v televizích Markíza a Joj. Nadlinkovou kampaň navíc v Česku doplnily rozhlasové spoty a online podpora. Aplikace už funguje v USA, v Argentině a v Turecku.

Říká to přesně to, co to má říkat, přesně tak, jak to má říkat. Zvlášť cením drobný textařský vtípek se střelením opičáka.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Tato reklama prostě splňuje svůj účel. Demonstrace toho, jak funguje nový produkt. Nic víc, nic míň. A já vím, jak se zbavit harampádí. Proto dostává mé neolympijské zlato.
Ondřej Souček (Luftballon)

Hipsteři a otcové koupí zřejmě cokoli. Toliko jsem si odnesl. Tomu zřejmě odpovídá i logika aplikace zaměřená nikoli na to, že mne zajímá koupě něčeho konkrétního, ale hlavně rychle koupit cokoli, hlavně někde blízko.
Jan Javornický

Haha! Super. Už keď som videá videla na Facebooku, nainštalovala som appku. A to šlo, že? A to ako si chalan vyfotí partnerku? Haha!
Petra Jankovičová

Jednooký mezi slepými tohoto týdne. Nechybí typicky české pomrknutí na chlápky, co chtějí taky prodat tu svojí starou, a druhým okem na mladou generaci vousatých mrdolistů, co oblíznou všech deset za starý favorit.
Pavel Fuksa

Vždycky mě mrzí, když se nevyužije potenciál nápadu. Škoda. Chtělo by to víc odvahy a příběhy víc ‚rozjet‘. Letgo přece nemá ‚sedět v koutě‘.
Vladislav Bureš

2. Lenovo cílí na mobilové „závisláky“ (36 %)

Lenovo přišlo s novým uměleckým směrem rupturalismus

Lenovo přišlo s novým uměleckým směrem rupturalismus

Za informacemi o novém uměleckém směru zvaném rupturalismus, přenášejícím praskliny mobilních telefonů na malířské plátno, stojí lokální reklamní kampaň výrobce počítačů, mobilů a spotřební elektroniky Lenovo. Propaguje se nový smartphone Moto X Force, který má mít nerozbitný displej. Informace se objevily začátkem července na některých webech. Kampaň vytvořily agentury z uskupení Adexpres, konkrétně Bistro Agency, Gong a Bistro Social. Reklamní kampaň cílí na mladé lidi, kteří tráví se svými telefony téměř celý den. „Podle našich průzkumů používá přibližně každý pátý uživatel smartphone s popraskaným nebo roztříštěným displejem. Moto X Force přináší nerozbitný displej a jen tak něco ho nezlomí,“ tvrdí marketingová manažerka společnosti Lenovo Aneta Fialová. Hlavním aktérem kampaně se stal malíř Aleš Růžička, který spojil vizuál rozbitých displejů se svými staršími obrazovými cykly Vanitas či Hřbitovní kvítí a vytvořil několik děl mapujících ruptury displejů mobilních telefonů. Lenovo chce v rupturalistické kampani nadále pokračovat. Na spolupráci s Růžičkou tak má navázat výstava „rupturalistických“ děl před obchodním střediskem Nový Smíchov.

Je to trochu intelektuální zábava, to jo. Ale taky je to jeden z nejlepších nápadů, který jsem letos viděl. Gratulace do Bistra.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Trošku mi uniká sdělení o nerozbitném displeji. Rupturalismus je něco tak divnýho a zároveň i docela zajímavýho, že vůbec nevim, na jakou značku to je kampaň.
Ondřej Souček (Luftballon)

Teasingy bez okamžitého odhalenia brandu alebo produktu sa ešte stále robia? Neverím, že to ešte môže fungovať. Ľudia v pretlaku informácií a obsahu jednoducho nebudú pátrať a spájať si súvislosti. Nápad s umeleckým smerom, sám maliar aj obrazy sú pekné. Ale skôr pre účel kreatívnej súťaže než odkomunikovania konkrétneho telefónu. Kým som to teraz cielene nezačala skúmať, nevedela som, že ide o Lenovo. A to nie je dobre.
Petra Jankovičová

‚Vyfakturovat klientovi tvorbu contentu‘ a ‚pochlubit se nonkonformním kamarádům na Facebooku novým konceptíkem‘ - odškrtnuto. Podařenou parodii či hlubší sdělení jsem v kampani hledal marně...
Pavel Fuksa

Ruptu co? Mě to baví. Jen si říkám, jestli to baví i cílovku (mladé). Prodá to něco? Nevím. Ale těch 42.000 zhlédnutí na YouTube dává určitou naději.
Vladislav Bureš

3. Veterinář Bartoška pomáhá Monetě (25 %)

Jiří Bartoška v reklamě na značku Moneta Money Bank

Jiří Bartoška v reklamě na značku Moneta Money Bank

Moneta Money Bank představila nový koncept své marketingové komunikace, který navazuje na její rebranding z GE, k němuž došlo začátkem května, a na vstup Monety na pražskou burzu. Hrdinou spotů zůstane kocour, k němuž se nově přidá i jeho majitel – veterinář, kterého hraje Jiří Bartoška. Ten si roli veterináře už vyzkoušel v komedii Teorie tygra režiséra Radka Bajgara, uvedené do kin v letošním roce. V nové kampani Monety se budou kocour i jeho pán setkávat v ordinaci i mimo ni s dalšími zvířaty, která se ve spotech postupně objeví. Nový tandem banka poprvé představila v televizní a outdoorové kampani od 1. srpna. V prvním pětatřicetivteřinovém spotu doplnil ústřední dvojici křeček Marcel, kterého přivedla majitelka s podezřením na obezitu. Lékař během prohlídky zjistí, že křeček není Marcel, ale těhotná Marcela. Doktor mu tak za jeho jméno napsané na kleci dopíše „a“. Hlavní myšlenkou spotu je Měníme jen jméno. Dostupné financování zůstává. Kreativu nového konceptu připravila agentura Labstore a o režii spotu se postaral Daniel Růžička s produkcí AdWood. Natáčení probíhalo v Českém Brodě. Nová nadlinková kampaň poběží od 1. do 30. srpna ve všech stanicích skupin Nova, Prima, Česká televize a At Media. Marketingovou kampaň také podpoří na sociálních sítích i na prodejních místech Moneta Money Bank. Mimo to banka využije i bigboardy. Od koncept veterináře na maloměstě si banka slibuje možnost interakce s větší škálou cílových skupin, lidí různého věku i postavení až třeba k zemědělcům, kteří jsou pro ni důležitou klientelou. 

- Hele, máme super kampaň, která stojí a padá s nevrlou kočkou. Tak co kdybysme celej spot postavili... na těhotným křečkovi?
- To asi nebude fungovat, Franto.
- Tak tam dáme Jirku Bartošku!
- (potlesk vstoje)

Martin Svetlík (Symbio Digital)

Já mám první připomínku k namingu. Moneta zní jako detergent z Čáslavi a ne jako banka. Celý život mi v hlavě rezonuje text písně: ‚Známe Jirku Bartošku, to je pěknej řízek...‘ Takže s touhle reklamou pro mě čas Jirky Bartošky jako prvotřídního řízka skončil a místo toho se z něj stává průměrný člen ansámblu nováckých seriálů typu Ulice. Smutno je mi, Jirko.
Ondřej Souček (Luftballon)

Kocour, křeček (či křečka), Bartoška. Bez Bartošky by to asi byla zase jen taková vložka.
Jan Javornický

Taká tá poctivá reklamná práca. Známa tvár (a za nás, ženy Triadu, stále sexi), vtípek, mačička. Dobré to je.
Petra Jankovičová

Kocour přestal být vtipný a nejspíš se postupně vytratí, škoda. Pokud budeme sledovat logiku těhotenství, tak kromě nového jména banka i přibere, bude víc jíst, nebude vás už tolik přitahovat a život s ní už nebude nikdy takový jako dřív.
Pavel Fuksa

Pardon, ale ani Bartoška nemůže zachránit spot, ve kterém už od začátku tušíte, kde je zakopaný vtip. Nebylo by fajn být na ‚diváka‘ lehce náročnější?
Vladislav Bureš

4. České dráhy lákají na letní cestování (24 %)

Státní přepravce České dráhy na letošní prázdniny připravil kampaň zaměřenou především na mladou generaci, v níž propaguje svou výhodnou Jízdenku na léto. Ta umožňuje celé léto cestovat po celých Čechách buď za 690 Kč na 7 dní, nebo za 990 Kč na 14 dní. Tyto zvýhodněné ceny mohou využívat majitelé In Karty nebo studenti s průkazem ISIC. Majitelé nových věrnostních karet Prima Port mají jízdné v obou případech ještě o 100 Kč levnější. Za kampaní stojí agentura Closer ve spolupráci s produkční agenturou Adwood.

Hezky to vypadá, má to tu správnou lokálně-baťůžkářskou atmosféru... Kdyby to mělo ještě twist na konci, mohla to být dobrá reklama.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Není vám z toho smutno? Ten kluk je sám a bloudí po krajích českých, aniž by našel někoho blízkého, třeba psa, dívku, kámoše na pivu, prostě něco, co uzavře příběh. Takhle je to bohužel jenom sled hezkých obrázků.
Ondřej Souček (Luftballon)

Tahle nabídka Českých drah je vážně je dobrá. Jezdím vlakem pořád, po plachetnici a vzducholodi je to asi můj nejoblíbenější dopravní prostředek. A tohle je jednoduchá a cenově supervýhodná nabídka. Tak proč se 90 % času jen koukám na nějakou maskáčovou kšiltovku? A zezadu.
Jan Javornický

Pekne natočené, príjemné, aj produkt fajn. Tak teraz už len poriadne mediálne podporiť. O tejto možnosti by som vedieť chcela a kampaň na nezasiahla a počet views na Youtube je trošku žalostný. Každopádne, Česká republika, I love you!
Petra Jankovičová

Hm... po prvních pár vteřinách má člověk chuť se zabít nudou.
Pavel Fuksa

Připomnělo mi to starší spot na Českou poštu, ve kterém kamera zabírá kmitající nohy poštovního doručovatele. V tomhle spotu místo nohou vidíme záda, záda a zase záda. Jo a vlaky, taky. Stejný model, trochu nuda.
Vladislav Bureš

5. Olympionici v tom jedou se Škodou (16 %)

Překážkářka Zuzana Hejnová a skifař Ondřej Synek jsou hlavními tvářemi letní kampaně automobilky Škoda Auto, která upozorňuje na akční modely Škoda Czech Team. Akční řada zahrnuje modely Citigo, Fabia, Rapid a Rapid Spaceback. Automobilka ji uvedla v rámci svého čtyřiadvacetiletého partnerství s Českým olympijským výborem u příležitosti letních olympijských her v Rio de Janeiru. Kampaň nazvaná Jedeme v tom spolu zahrnuje reklamní spot i online a venkovní komunikaci. Název online konceptu Přisedněte do týmu vychází z aktivit, které probíhají během olympijských her na sociálních sítích Škoda Auto a přímo v Olympijském parku Rio-Lipno 2016. Na video navazuje soutěž na Facebooku Škody o jedno místo ve voze s olympionikem, který se po návratu z Ria, 16. srpna, představí na Lipně. Kreativní koncept a produkci zabezpečila agentura Zaraguza. Režisérem spotu byl Pavel Vácha, stopaře hrál Vladimír Škultéty. Škoda Auto také podporuje už zmíněný Olympijský park Rio-Lipno, který se koná od 5. do 21. srpna 2016 u Lipenské přehrady a jehož pořadatelem je právě Český olympijský výbor. Na výstavní ploše představuje Škoda své aktuální modely, včetně soutěžního speciálu Škoda Fabia R5, s nímž se tovární tým Škoda Motorsport účastní mezinárodních rally. Ve Škoda Boutique jsou k zakoupení různé tematické propagační a dárkové předměty. Škoda showroom v partnerské zóně na Lipně navštěvují během olympiády také čeští sportovci a olympionici, kteří vystupují v seriálu Škoda Olympijské jízdy, vysílaného v rámci pořadu Olympijský magazín stanice ČT Sport a na YouTube. Sportovci se mohou společně s ostatními návštěvníky lipenského Rio parku podílet i na podpoře Dětského domova Dolní Lánov, který do projektu vybrala Nadace Terezy Maxové. Pokud se jim podaří v rámci takzvané Škoda výzvy na trati o délce 50 metrů uběhnout v součtu 392 km, podpoří Škoda Auto tento dětský domov částkou 50.000 Kč. Porce 392 km představuje součet všech tratí, na kterých český běžec Emil Zátopek získal medaili v rámci olympijských her a mistrovství Evropy nebo na nich překonal světový rekord. Značka Škoda je přítomná i v regionálních Rio parcích v Ostravě, Plzni a Pardubicích. 

Já nevím, ale máte auto, máte slavný sportovce, máte olympijskou licenci... a logicky natočíte scénku s únosem stopaře čtyřkou bez kormidelníka někde uprostřed žírné lipenské krajiny. A to jsem si skoro jistej, že kluci v Zaraguze viděli třeba Volvo se Zlatanem po konci Eura.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

No, vypadá to, že ve Škodovce se se spotama občas taky moc nemažou. Tohle kvalitativně vybočuje z řady toho, co se pro značku produkuje. Směrem dolů samozřejmě.
Ondřej Souček (Luftballon)

Škodovka, olympiáda a úspěšní sportovci. Z toho by se měla vždycky snadno uvařit o poznání výživnější polévka. Tohle je hodně slabé.
Jan Javornický

Chudý příbuzný kvalitních reklam s olympijskou tématikou. Stopař na polní cestě, desetimetrová lodička na střeše a příšerný copywriting ‚Škoda přisedněte do týmu‘ ?!
Pavel Fuksa

Zaujalo mě, že spot byl v galerii Médiáře omylen zařazen v kategorii Alkoholické nápoje. Náhoda? Nemyslím si. Je to levné pivo s divnou pachutí. Na Škodovku nedůstojné. Není občas lepší nedělat nic?
Vladislav Bureš

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Sdílejte