V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Rekord v upletení svetru za méně než pět hodin Norové nepokořili

  • ČTK
  • 02. 11. 2013 18:45
Akci diváci komentovali na Twitteru. Foto: NRK

Akci diváci komentovali na Twitteru. Foto: NRK

Norskému pletařskému týmu se dnes nepodařilo pokořit australský rekord v upletení tradičního svetru z čerstvě ustřižené ovčí vlny za méně než pět hodin. Jejich úsilí mohli diváci v Norsku a díky internetu i ve zbytku světa sledovat v přímém přenosu televize NRK.

Přenos pokusu (na www.nrk.no/knitting) o rekord odstartoval v pletařském muzeu v obci Salhus u Bergenu přesně o půlnoci. Podle plánu zahájil jeden z účastníků akci stříháním ovce, na které navazovalo pak spřádání vlny na kolovrátcích a samotné pletení.

Podle komentátorky ovce podle očekávání nekladla odpor, protože už stříhání zažila. Podle televizního záběru se tvářilo zvíře poměrně odevzdaně. Ostříháno bylo poměrně rychle - už za zhruba osm minut. Následovaly pak hodiny úmorné práce, kterou diváci z různých končin světa komentovali na Twitteru, pod hashtagem #nrkstrikk. Televize jejich texty převáděla na obrazovky.

Televize, která má za sebou již několik maratonských vysílacích pořadů, chtěla porazit rekord Australanů, kterým se od získání vlny z ovce podařilo zhotovit svetr za 4 hodiny a 51 minut.

S konceptem takzvané pomalé televize se NRK proslavila již v minulosti. V roce 2009 Norové sedm hodin sledovali malebnou cestu vlaku po 371 kilometrů dlouhé trati bergenské železnice a v červnu 2011 pak 134 hodin trvající dobrodružství plavby oblíbené výletní lodi mířící z druhého největšího norského města Bergenu podél západonorského pobřeží daleko za polární kruh do severonorského města Kirkenes.

Za zmínku stojí i letošní dvanáctihodinový pohled na hořící oheň.