Řemeslně nej eurokampaň měli podle katů Piráti

Našim reklamním katům jsme tentokrát předhodili kampaně českých partají k eurovolbám. Marketingové řemeslo některé z nich ovládají a jiné ne, ale často to není rozhodující.

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 21. týden 2019

  1. Piráti (51 %)
  2. Hlas Pavla Teličky (43 %)
  3. ANO 2011 (39 %)
  4. Evropa společně (35 %)
  5. Spojenci pro Evropu (34 %)
  6. KDU-ČSL (31 %)
  7. ODS (29 %)
  8. ČSSD (22 %)
  9. KSČM (18 %)
  10. SPD (9 %)

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

Voliči v Česku po pěti letech rozhodli o novém rozložení sil v Evropském parlamentu. Volební účast činila rekordních 28,72 % a na základě výsledků voleb si celkem 21 poslaneckých mandátů rozdělí sedm politických subjektů. Vítězem voleb se stalo hnutí ANO s 21,18 % a šesti poslaneckými mandáty. Následují Občanská demokratická strana (14,54 %, 4 mandáty), Česká pirátská strana (13,95 %, 3 mandáty), Starostové (STAN) s regionálními partnery a TOP 09 (11,65 %, 3 mandáty), Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) (9,14 %, 2 mandáty), Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová (7,24 %, 2 mandáty) a Komunistická strana Čech a Moravy (6,94 %, 1 mandát).

Naše reklamní katy jsme tentokrát požádali, aby zhodnotili kampaně politických stran právě k v eurovolbám, přičemž jsme jejich verdiktům předložili kampaně tuzemských parlamentních stran a hnutí a k tomu dvou subjektů, v jejich čele stáli dosavadní europoslanci (Telička, Štětina). Zároveň jsme doporučili posuzovat kampaně z pohledu marketingového řemesla, nikoli politických preferencí hodnotitelů.

1) Piráti (51 %)

Do Evropského parlamentu jde Česká pirátská strana s heslem Evropa potřebuje Piráty. Součástí kampaně jsou spoty, nový volební autobus, rozšířená realita v propagačních Pirátských listech i petice ve věci důstojného zastupování Česka v Evropské unii. Priority shrnuje web Evropapotrebuje.cz. „Agentury téměř nepoužíváme, vše tvořím já, stratég kampaně Tomáš Mrkvička, náš mediální tým a externí grafici,“ přiblížila Médiáři volební manažerka Martina Kavanová. Copy jednotlivých spotů psali zmíněný Mrkvička, dál kreativní ředitel agentury Brain One Marek Linhart a také Jiří Boudal známý jako manažer iniciativy Rekonstrukce státu. Spot Přemluv vnuka, přemluv vnučku je variací na agitační spot Přemluv bábu! z roku 2010. Režie prvních dvou spotů se ujal tým produkční agentury Strop Media, kterou rovným dílem spoluvlastní Tomáš Vyhnánek a Adam Štrojsa, hudební video režíroval Jan Látal. Sociální sítě spravuje Jan Vrobel.

„V kampani se také tradičně opíráme o silnou dobrovolnickou síť, kontaktní kampaň po celé republice a Pirátské listy, ve kterých jsme nově využili rozšířené reality – po namíření chytrého telefonu na titulní stranu novin se objeví moje animovaná figurka s výzvou k volbám,“ představil hlavní nástroje kampaně předseda Pirátů Ivan Bartoš. Pro zobrazení postavičky není třeba stahovat do telefonu žádnou aplikaci, stačí otevřít v prohlížeči stránku Evropapotrebuje.cz/AR, na kterou odkazuje také vytištěný QR kód a zamířit fotoaparát na znak na titulní stránce novin. Animovaný Bartoš, který reaguje na skutečný pohyb novin, čtenáři řekne, proč volit Piráty ve volbách do Evropského parlamentu. „Aby rozšířená realita fungovala přímo z prohlížeče mobilního telefonu, vyvinuli jsme vlastní technické řešení za pomoci existujícího kódu z open source knihovny,“ vysvětluje Miroslav Papež, vývojář a autor systému. Program Pirátů přibližuje hravou formou takzvané peksaso, odkazující na Mikuláše Peksu, jednoho z lídrů kandidátky. Peksaso ilustroval Vojtěch Woody Troják a rozdává se na volebních stáncích.

U pirátů platí, že někdy potlesk, někdy facepalm. U téhle kampaně taky. Ale ona jim neublíží. příliv jde s nimi, a proti přílivu veslo marné jest. Tak to nepotopte!
Vilém Rubeš

Míla KneprKampaň má strukturu, strategii. Je osvěžující vidět, že někdo přemýšlel.
Míla Knepr (Silver Pack)

Jasné sdělení, argumenty, absence zbytečného balastu, i vizuálně to drží pohromadě. Spot Přemluv vnuka/vnučku je z celé série nejlepší. Bartošova písnička mi připadá příšerná, ale když už s tím jednou začali, ať si klidně zpívají každou předvolební kampaň.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Oceňuji, že tam konečně vidím nějaké reálné věci, nejen blábolení a šťouchance do ostatních. Nemá to ten jednotící vzorec, jako používá ANO, taky na to asi padla nepoměrně menší suma. Slovy VK je to ale aspoň autentické.
Pavel Jechort

Je zde vidět aspoň nějaká snaha. Trošku vtipu, trošku zpěvu, trošku toho sdělení. Je to fajn.
Michal Šoller (Cognito)

Lukáš TěžkýJasně vydefinovaná cílovka, jasné sdělení. Akorát ty průvody s vlajkami a bubny po ulicích, to mě trochu děsí...
Lukáš Těžký

Kromě toho vtipu na začátku, to má hlavu i patu. Fajn práce.
Jan Šimek (Mustard)

Líbí se mi různorodost spotů a drzost, která je prostupuje všechny. I stavění na starém „Přemluv bábu“ zkousnu bez problémů. (Mimochodem... Viděli jste tu samou snahu u SPD? To je teprve video řezničina.) Ale písnička je na mě trochu moc. Ale to bude spíš čistě subjektivní problém.
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

2) Hlas Pavla Teličky (43 %)

Hlas: Workoholik ve vašich službách (První prezidentská)

Hlas: Workoholik ve vašich službách (První prezidentská)

Hlas, prezentované jako reformní, prozápadní, demokratické a otevřené, je hnutí, za něž jako lídr kandidátky obhajuje v letošních volbách do Evropského parlamentu svůj mandát Pavel Telička. Ten před pěti lety kandidoval jako lídr hnutí ANO Andreje Babiše, s nímž se později rozešel. Na Teličkově aktuální kampani pracují Martin Charvát a Jakub Hussar, respektive jejich agentura První prezidentská. Ta se loni podílela na kampani prezidentského kandidáta Pavla Fischera, Hussar sám o pět let dřív vedl kampaň prezidentského kandidáta Vladimíra Franze. Charvát je mimo jiné autorem úplně první „evropské“ kampaně k referendu ke vstupu České republiky do Evropské unie. „Pavel Telička se po minulých peripetiích rozhodl jít do voleb na vlastní triko, což nám bylo sympatické,“ říká k aktuální zakázce Charvát.

Má psy, a vlastně i manželku. Má spoty, a vlastně i kampaň. No a?
Vilém Rubeš

Míla KneprHezká kampaň. Konzistentní, nakoumaná. Jen mi z toho neleze Pavel Telička jako člověk, chybí mi aspoň trocha emocí. I když možná jsem odrazován „workoholikem“ v titulku. Já jsem přesvědčen, že workoholismus je obsesivně-kompulzivní porucha. Karoši,podle mne, nedělá z lidí hrdiny.
Míla Knepr (Silver Pack)

Přiznám se, že spot je tak dynamický, až mě z něj rozbolely oči. Logo a vizuály se mi líbí. Workoholismus, kterým se Pavel Telička prezentuje, však nepovažuji za nějakou mimořádnou hodnotu.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Netuším, jak velká je skupina lidí, obdivujících workoholiky, které si navíc privatizoval Andrej Babiš. Ani stopa programu, takže co já tady vlastně kupuju?
Pavel Jechort

Moc vám toho neřekne, ale aspoň to trochu vypadá. Jenže to u voličů nevyhraje. Musí přece oblbovat, oblbovat a oblbovat.
Michal Šoller (Cognito)

Petr VáclavíkPředstavení nového Avengera! Klip má energii a spád. Je tam tolik střihu, že jsem uplně ve stresu, kolik toho Pavel ještě musí stihnout, navíc ta přísnost! Byla by škoda tam Pavla neposlat znovu a zkazit mu jeho 100% docházku.
Petr Václavík (2Fresh)

Lukáš TěžkýJe to celé takové nepatřičně dynamické a nelákavé. Spíš jak trailer k novému Rychle a zběsile. Jestli to je videoživotopis pana Teličky, tak OK. Jinak nevím, co se po mě chce...
Lukáš Těžký

Jasně zaměřený, forma odpovídá obsahu, dostatečně zajímavý do digitálního prostředí — chvilkama sice na hranici čitelnosti, ale jinak dobrá práce.
Jan Šimek (Mustard)

Tohle je prostě dobrý. Ačkoli jsou moje osobní volební preference jinde, tak tohle mě baví moc. Je to rychlý, věcný, precizně provedený a řeší to jen Pavla Teličku. Líbí se mi, že se do nikoho nenaváží a staví jen a jen na svých kvalitách. Padnoucí spot, pro sebevědomého a pracovitého člověka.
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

3) ANO 2011 (39 %)

Andrej Babiš v červené čepici. Foto: Jiří Turek

Andrej Babiš v červené čepici à la Donald Trump. Foto: Jiří Turek

Reakce největšího českého e-shopu Alza.cz na kampaň ANO. Repro: Facebook Alzy

Reakce největšího českého e-shopu Alza.cz na kampaň ANO. Repro: Facebook Alzy

Česko ochráníme: Brusel

Česko ochráníme: Brusel

Česko ochráníme: Golf

Česko ochráníme: Golf

Česko ochráníme: Internet

Česko ochráníme: Internet

Česko ochráníme: Kvóty

Česko ochráníme: Kvóty

Česko ochráníme: Podnikání

Česko ochráníme: Podnikání

Česko ochráníme: Potraviny

Česko ochráníme: Potraviny

Česko ochráníme: Voda

Česko ochráníme: Voda

Česko ochráníme: Volání

Česko ochráníme: Volání

Česko ochráníme: Vyměňte europoslance, co nemakaj pro Česko

Česko ochráníme: Vyměňte europoslance, co nemakaj pro Česko

Heslo Česko ochráníme, spoty využívající podobu konverzací na internetovém Messengeru a červená čepice s nápisem Silné Česko, na tom staví hnutí ANO v čele s předsedou vlády Andrejem Babišem svou kampaň do letošních voleb do Evropského parlamentu. Kreativa je dílem Petra Topinky a Marka Prchala, ten zajišťuje i komunikaci online, včetně sociálních sítí. V mediamixu kampaně jsou rovněž venkovní nosiče. Červenou čepici, kterou si Babišův tým „vypůjčil“ od amerického prezidenta Donalda Trumpa (ten na ni před volbami na podzim 2016 použil heslo Make America Great Again), se šéfovi hnutí podařilo dostat třeba do hlavního diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Na čapku reagovala mimo jiné koláží také Alza.cz, největší tuzemský internetový obchod. ODS přitom poukazuje, že sousloví Silné Česko použila dřív ona, a to před dvěma roky.

Víte, já to tak trochu říkám nerad, protože mé politické preference leží úplně jinde. Ale tohle je, Petře, Máro a ostatní, prostě funkční řemeslo na plnou.
Vilém Rubeš

Míla KneprJe vidět, že tuhle kampaň dělali profesionálové. Je konzistentní, jasná, jednoduchá, přesně cílená, s tématy, která určitě budou rezonovat s cílovkou. Bude fungovat. Nejsem cílovka, takže mne odpuzuje strašení, polopravdy a manipulace. („Proč jdou evropské dotace na takové blbosti jako golfová hřiště?“ To nevím, ale na Čapím hnízdě golfové hřiště je...)
Míla Knepr (Silver Pack)

V jednoduchosti je prostě síla. Kampaně ANO jsou podle mého názoru úspěšné právě proto, že vezmou jeden nebo dva silné motivy a poctivě se jich drží celou dobu. Tentokrát je to červená čepice a zprávy v Messengeru. Může nám to připadat stokrát hloupé a populistické, můžeme se pohoršovat, že je to ukradené odjinud, ale v každém případě drží kampaň pohromadě, je jasná a čitelná. Myslím si, že ostatní strany (kromě Pirátů, ti už to umí) by se měly od hnutí ANO stále učit, jak dělat politickou komunikaci.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Některé zboží se nejlépe prodává do doby, než ho dostanete fyzicky do rukou, jak AB dokazuje v televizních debatách. Kampaň má na jedničku ve stylu kraď od těch nejlepších, byť s fakty zachází tím nejhorším možným způsobem a jasně tak dokazuje, že marketéři na peklo nevěří.
Pavel Jechort

„Co vymyslíme? Už to mám, dáme tam Messenger. To vypadá moderně a nemusíme se s tím už sr**t...“ Taková trochu rychlokvaška, čekal jsem větší babišovinu.
Michal Šoller (Cognito)

Petr VáclavíkKampaň má jasné sdělení, my se ptáme a tebe ochráníme, neptej se jak, stačí ti vědět, že to bude tvrdě a nekompromisně!
Petr Václavík (2Fresh)

Lukáš TěžkýTentokrát to není ani řemeslně zas tak na špici: Z billboardů to vypadá, že je Česko nutné ochránit (tvrdě a nekompromisně) proti těm dvěma kandidátům. Čepice je (chtě nechtě) kopie z jiné kampaně a ještě na těch fotkách vypadá, že ji tam někdo panu předsedovi na hlavu propašoval v malování. Použití tématu dotací nebo ochrany krajiny je v celkovém kontextu poněkud chucpe. Dá si někdo toust?
Lukáš Těžký

Nebát se krást! I v tom je kampaň konzistentní s produktem.
Jan Šimek (Mustard)

Třicet procent za vizuály, které jsou naprosto jasné a zřetelné. Ale tím to končí. Zajímalo by mě, před čím to Česko tvrdě a nekompromisně ochrání. A vadí mi otevřená agresivita kampaně. A vadila by mi, i kdyby ji měl na plakátech kníže a ne Bureš.
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

4) Evropa společně (35 %)

Až mě někdo probudí, možná to risknu unudit se k smrti ještě jednou.
Vilém Rubeš

Míla KneprKonečně někdo, kdo se nebije v česká/slovenská/japonská prsa a nevolá toporně, s pohledem do kamery, po obraně českých zájmů v Bruselu a před Bruselem samotným. Forma a obsah sedí.
Míla Knepr (Silver Pack)

Spot, který zapomenu ihned poté, co se na něj podívám. Záběry plné slunce a třesení rukama, a to vše bez silné myšlenky, to na výraznou a zapamatovatelnou kampaň opravdu nestačí.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Opět je hlavní devizou něco, co kandidát dělal v minulosti. Chápu, že tady je alespoň nějaký důraz na bezpečnostní hrozby, kterým EU čelí. A co s tím tedy hodlá ESO dělat? Jednat společně? Cože?
Pavel Jechort

Podobně jako KDU-ČSL, věřím, že si to najde svého voliče.
Michal Šoller (Cognito)

Lukáš TěžkýKombinace děsu, zamyšlených pohledů a klišé s pomazánkovým máslem a musíme společně. Je to celé takové poslepované a nelícuje to...
Lukáš Těžký

Jasně formulované myšlenky i prostor pro diváka. Zpracování fajn, zajímavý a koukatelný. Za mě dobrý.
Jan Šimek (Mustard)

Proč to má tak strašnou kvalitu? Takovou si zaslouží jenom SPD.
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

5) Spojenci pro Evropu (34 %)

Spojenci pro Evropu: Spolu jsme silnější

Spojenci pro Evropu: Spolu jsme silnější

Spojenci pro Evropu: Spolu jsme silnější

Spojenci pro Evropu: Spolu jsme silnější

Starostové a nezávislí (STAN)TOP 09ZeleníLiberálně-ekologická strany (LES) a regionální hnutí vstupují do květnových voleb do europarlamentu jako Spojenci pro Evropu. „Koalice integruje úspěšná hnutí z celého Česka a jejím cílem jsou úspěšné a silné regiony v úspěšné a silné Evropské unii,“ přiblížila mluvčí koalice Šárka Kuželová. Společnou kandidátku, která prosazuje proevropský přístup, aktivní zapojení Česka v Evropské unii a také odpovědnější přístup k aktuálním ekologickým otázkám, propaguje kampaň, která vznikla interně pod vedením kreativního ředitele Matěje Balcara a art directora Michala Kupilíka. Kromě modře laděných plakátů patří do kampaně také volební spot, který je variací na populární film Pelíšky. Jde o scénu z třídních schůzek, v níž slovíčko prcat teď nahradilo slovo brexit. „Volební spot se snaží odlehčeným způsobem poukázat na nezodpovědný populismus, který vede k oslabování, rozdělování a chaosu,“ uvádí mluvčí koalice.

„Souhlasím a podepisuji v plném rozsahu! Klip se mi líbí a tuto koalici podporuji,“ prohlásil režisér Pelíšků Jan Hřebejk. „Klip se mi natáčel báječně, všichni zúčastnění byli na stejné vlně, hlavně lidi za kamerou a kolem ní. Byli to úžasní profesionálové, což je na klipu vidět,“ je přesvědčena herečka Eva Holubová. „Těším se k volbám, neboť nejdu volit menší zlo, ale dobro,“ dodala.

„Najít v roce 2019 v Česku nepopulistické, inteligentní a proevropsky smýšlející politiky je téměř zázrak. Domnívám se, že takovým uskupením by mohly být Spojené síly pro Evropu,“ nechal se slyšet Jan Hrušínský, principál Divadla Na Jezerce, který si v klipu střihl roli válečného veterána, podobnou té, kterou měl v Pelíšcích Jiří Kodet. „Přál bych si, aby mě nejen v Evropské unii, ale i u nás zastupovali slušní a prozápadně orientovaní lidé. Podporuji proto všechny demokratické síly, které vzdorují lžím, krádežím, manipulaci a populismu. To je největší nešvar, který se v naší zemi rozmohl. Soudruh, který v závěru spotu ode mě dostal holí, není mluvčím žádného opravdového prezidenta,“ prohlásil Hrušínský.

Přesvědčení pomrkávají na přesvědčené - a kANOvarana táhne dál. Takhle se kriket nehraje.
Vilém Rubeš

Míla KneprTo se stává, když se objeví takovej ftipnej nápad na televizní spot... a pak se k tomu udělají modré billbordy s klišoidními headlines. Koncept, idea kampaně? No to ani náhodou.
Míla Knepr (Silver Pack)

Variace na Pelíšky je povedená. Z plakátů až oči přecházejí, takže jsou celkem nepřehlédnutelné. Jen headliny jako Volte Spojence, volte Evropu jsou dost vágní a nicneříkající.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Klip celkem fajn, ale co si z toho mám vzít? Že jako nechtějí Czexit? A není to přeci jen trochu málo?
Pavel Jechort

Má se to asi tvářit zábavně, ale mně to přijde hloupé. Sorry.
Michal Šoller (Cognito)

Lukáš TěžkýTen klip se tam vzal tak nějak náhodou nebo proč vůbec nesouvisí se zbytkem kampaně? Když už to šlo takhle hezky do vtipu, tak je přece škoda na plakáty zase nalepit obličeje, jedno obecné heslo, číslo kandidátky, loga stran... pořád totéž dokola.
Lukáš Těžký

Ale jo, taková jakože vtipná řachanda, T-Mobilu to dlouho fungovalo, tady taky.
Jan Šimek (Mustard)

Asi chápu, o co se snaží. A ta snaha je vlastně sympatická (za tu těch 30 %). Ale nefunguje. A neuhraje to za ně ani Holubová.
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

6) KDU-ČSL (31 %)

Asi bych to neměl hodnotit, s lidovci jsem dělal na mnoha kampaních, ale ono jaksi ani není co. Tohle není kampaň.
Vilém Rubeš

Míla KneprJe tam všechno: telátko, český les, Evropský parlament, stranická radost, trocha toho filozofování. Jenže je to pekelná nuda. I když v té dnešní nabídce je možná trocha pekelné nudy ok, protože aspoň nestraší a nelže.
Míla Knepr (Silver Pack)

Vltava je tak překrásná skladba, že tomuto spotu přidává pár bodů navíc. Jinak je to jenom klasická pohlednice s voice overem, který obsahuje obraty jako „dějiny, které kráčely touto zemí“ nebo „otevírají se před námi nové výzvy“.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Další z řady nicneříkajících záběrů a frází. Já chci sakra nějaký program, nebo aspoň klíčovou tezi, USP, cokoliv, čeho se dá chytnout!
Pavel Jechort

Video seznamuje diváka s myšlenkou i s životem kandidáta. Tohle může fungovat, takže palec hore.
Michal Šoller (Cognito)

Lukáš TěžkýNejdřív to vypadalo jak propagace turistiky v českých lesích, chyběl už jen košík plný hub. Tak trochu to zavanulo jedním starším klipem z Vysočiny. Pak dáme něco tradičnímu elektorátu strany, OK. Nesmíme zapomenout na mladé: palec, high five. Máme tam venkov? Jasně, šéfe. Závěr navíc dokázal, že do lesa se dá v Česku chodit i v saku, svetru a košili. A teď ještě otevřené gesto, pohled do kamery a jsme hotoví. Učebnicové. Uf, tak a máme to.
Lukáš Těžký

Informací je tam moc, balancují na hranici mezi mirkodušínstvím a prázdnýma frázema. Jen natočené je to jak na ČT z roku ’90.
Jan Šimek (Mustard)

Snaží se. Kladou důraz na krásu České republiky ve středu Evropy a na hodného pána. Ale zasloužilo by si to trochu šmrncu z Teličkova spotu.
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

7) ODS (29 %)

Jsme srdcem Evropy. Chceme být slyšet. Tak zní hlavní vzkaz ODS voličům před hlasováním do Evropského parlamentu. Strana se prezentuje jako „rozumný hlas mezi dvěma extrémy“. Jako hlavní tvář ODS a zároveň jako spitzenkandidat, tedy lídr celoevropské frakční kandidátky, se staví Jan Zahradil, stávající europoslanec strany. V hlavním volebním spotu s ním vystupuje předseda ODS Petr Fiala. Dalším spotem Občanská demokratická strana brojí proti „Andrejovi“ z hnutí ANO. „Andrej si myslí, že jsou všichni úplně blbí,“ začíná spot, v němž má premiér a šéf ANO Babiš na své předvolební červené čepici nápis Dotace. Úvodní vizuál spotu na YouTube je variací na plakát filmu Blbý a blbější.

„Jsme brzlíkem Evropy.“ „Jsme nadledvinkou Evropy.“ „Jsme konečníkem Evropy.“ (A dále variuj, laskavý čtenáři, sám.)
Vilém Rubeš

Míla KneprDva lídři v neformálním a spontánním rozhovoru. Kvintesence prkennosti. Pokud je cílem kampaně potvrdit skalní voliče ODS, pak ok. Skoro bych se vsadil, že strategii kampaně vymýšleli sami politici podle hesla „budeme moudří a zároveň se navezeme do Babiše a Pirátů“.
Míla Knepr (Silver Pack)

„Hlavní“ video nás zavádí do krásné zahrady, kde pod rozkvetlým stromem důstojně a vznešeně hovoří pan Fiala s panem Zahradilem. Pak tu máme celkem povedený a srozumitelný antibabišovský animovaný spot. Tonalitou a provedením jsou obě videa jak z jiného světa.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

ODS ožije jen tehdy, když se vymezuje proti Babišovi. Zbytek je utahaná naředěná limonáda se špatně hranými party unavených lidí a plná nesmyslných frází o „Česku na špici Evropy“.
Pavel Jechort

Ještěže politici neumí hrát. To bychom jim to žrali ještě víc.
Michal Šoller (Cognito)

Petr VáclavíkTotálně bez energie, jak chce být ODS slyšel v Evropě, když není slyšet ani z vlastního klipu?
Petr Václavík (2Fresh)

Lukáš TěžkýNejobecnější ze všech, uloudané, uspávací. A když tedy nemáme co říct sami, tak uděláme antikampaň. Meh.
Lukáš Těžký

Vědí, proti komu se staví, ok. Vtip se Zahradou je trochu prvoplán, ale zas se můžou odkazovat na Čapka s Masarykem. Největší problém tohohle spotu je název produktu.
Jan Šimek (Mustard)

Ta procenta jsou za snahu a docela hezké zpracování. Ale jinak to působí trochu uměle. Vlastně ne trochu, ale dost. A šustí to papírem.
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

8) ČSSD (22 %)

Nevíme, kam jdeme, ani kolik nás je, ale přidáváme do kroku!
Vilém Rubeš

Míla KneprPokus o jednotnou a jednotící myšlenku kampaně. Mysleli to dobře, ale dopadlo to jako vždycky. Vždyť tomu spotu nemohou věřit ani soc-demáci sami. Je to celé takové plastikové, nahrané a nedůvěryhodné. Politická strana jako česká kopaná - to by fakt měli lidi chtít?
Míla Knepr (Silver Pack)

Vzít si jako berličku fotbalovou hantýrku, proč ne. Závěrečný pohled na team ČSSD v rozmlženém obraze, který nás přesvědčuje, že je silný a jednotný, je však politováníhodný. Spot je tak ponurý a smutný, až z toho trochu mrazí.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Na mě to působí, forma, obsah, hudba, že ČSSD spíše volá o pomoc jako strana. Už jsem z kapsy vytahoval pětikorunu. Volit bych je ale nešel, lítost nelítost.
Pavel Jechort

Nemastné neslané, přesto je to jedna z lepších věcí tady.
Michal Šoller (Cognito)

Petr VáclavíkPodle stadionu je vidět, že ČSSD dávno nehraje první ligu. Navíc použít fotbal, s pověstí jakou u nás má, jako analogii k férovosti, to chce odvahu.
Petr Václavík (2Fresh)

Lukáš TěžkýTak už jen doufám, že po tomto klipu mají i muži z řad sociální demokracie stejnou šanci skórovat.
Lukáš Těžký

Jsme země čutálistů, tak tam dáme mančaft, to bude dobrý — úplně to slyším. No a skončí to na křečovitě mluvících panácích, poloprázdné tribunce a stejném pocitu, jak z českého fotbalu.
Jan Šimek (Mustard)

Doufají sociální demokraté, že najdou obrození ve voličích z tribun fotbalových stadionů? Jinak ten spot totiž nechápu.
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

9) KSČM (18 %)

V galaxii GN-z11 je dost nátřesk.
Vilém Rubeš

Míla KneprJe to vlastně čerstvý vítr - tedy v rámci KSČM. Je to o levici, s mladými lidmi, o blahu pro potřebné. Závěrečná výzva Dejme EU Konečnou, to je copywriterský majstrštyk.
Míla Knepr (Silver Pack)

Mají ti mladí politici, kteří vystupují ve volebním spotu, příšernou trému, nebo se mi to jenom zdá? Za pozornost v každém případě stojí drobné malůvky v pozadí, tam se odehrávají docela zajímavé věci.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tak přece je to strana mladých, minimálně tři se našli. Co na tom, že se jmenují Andrej a Arťom. Dejme EU Konečnou je prkeně zábavné.
Pavel Jechort

Soudruzi, tak takto ne. I děti ve škole recitují lépe. Takhle nesplníte plán ani na 10 %.
Michal Šoller (Cognito)

Petr VáclavíkTo je konečná.
Petr Václavík (2Fresh)

Lukáš TěžkýTo je přehlídka hesel! Akorát jdou tak trochu proti sobě. Česká levice společně a hned vzápětí Nenechme to tak. Tak jo, nenecháme!
Lukáš Těžký

Rozhejbaná powerpointová prezenzace. Nejdřív logo a akční název, pak velká spousta textu, kterou raději ještě odvykládají nahlas. A nakonec zas výzva k akci.
Jan Šimek (Mustard)

Jako jo... Komoušům se musí nechat, že přesně vědí, na koho cílí. A ačkoli mě to omlazování týhle strany děsí, zpracovaný to mají pro svojí cílovku velmi obstojně.
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

10) SPD (9 %)

Kdyby demagogie nadnášela, Okamura, VečerníčekČížek by teď rotovali kdesi u galaxie GN-z11 (z pohledu Země té nejvzdálenější).
Vilém Rubeš

Míla KneprKampaň? Jaká kampaň, je to jen obdivuhodně konzistentní s jakýmikoli výstupy, projevy, výlevy SPD a jejího náčelníka. Já se toho všeho prostě štítím.
Míla Knepr (Silver Pack)

Skoro mi připadá, že SPD docházejí peníze!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Reklamní sedlina pro občanskou sedlinu, co si trh určitě najde. Když není dav, vrazte tam patnáct praporů, když není jásot, smíchejte to se zvukem z Doremi.
Pavel Jechort

Tohle raději ani komentovat nebudu. Byl bych asi vážně zlej.
Michal Šoller (Cognito)

Petr VáclavíkDramatická hudba, druhořadý voice over, rychlé představení hlavních hrdinů. Jako trailer k béčkovému filmu dobré, ale do kina bych na to nešel.
Petr Václavík (2Fresh)

Lukáš TěžkýKdo zůstane doma, volí současnou politiku Evropské unie, Česká politika na prvním místě... Aha, tak to je snad lepší zůstat doma, ne? Ale zase zmínili šmakulády, tak teď nevím.
Lukáš Těžký

Přemýšlím, proč ke všem negativním věcem, o kterých mluví, ukazují tak pozitivně jehovistický obrázky jak z prvomájového průvodu. Mohli být ještě strašidelnější.
Jan Šimek (Mustard)

#bleju (Nad zpracováním. Můj politický názor na tenhle bizár je sice stejnej, ale tohle je opravdu pouze hodnocení zpracování.)
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.